Potem ko so v Mestni občini Maribor že v letih 2015 in 2017 poskušali s tako imenovanim participativnim proračunom, so se letos tega projekta lotili znova. Mariborska občina pri tem sodeluje z Zavodom Pip in Fundacijo Prizma, občane pa vabi k sodelovanju s sloganom Čuj, sodeluj!

Predstavitvenih delavnic za participativni proračun ne bodo izvajali neposredno na lokacijah, saj je epidemiološka situacija vedno slabša, prav tako  so v veljavi ukrepi za  zajezitev epidemije Covid-19. Izvedli pa bodo spletne delavnice, in to v terminih, ki so bili predvideni. Prva je bila izvedena minulo soboto.

Delavnice bodo potekale na daljavo s pomočjo spletne aplikacije Zoom v naslednjih terminih:

Sreda, 14.10 ob 18. uri 

Sobota, 17.10. ob 10. uri 

Sreda, 21.10. ob 18. uri

Sobota, 24.10. ob 10. uri

Sreda, 28.10. ob 18. uri 

Spomnimo: participativni proračun (PP) je mehanizem, kjer občani neposredno odločajo o porabi manjšega dela proračunskih sredstev in je eden od pomembnih orodij pametnega upravljanja sodobnih mest. V osnovi gre spodbujanje vključevanja občanov v mikrookolju.

Za projekte na voljo 500 tisoč evrov

Že septembra so v mestni upravi povedali, da je v dveh letih v okviru proračuna na voljo pol milijona evrov, pri čemer je območje razdeljeno na 11 mestnih četrti in 6 krajevnih skupnosti. Za potrebe izvajanja PP in čim bolj enakomerno porazdelitev projektov so oblikovana štiri območja, ki v posamezno območje združujejo vse mestne četrti in krajevne skupnosti  na levem in desnem delu Drave. Za vsako območje se bodo zbirali predlogi in se bo glasovalo.

Vsakemu območju bo pripadlo 120 000 evrov, in sicer 60 000 evrov za leto 2021 in enaka vsota za leto 2022. Prvo območje zajema krajevne skupnosti Malečnik-Ruperče, Kamnica in Bresternica-Gaj. Drugo območje na levem bregu zajema mestne četrti Ivan Cankar, Center in Koroška vrata. Tretje območje na desnem bregu vključuje krajevne skupnosti Razvanje, Limbuš in Pekre, četrto območje pa Brezje-Dogoše-Zrkovci, Pobrežje, Tezno, Magdalena, Studenci, Tabor, Nova vas in Radvanje.

Predloge je mogoče posredovati s pomočjo spletne aplikacije

Občani lahko svoje predloge za različne projekte posredujejo do 10. novembra na spletno platformo (v spletni aplikaciji Maribor sodeluj, informacije pa so voljo na telefonski številki 02 234 21 46 ). Med 3. in 10. decembrom bodo lahko občani glasovali za oddane predloge projektov, in to za tiste, ki so izvedljivi, zakoniti, v občinski pristojnosti, ne presegajo višine sredstev, namenjenih za posamezno območje in ustrezajo predpisanim pogojem iz poziva. Glasoval bo lahko vsakdo s stalnim prebivališčem v Mestni občini Maribor, star pa mora biti vsaj 15 let. Izglasovani projekti bodo nato uvrščeni v proračun Mestne občine Maribor in izvedeni v letih 2021-2022.