Konec novembra se je predsednik vlade Janez Janša v Mariboru srečal z mariboskim županom Sašo Arsenovičem, podžupanom Samom Petrom Medvedom, poslancem SDS Dejanom Kalohom, predsednikom sveta UKC Jožetom Šabedrom ter mestnim svetnikom Alenom Filipovičem.
Z županom sta tedaj spregovorila o prenosu Upravne enote Maribor na novo lokacijo, o izzivih črpanja evropskih sredstev ter o financiranju občinskih projektov, kjer je premier potrdil dogovor o financiranju, ki sta ga v sprejela Arsenovič in minister za kulturo Vasko Simoniti, so tedaj zapisali v sporočilu za javnost mariborske občine.
Premier Janša in mariborski župan Arsenovič sta na novembrskem srečanju spregovorila o prenosu Upravne enote Maribor na novo lokacijo, o izzivih črpanja evropskih sredstev ter o financiranju občinskih projektov.
Premier je tedaj županu zagotovil proaktivno delo ministrstev do občine, še posebej tistih, ki trenutno niso aktivno vpeta v reševanje zadeve koronavirusa. “Kot ključno informacijo, ki jo na MO Maribor še posebej pozdravljamo, štejemo zagotovitev predsednika vlade Janeza Janše, da bo Maribor v mesecu januarju 2021 obiskal s celotno ministrsko ekipo,” so še tedaj zapisali na občini.
A kot so pojasnili na mariborski občini, je zaradi epidemiološke situacije obisk Vlade RS preložen na kasnejši čas, po zagotovilih vlade takrat, ko bo podravska regija v oranžni coni.
MOM želi biti jasen in učinkovit sogovornik
Kot so ob tem poudarili, si Mestna občina Maribor kot druga največja občina v državi ter najpomembnejša v vzhodni regiji želi v vlogi sogovornika slovenski vladi nastopati karseda strokovno, jasno in učinkovito pri reševanju pomembnih odprtih zadev.
“Le skupaj lahko lokalna skupnost in država zares uspešno ustvarjata boljše življenje naših državljanov in občanov. Vladi smo že v novembru 2020 posredovali dokument s ključnimi odprtimi temami, ki jih moramo reševati na ravni pristojnih ministrstev. Gre bodisi za nerealizirane teme ali za teme, ki so v teku, a še nerešene; nekaj smo se jih dotaknili že ob obiskih pristojnih ministrov na MOM v lanskem letu,” so še pojasnili. Za katere odprte projekte torej gre, katerih tem se bodo dotaknili na srečanju z vlado, ko bo do tega prišlo?
Seznam ključnih odprtih tem v mestu, naslovljenih na posamezna ministrstva
Ministrstvo RS za okolje in prostor:
- Zaprto odlagališče nevarnih odpadkov Metava
- Zahodna obvoznica Maribor
- Plovnost Drave
- Mariborski otok in most na Mariborski otok
- Termična obdelava odpadkov
Ministrstvo RS za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano:
- Zahodna obvoznica Maribor – nadomestna zemljišča
- Občinski prostorski načrt (OPN) – sprememba namenske rabe zemljišč
- Piramida in Kalvarija – mestni vinogradi
Ministrstvo RS za infrastrukturo:
- Mariborsko letališče
- Državne kolesarske steze
- Železnice
- Ceste – novogradnje in obnove
- Javni potniški promet
- Pohorje – državne ceste
- Mobilnostno vozlišče – železniški trikotnik pri Europarku
Ministrstvo za kulturo:
- Center Rotovž
- Kinodvorana Partizan
- Sofinanciranje kulturnih programov oziroma projektov
Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport
- Ustanovitev mednarodne šole v Mariboru
- Sofinanciranje investicij za zagotavljanje ustreznih prostorskih zmogljivosti za izvajanje dejavnosti predšolske vzgoje in osnovnošolskega izobraževanja
- Ureditev ustanoviteljstva in financiranja javnih zavodov, katerih dejavnost je namenjena občanom večjega števila občin (OŠ Gustava Šiliha, Svetovalni center za otroke, mladostnike in starše)
- Olimpijski festival evropske mladine 2023
- Piramida (lastništvo zemljišč)
- Račji dvor (interes MOM za prevzem objekta)
Ministrstvo za javno upravo
- Selitev Upravne enote Maribor
Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve
- Gradnja novega doma starejših občanov v MOM