Na današnji novinarski konferenci UKC Maribor o trenutnih epidemioloških razmerah je vodja enote za obvladovanje bolnišničnih okužb Lea Knez povedala, da so prejšnji teden, takoj, ko so izvedeli za pozitivnega zaposlenega, sprejeli vse ukrepe, ki so bili namenjeni preprečevanju širjenja okužbe. “Pri zaposlenih in pacientih smo naredili strukturo glede na ogroženost, glede na izpostavljenost, rizične stike pa smo napotili v karanteno. To so štirje zaposleni, trije zdravniki, ki si delijo zdravniško sobo, in ena administratorka. Dodatnih osem zaposlenih imamo pod zelo strogim nadzorom, pogosto jih testiramo, nazadnje so bili testirani včeraj, tretja skupina, ki pa je bila v istem času v službi, pa je testirana manjkrat in je še pod drobnogledom. Na enak način smo poiskali tudi paciente, ki so bili pregledani v ambulanti. Povabili smo jih na testiranje. Na prvo povabilo se niso vsi odzvali, predvidevam, da se bodo v večjem številu odzvali na drugi termin. Zaenkrat med izpostavljenimi nismo dokazali nobene okužbe, vsi so zdravi in oddelek nemoteno deluje. Kar se pa tiče ostalih, torej potnikov – podatki so o dveh okuženih – ti niso povezani z UKC Maribor.”
V UKC od prejšnjega tedna strožji ukrepi
Že prejšnji teden so bili naši ukrepi bistven strožji, kot bi bili sicer, in delujejo tudi proti južnoafriškemu sevu. “Nikomur od zaposlenih ne moremo prepovedati, da odhajajo v tujino, lahko pa jih opozarjamo, da se obnašajo odgovorno. Gre za svobodno državo, ki mora delovati na odgovornosti vseh prebivalcev.”
Nikomur od zaposlenih ne moremo prepovedati, da odhajajo v tujino, lahko pa jih opozarjamo, da se obnašajo odgovorno. Gre za svobodno državo, ki mora delovati na odgovornosti vseh prebivalcev.
“Sama se za tvegane stvari ne odločam, vedno presodim, ali gre za nujne oziroma neodložljive stvari,” je še pojasnila Lea Knez.