Premiki so tudi pri urejanju preostalega levega nabrežja Drave do Železniškega mosta. Zanj je zasebni investitor danes začel idejni natečaj za ureditev območja. Šestim arhitekturnim birojem so danes predstavili gradivo za ureditev območja med Vodnim stolpom in Železniškim mostom.
Naročnik natečaja za izbiro strokovno najustreznejše rešitve prostorske preverbe je družba KD Group, ki je lastnik zabaviščnega centra Maribox in zemljišč okoli njega. S tem želijo urediti območje ob Dravi, ki je v zadnjih letih le neurejeno sprehajališče.
Projekt razvojni potencial za družbo in celotno mesto
“KD Group kot investitor v projektu vidi velik razvojni potencial, tako za družbo kot tudi za celotno mesto. Te priložnosti smo zelo veseli, saj lahko del izkušenj iz podobnih projektov v Ljubljani sedaj prenesemo tudi v Maribor,” je povedal namestnik predsednika upravnega odbora KD Group in predsednik natečajne ocenjevalne komisije Matija Gantar.
Natečajno nalogo je pripravil predsednik Društva arhitektov Maribor Andrej Šmid. “Po dolgem času, odkar se je začelo to območje preoblikovati, se je zasebni naročnik, lastnik zemljišča, odločil mestu ponuditi nove vizije za oblikovanje tega prostora. Območje med Ulico Kneza Koclja in Dravo je po svoji strukturi izjemnega oblikovnega pomena za mesto,” je pojasnil.
V ocenjevalni komisiji je tudi podžupan mariborske občine Gregor Reichenberg. “To je pomemben projekt za Mestno občino Maribor, ker ureja devastirani kare. Gre za vzpostavitev višinskih razmerij poudarka urbanega vogala vstopa v mesto, z uravnoteženo urbanistično sliko visokih objektov, v skladu z obstoječo stolpnico v krožišču Mlinske ulice in Ulice Kneza Koclja,” je povedal.
Natečaj bo zaključen 29. junija, strokovna komisija pa bo objavila odločitev o izidu natečaja 8. julija, so sporočili iz Mariboxa.
Po besedah direktorja Mariboxa Stipeta Jerića bodo med arhitekturnimi rešitvami izbrali tisto, ki bo mestu v ponos, naročniku pa bo prinesla največjo dodano vrednost. “Verjamemo, da bo to območje postalo novo poslovno in stanovanjsko stičišče, ki ne bo namenjeno samo Mariborčanom, temveč tudi drugim obiskovalcem iz Slovenije in tujine,” je dejal.
Kdaj bi se lahko začela izvedba del, ki med drugim predvidevajo tudi izgradnjo novih stavb, je še prezgodaj govoriti.
Lent bo postal središče urbanega dogajanja
Se bodo pa čez nekaj tednov pričela dela na delu levega nabrežja med Vodnim stolpom in Studenško brvjo. Mariborski župan Saša Arsenovič in direktor Cestnega podjetja Ptuj Boris Medved sta prejšnji teden podpisala pogodbo o izvedbi del, s katerimi bo Lent postal javni prostor, razbremenjen prometa, namenjen pešcem in kolesarjem ter s poudarkom na druženju.
Investicija je po poročanju časnika Večer vredna 8,9 milijona evrov, občina pa bo zanjo dobila 2,4 milijona evrov evropskega denarja.
Lent naj bi s tem postal eno osrednjih zbirališč meščanov in prizorišče urbanega dogajanja. “Bistvo ureditve je, da se prostor namenja pešcu, ljudem, ki prihajajo do reke in se tam dobivajo. Zato se prostor spusti do reke preko širokega stopnišča, kjer bodo ljudje lahko posedali na stolih, ležalnikih,” je po navedbah Večera povedala arhitektka Maruša Zorec, ena od avtoric zasnove prenove parterja Lenta, ki je zmagala na javnem natečaju leta 2019.
Pred Staro trto naj bi bil manjši amfiteater, poleg Židovskega trga otroško igrišče, v zalivu ob Sodnem stolpu pa mobilni oder na vodi. Na pomolu, ostanku nekdanjih Benetk, je načrtovana pergola, pod katero je daljša klop. Dreves na Lentu bo več, umaknili pa bodo parkirna mesta.
V času izvedbe del bo promet na Lentu potekal enosmerno, po zaključku del pa bo po napovedih občine ponovno dvosmeren.
STA