Najstarejša mariborska industrijska družba je v 100-odstotni lasti Slovenskega državnega holdinga (SDH), potem ko je konec leta pripojil nekdanjo Družbo za upravljanje terjatev bank. Nekdanja slaba banka pa je pridobila lastništvo v dveh prisilnih poravnavah s pretvorbo terjatev do Mariborske livarne Maribor (MLM) v kapital. Po dveh prisilnih poravnavah in treh neuspelih poizkusih prodaje po informacijah Večera neuradno krožijo trije scenariji usode Mariborske livarne.

Se bo Mariborska livarna združila s Talumom?

Po prvem scenariju naj bi v SDH razmišljali o pripojitvi kompatibilnega dela livarske proizvodnje, programa avtomobilskih delov, Talumu. Potem se bi moralo okoli tristo zaposlenih voziti na delo v Kidričevo, kjer so sicer v začetku februarja na začasno čakanje na delo poslali med 40 in 70 zaposlenih od skupaj 1460. Za Večer so v družbi potrdili, da v Talumu preučujejo možnost povezovanja, vendar konkretnejših informacij niso izdali.

Po tem koraku bi lahko sledila prodaja dobrih petih hektarjev zemljišč in industrijskih nepremičnin v Melju v centru Maribora. Kupnino bi lahko zvišalo to, da ima MLM okoljevarstveno dovoljenje za industrijsko dejavnost in galvanizacijo. SDH, ki ima za okoli 10 milijonov evrov terjatev do MLM, bi morala poskrbeti za delavce, saj bi njihovo morebitno odpuščanje povzročilo veliko nejevolje in socialnih težav v Mariboru. Tretja opcija pa bi lahko bila odkup zemljišča in nepremičnin SDH, ki bi jih nato MLM ponovno vzela v najem, s čimer bi si lahko znižala zadolženost in bi tako še naprej poslovala v Mariboru, navaja Večer.

To odgovarjajo na SDH in MLM

Na SDH so medtem za omenjen časnik odgovorili, da vedno preučijo vse možnosti in scenarije s ciljem, da bi družbam v njegovi lasti zagotovil uspešno poslovanje, kar vključuje tudi možnosti strateških partnerstev z namenom povečevanja vrednosti naložb ob zagotavljanju delovanja družb in ohranjanju delovnih mest. Toda podrobnosti ne razkrivajo, ker so postopki še v teku.

Predsednik uprave MLM Davor Šenija prav tako ni komentiral predlogov o prihodnosti MLM, je pa podal komentar glede poslovanja v rdečih številkah – zadnjih pet let namreč poslujejo z izgubo, v letu 2021 je bila ta preko dva milijona evrov. Šenija je za Večer odgovoril, da podpirajo vse procese in postopke, ki bi omogočili finančno prestrukturiranje podjetja ter ohranitev proizvodnje in optimalnega števila zaposlenih. Zaradi enormnega dviga cen energentov in materialov je bilo lansko leto zelo zahtevno, s kupci so se sicer pogajali za dvig cen, vendar bo imel rezultat teh pogajanj zapozneli vpliv na realizacijo prodaje in kompenzacijo dviga stroškov. “Nekatere poračune bomo letos realizirali, načrtujemo pa realizacijo prodaje na ravni leta 2021. Pod črto je rezultat še vedno negativen, točnega podatka še ni, ker bilanc še nimamo zaključenih,” je dejal.

V MLM zaposlujejo 359 ljudi, večina jih dela za avtomobilsko industrijo.

V Mariborski livarni imajo zaenkrat dovolj naročil, vendar so kupci iz avtomobilske industrije še naprej izpostavljeni posledicam vojne v Ukrajini. Naročila so zato pri posameznih projektih upadla tudi do za polovico glede na napovedi, je pojasnil Šenija. Problem predvsem pri proizvodnji avtomobilskih delov za električna vozila medtem predstavlja tudi izpad proizvodnje polprevodnikov na Japonskem, zaradi česar je še naprej motena dobava mikročipov.