Pred osrednjo turistično sezono, ko se prometna varnost običajno poslabša, in ob današnji krvodajalski akciji, so policisti Policijske uprave (PU) Maribor, Univerzitetni klinični center Maribor in Rdeči Križ Slovenije (OZ Maribor) prometne udeležence pozvali k odgovornemu vedenju v cestnem prometu.

Boštjan Koletnik iz PU Maribor je pojasnil, da je v poletnih mesecih zaradi povečane dinamike prometa žal praviloma tudi več prometnih nesreč, posebej pa je izpostavil še zaskrbljujoče visok delež alkoholiziranih povzročiteljev nesreč v cestnem prometu. Kar 33% povzročiteljev prometnih nesreč s smrtnim izidom (in 14% povzročiteljev prometnih nesreč s hudimi telesnimi poškodbami) je vozilo pod vplivom alkohola.

Boštjan Koletnik

Včeraj so se mariborski policisti pridružili poostrenim aktivnostim v evropsko usklajenem nadzoru, katerega namen je zmanjšanje deleža povzročiteljev prometnih nesreč pod vplivom alkohola, prepovedanih drog in drugih psihoaktivnih snovi, ki bodo trajale do 22. junija.

Zaloge krvi se lahko hitro zmanjšajo

»Že sam podatek, da v Sloveniji vsakih 5 minut nekdo potrebuje kri, dovolj zgovorno pove, kako potrebne so številne krvodajalske akcije. V prometni nesreči s hudimi telesnimi poškodbami potrebujemo recimo tudi do 30 enot krvi, za katere mora kri darovati 20-30 krvodajalcev,« je na pomen krvodajalskih akcij opozorila Tatjana Žižek iz Rdečega križa Slovenije.

Trenutne zaloge krvi v UKC Maribor so sicer po besedah dr. Bojane Živković zaenkrat zadostne, kar pa se lahko zelo hitro spremeni. »V RK pred osrednjo turistično sezono pozivamo ljudi, da pred odhodom na dopust zavihajo rokav in darujejo kri. S tem bodo pripomogli k stabilnosti poletnih zalog krvi in izvajanju operativnih programov,« je še dodala Tatjana Žižek.

Krvodajalstvo med korono

Epidemija korona virusa pa je nekoliko spremenila sam potek krvodajalskih akcij, saj se je nanjo nekaj dni prej potrebno naročiti. Kako pa je s cepljenjem in in prebolelim covidom ter krvodajalstvom? Dr. Živković pojasnjuje, da lahko kri darujemo že 14 dni po prebolelem covidu, če smo imeli lažjo klinično sliko, oz. 4-6 tednov po okužbi, če nas je doletel težji potek bolezni. Če pa smo že bili cepljeni s katerim od potrjenih cepiv, se lahko krvodajalske akcije udeležimo že 24 ur po odmerku.

Policisti pokazali solidarnost in zavihali rokav

Zaposleni na Policijski upravi Maribor se že tradicionalno dvakrat letno udeležujejo krvodajalske akcije, ki jih pripravljajo skupaj z RK Slovenija (OZ Maribor). Akcije se vsako leto udeleži približno 130 zaposlenih, eden izmed njih je tudi višji policist Danilo Juršnik.

Danilo Juršnik

»Za darovanje krvi sem se odločil iz želje po pomoči nekomu drugemu in na podlagi dejstva, da sem v prihodnosti lahko tudi jaz ta, ki bo potreboval kri. Poleg tega je tudi moje službeno poslanstvo skrb za ranljive in pomoči potrebne ljudi,« je policist pojasnil svojo udeležbo na akciji.