Jerneja Trofenik Dimnik prihaja iz Svetega Jurija ob Ščavnici, nedavno pa se je odločila, da v središču Maribora odpre svojo slaščičarno po imenu Cukershop. Pred odprtjem trgovinice je 11 let delala v turizmu, kot vodja turistične agencije.

 

Cukerpekarca je postala blagovna znamka

Njeno ljubezen do slaščic so opazili tudi drugi in ji zaradi tega nadeli ime Cukerpekarca, ki pa se je nekako tudi obrdžalo in ime je sedaj postalo tudi blagovna znamka. “Pred odprtjem trgovinice sem torte 6 let pekla doma samo po naročilu, Cukerpekarca pa uradno teče sedaj 8 leto,” pojasnjuje Trofenik Dimnik.

“Odprtje lastne trgovinice je v bistvu bil tudi glavni razlog, zakaj sem se v prvi vrsti sploh odločila, da grem v Masterchef. Če bi zmagala, bi za ta denar odprla ‘cakeshop’. Ni se izšlo, vmes je po vrh vsega udarila še korona. Potem pa se je nekako iz danes na jutri ponudila priložnost,” pravi Trofenik Dimnik. Partner ji je ob novici, da bo odprla trgovinico dejal, da je zmešana, a če te priložnosti ne bi zagrabila, po vsej verjetnosti nikoli ne bi imela svoje trgovinice. Tako je v roku enega meseca nastala trgovinica Cukershop.

Želja do peke slaščic nikoli ni minila

“Tako kot recimo glasbene skupine začnejo svojo kariero doma v garaži, sem jaz začela doma v svoji kuhinji in iz tiste domače kuhinje je prišlo do tega, da so ljudje začeli naročevati sladice,” pravi Trofenik Dimnik. Povpraševanje je kasneje tako narastlo, da enostavno peke tort po naročilu doma, ni več morala kombinirati s službo. Zaradi ljubezni do peke, se je nato odločila pustiti službo in svojo kariero zgraditi na slaščicah.

Jaz sem iz generacije, ko so starši želeli, da otroci gredo naprej v gimnazijo. Ker če si bil v osnovni šoli odličen, si preprosto moral v gimnazijo, to pa niso bile moje sanje. Ko sem doma omenila, da bi raje šla na slaščičarsko ali gostinsko, se je moji mami skoraj zmešalo in cel svet se ji je sesul … no, na stara leta so se mi sanje vseeno uresničile. Vedno me je vleklo v ta posel, tudi doma po redni službi sem to rada počela in zdaj sem tukaj.

Maribor je potreboval Cukerpekarco

V času, ko je torte pekla še doma po naročilu, je bila glavnina njenih strank ravno iz Maribora. Kljub temu, da je najprej imela idejo Cukershop odpreti v Ljutomeru ali v Murski Soboti, se je na koncu odločila za Maribor. “Po koroni, se je v naših koncih odprlo čisto preveč slaščičarn. Odpirale so se ena za drugo, kot po tekočem traku in nisem želela biti le še ena zraven vseh obstoječih,” pojasnjuje Trofenik Dimnik. V Mariboru pa so jo ljudje že poznali, poznali so tudi njeno peko in način, tudi kot nalašč, se je v Mariboru oddajal še prazen prostor. “Vse se mi je poklopilo,” dodaja in tako je Cukershop odprla konec meseca avgusta lani, na Prešernovi ulici 12a v Mariboru.

Masterchef je bila izkušnja, ki je ne bi več ponovila

Jernejo Trofenik Dimnik, smo lahko spremljali tudi v šesti sezoni kuharskega šova Masterchef.

Bodi to kar si, delaj to kar si in stoj za tistim kar delaš ne glede na to, kako te ljudje vidijo, ker ko vidijo kdo si, takrat te tudi sprejmejo.

Ugotovila je, da televizija ni zanjo in zgodbe z Masterchefom tudi ne bi več ponovila, ker kot pravi, je za televizijo preveč realna in ne zna igrati. “Če sem se kaj naučila je to, da še toliko bolj stojim za tem kar sem in kaj vse sem v življenju dala skozi, da sem sploh prišla do tega kar imam in sem zdaj,” dodaja Trofenik Dimnik.

Vir: Osebni arhiv Jerneje Trofenik Dimnik

Mislila je, da se bo v Masterchefu naučila veliko več kar se tiče slaščičarstva, ampak je na koncu na delavnicah druge učila ona. Ji pa je Masterchef dal ogromno kar se tiče kuharije, naučil jo je ogromno trikov, ki so ji prišli še kako prav, saj so se v času koronavirusa tudi preživljali s ‘home chef cookingom’, ki je varianta ‘private chefa’. “Kar se pa slaščičarstva tiče, sem samouk in testiram svoje recepte, želim si, da vse kar imam v trgovinici je v originalu tudi moje,” pravi Trofenik Dimnik.

Po šovu se ji je življenje obrnilo na glavo

Iz Masterchefa je prišla točno na prvi dan lockdowna v Sloveniji, 16. marec. “To je bil zame ogromen šok, v šovu itak nismo točno vedeli kaj se dogaja v zunanjem svetu, ker si rahlo odrezan od vsega in bom rekla da nas je kar zadelo … nismo vedeli kaj bomo delali, kako bomo delali, bili smo zaprti … nobenih rojstnih dnevov ni, nobenih praznovanj … skoraj sem padla v rahlo depresijo, ampak sem si ves čas govorila, Jerneja poberi se, nekaj boš že naumla,” pripoveduje Trofenik Dimnik. Kmalu zatem je prišla omilitev ukrepov, kjer si lahko dostavljal hrano in s tem prehajal občine. “V tistem, se je v meni porodila ideja, da objavim na Facebook, da tortice dostavljam na dom,” pojasnjuje.

Vir: Osebni arhiv Jerneje Trofenik Dimnik

Vir: Osebni arhiv Jerneje Trofenik Dimnik

Vir: Osebni arhiv Jerneje Trofenik Dimnik

Vir: Osebni arhiv Jerneje Trofenik Dimnik

Vir: Osebni arhiv Jerneje Trofenik Dimnik

Na družbeno omrežje Facebook je tako napisala vse razpoložljive okuse in izgled tortic. Na začetku je bila v strahu, ampak je bilo vredno, saj so ljudje zagrabili oziroma so se zelo pozitivno odzvali. “Takrat so me tudi mariborčani najbolj sprejeli, saj smo imeli 90 odstotkov dostav ravno Maribor, Slovensko Bistrico, Hoče.. tako so me tudi spoznali,” dodaja Trofenik Dimnik.

Je pa tudi Masterchef reklama naredila svoje. Prodali smo ogromno tortic, po cele dneve sem bila v avtu in jih raznašala okoli, ampak morali smo nekako preživeti. Ker to rada počnem, mi tudi ni bilo težko.

“Ljudje izredno radi spremljajo vse v povezavi s hrano”

Cukerpekarca ima tudi svoj blog, kjer piše in objavlja svoje recepte. Blog lahko najdete na njeni spletni strani, ki pa je trenutno v procesu prenove.

V času korone in še po njej, je bila izredno aktivna tudi na družbenem omrežju Tiktok, ki pa ga je v zadnjem času nekoliko zanemarila, saj ji Cukershop vzame preveč časa. “Moram se vrniti nazaj, ker so me ljudje že spraševali, če še živim,” v smehu pojasnjuje in dodaja, da ljudje izredno radi spremljalo vse kar se tiče hrane. Aktivna pa je na Instagram profilih Cukerpekarca in Cukershop, kjer objavlja akcije, ponudbe, novosti, ..

Razkrila je tudi, da za valentinovo pripravlja nekaj čisto novega, nekaj kar zaenkrat v Mariboru še nimamo.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by cukerpekarca (@cukerpekarca)

Cukershop je butična trgovinica in tako bo tudi ostalo

Vse kar ponuja Cukershop, Cukerpekarca pripravlja sama. V času poročne sezone ima pomoč pri pomivanju posode, vse ostalo pa počne sama. “Imam strah pred tem, da bi se širila na veliko. Rada bi, da ostanemo butični in da so sladice pristne, saj ne uporabljamo nobenih arom, aditivov, to je vse naravno in iz pravih sestavin. To bi rada nadaljevala, saj me stranke ravno po tem poznajo in tudi zaradi tega se vedno znova vračajo,” pojasnjuje Trofenik Dimnik.

Vir: Osebni arhiv Jerneje Trofenik Dimnik

Vir: Osebni arhiv Jerneje Trofenik Dimnik

V Cukershopu sledijo trendom na trgu, saj ljudje na Instagramu nekaj vidijo in potem to tudi želijo imeti. “Trenutno so na primer zelo popularni doughnuti in mono tortice. Jaz pa vseeno rada ohranjam tradicionalne okuse, ki jih potem malenkost obrnem na moderno. To je tisto, kar me inspirira, da sploh to peljem naprej. Sej imamo ogromno teh francoskih modernih sladic, mousse tortic … trend je trend, klasika pa bo vedno klasika in ti klasiko še vedno lahko nadgradiš v moderno,” pravi Trofenik Dimnik.

Ljudje želijo in iščejo trende, mi pa jim želimo ponuditi trend z nekimi klasičnimi okusi oziroma neko tradicijo. Na primer tradicionalna slovenska Kremšnita – mi smo jo obrnili po svoje, možno jo je dobiti samo pri nas v Cukershopu. Mariborčani pravijo, da smo znani že samo po tej sladici in točno to je moja misija in razlog zakaj to sploh počnem.

Na voljo tudi brezglutenska in veganska ponudba

“V Cukershopu sicer nimamo polne vitrine brezglutenskih ali veganskih slaščic, ker na tem področju nisem specializirana, saj je za prodajo pod vegan ali gliten free potrebno pridobiti razne certifikate. Mi imamo v glavnem sladice pri katerih rečemo, da ne vsebujejo oziroma so lahko sledi določenih živil, vedno je namreč potrebno opozarjati. Se pa vedno najde za vsakega nekaj. LCHF in presnih zadev pa res ne delamo, ker na tem področju nisem specializirana,” pojasnuje Trofenik Dimnik.

Gogi šnita je najbolj odštekano pecivo, ki ga lahko najdete samo v Cukershopu. Narejeno je iz listnatega testa z bučnimi semeni, vanilijeve kreme z bučnim oljem, vmes pa je malinin konfit, krema črne vanilije in vanilijeva krema.

Vir: Osebni arhiv Jerneje Trofenik Dimnik

The cookiji niso navadni piškoti. So namreč piškoti, katerega recept so sestavljali lep čas in sam postopek izdelave ima več kot 10 korakov in kot zanimivost; tudi peka jim je uspela v 10. poskusu. Jumbo cookiji bodo zaenkrat na voljo v treh okusih, in sicer Čoko lešnik, Borovnica s pistacijo in belo čokolado ter Biscoff karamela.

Vir: Osebni arhiv Jerneje Trofenik Dimnik

“Poleg naše Gogi šnite želimo, da piškoti postanejo naš prepoznavni znak, saj so plod moje domišljije in lastnega recepta. Strankam želimo ponuditi več kot le piškot in obljubim, da so vredni greha, hkrati pa kot vse naše sladice vsebujejo le naravne sestavine, so brez barvil in aditivov,” pojasnjuje Trofenik Dimnik. V trgovinici upajo tudi, da jih bodo kmali lahko dali še v spletno prodajo in s tem strankam ponudili dodatno možnost, da njihove slaščice probajo tudi “cukroljubci”, ki pa nimajo možnosti priti do njih v Maribor.

Naša primarna dejavnost so še vedno torte po naročilu. Okusi so pri tortah po naročilu sicer malenkost drugačni kot jih ponujamo v Cukershopu. Na spletni strani najdete vse potrebne informacije glede naročil.

“Mi smo trgovinica, kjer povezujemo celotno zgodbo”

Zraven slaščic pa lahko v Cukershopu najdete še druge stvari. “Mi smo trgovinica kjer povezujemo celotno našo zgodbo, zato lahko v njej vidite tudi artikle naših poslovnih partnerjev,” pojasnjuje Trofenik Dimnik. Ker določene sladice vsebujejo penino, gin in bučno olje, lahko v trgovinici tudi kupite Radgonsko penino, Beyond Mura Gin in bučno olje Oljarne Kocbek. Poleg tega, pa so na voljo še majičke in šalčke blagovne znamke Cukerpekarca in tudi vročo čokolado, ki jo v Cukershopu delajo sami. Ponujajo pa še unikatne zadeve poslovnih partnerjev, in sicer rokovnike in nakit. “Poličke prilagajajo sezoni, na njih najdete kar je takrat aktualno,” pravi Trofenik Dimnik.

Vir: Osebni arhiv Jerneje Trofenik Dimnik

Ljudje včasih vprašajo, kje kupujem sestavine za določene sladice, zato sem se tudi  odločila za majhen izbor le-teh v svoji trgovinici. S tem ljudem ponudim možnost, da lahko nekatere pri nas sestavine tudi kupijo. Prazne poličke pa se še polnijo.

Gre za družinsko podjetje

V zgodbo je vpeta celotna družina, saj gre za družinsko podjetje. “V trgovinici je glavni moj sin, ki tudi skrbi, da zadeve potekajo brezhibno. Jaz pečem sladice, pomagata pa še snaha in mož. Poleg tega, pa imamo še eno študentko,” pojasnjuje Trofenik Dimnik.

Vir: Osebni arhiv Jerneje Trofenik Dimnik

V Cukershopu se radi poigravajo z okusi, zato tudi poskrbijo, da lahko pri njih vedno najdete nekaj novega in drugačnega. Cukerpekarca inspiracijo išče v sebi in ravno to dela njene kreacije oziroma slaščice tako posebne, edinstvene in tako kot sama pravi, “vredne vsakega greha”.