Posledice poškodb so namreč lahko zelo hude. V Urgentnem centru Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor sicer po letu 2019 beležijo manj poškodb zaradi uporabe pirotehnike, ne glede na to pa so poškodbe zelo hude.

Najpogosteje gre za hude poškodbe rok in prstov, zelo pogosto so potrebne amputacije, tako kot je bilo v primeru 8-letnega dečka, ki mu je 1. januarja letos pirotehnično sredstvo razneslo v desni roki. Ta je bila tako hudo poškodovana, da je bila potrebna amputacija v predelu zapestja, je opozorila Jerneja Vidmar z oddelka za plastično in rekonstrukcijsko kirurgijo ter opeklin na UKC Maribor.

Zdravljenje po poškodbi zelo zahtevno

“Lahko si predstavljate, kako travmatična je ta poškodba za otroka, družino, za celo njihovo skupnost,” je dejala. Deček je ob dogodku utrpel tudi poškodbo oči, a ta na srečo ni bila tako huda, da bi puščala trajne posledice. Ob njem je bil poškodovan tudi njegov leto starejši brat, ki je utrpel manjše opraskanine.

Izpostavila je zahtevnost zdravljenja. Pogosto gre za mikrokirurške operacije, pri katerih kirurgi poskušajo rešiti nepoškodovano tkivo, kolikor se da. Tudi rehabilitacija je praviloma dolgotrajna, posledice pa doživljenjske, je še opozorila Vidmar in pojasnila, da je omenjeni deček še vedno v procesu rehabilitacije, ki se bo še nadaljevala.

Da bi bili prazniki čim bolj varni, si prizadevajo tudi mariborski policisti, žal pa se vsako leto srečujejo tudi s kršitvami in poškodbami na tem področju. Najhuje je, da so prisotne tudi pri otrocih, je izpostavil samostojni policijski inšpektor s Policijske uprave (PU) Maribor Boris Lukežič.

V lanskem prazničnem času pred novim letom so mariborski policisti obravnavali 24 kršitev, od tega je bilo deset mladoletnih oseb, skupaj pa so zasegli okoli 3300 pirotehničnih sredstev.

Letos so od začetka decembra obravnavali sedem mladoletnih oseb v starosti okoli 16 let, ki so jim zasegli okoli 230 pirotehničnih sredstev. Gre za zasege na črnem trgu, je povedal Lukežič. Ob tem je pozval starše, da naj bodo zgled in da lahko z opozarjanjem otrok najbolj pripomorejo k preprečevanju negativnih posledic uporabe pirotehničnih sredstev.

Ob tem so vsi govorniki pozvali ljudi, da če že uporabljajo pirotehniko, naj jo uporabljajo v skladu z navodili in na varen način, tako da ne ogrožajo ne sebe ne drugih. “Samo tako bodo prazniki lepi. Vemo, da tovrstne poškodbe lahko bistveno vplivajo na kvaliteto življenja,” je opozoril namestnik predstojnika Urgentnega centra UKC Maribor Andrej Hohnec.

STA