Zavetišče za živali Maribor je v teh dneh ponovno polno zasedeno. Kot so sporočili, število najdenih živali močno presega možnosti namestitve. “Zaradi popolne zasedenosti naših namestitvenih kapacitet, smo primorani začasno ustaviti sprejem mačk. Izjema so bolne in poškodovane živali. V kolikor najdete zapuščeno mačko, nam najdbo sporočite, vendar vas naprošamo, da za mačko začasno poskrbite in jo bomo sprejeli takoj, ko bo to možno,” so zapisali v zavetišču.
Vsaka žival mora pred posvojitvijo skozi poseben protokol
Tomaž Kristanič, vodja Zavetišča za živali Maribor, nam je pojasnil, da se stanje za zdaj ne spreminja, saj mora biti vsaka žival, ki je nameščena v zavetišču, najprej v karanteni. “Nekateri mislijo, da lahko žival, ki danes pride v zavetišče, gre že naslednji dan v posvojitev. Pa ni tako, potrebno je upoštevati poseben protokol. Najprej je tu 14-dnevni karantenski rok, potem dvojno cepljenje proti kužnim boleznim, mikročipiranje, razglistenje, zdravljenje, … Šele nato je žival pripravljena za posvojitev.”
Od 102 mačk v zavetišču jih približno 20 čaka na posvojitev
Kristanič še dodaja, da je v tem času zaradi “mačjega babybooma” enostavno preveč živali, ki iščejo namestitev v zavetišču: “Vsa namestitvena mesta so polna, polne so namestitve v društvih, s katerimi sodelujemo, prav tako začasni domovi. To se v obdobju mačjih kotitev pojavlja vsako leto, pa ne samo pri nas, pač pa v vseh zavetiščih in društvih.”
V primeru zdravih muc pa na osnovi telefonskih klicev, ki jih dnevno prejemamo, vodimo poseben seznam in potem takoj, ko se kakšno mesto sprostiti, sprejmemo novo žival.
Trenutno imajo v mariborskem zavetišču 102 mački, od katerih jih približno 20 čaka na posvojitev, ostale so še v karanteni oziroma v fazi potrebnega protokola. “Še vedno velja, da zaradi prezasedenosti kapacitet ne moremo sprejemati novih mačk, nikoli in nikdar pa ne zavrnemo živali, ki so bolne ali poškodovane. V primeru zdravih muc pa na osnovi telefonskih klicev, ki jih dnevno prejemamo, vodimo poseben seznam in potem takoj, ko se kakšno mesto sprostiti, sprejmemo novo žival.”
So tudi takšni, ki za lastniško mačko trdijo, da je prostoživeča
Žal se še vedno dogaja, da ljudje v zavetišče prinašajo mačje mladiče, za katere trdijo, da so jih našli, dejansko pa so se skotili pri njih doma, ker niso poskrbeli za sterilizacijo svoje mačke. “Vemo, da se takšne stvari dogajajo, je pa res, da to težko preverjamo. Je pa zakon glede tega povsem jasen; vsak lastnik mora poskrbeti za to, da ne prihaja do nezaželenih legel. Drugo težavo pa predstavljajo prostoživeče mačke. Glede teh obstaja možnost, da jih, po naročilu, ulovimo, kastriramo oziroma steriliziramo na občinske stroške in jih potem vrnemo v njihovo okolje. Za te tako imenovane divje mačke je značilno, da se človeku načeloma ne približajo. Tako, da če se kdo v zavetišču pojavi z mačko v roki in trdi, da gre za prostoživečo, ga moramo preusmeriti na veterinarsko postajo. Divjo mačko je namreč zelo težko pobožati, dvigniti, kaj šele namestiti v kakšno škatlo,” je še pojasnil Tomaž Kristanič.
V času epidemije se je število psov v zavetišču znižalo na minimum, kot ga ne pomnijo
Glede psov v zavetišču Kristanič pravi, da jih je vedno več, in ob tem omenja zanimiv pojav: “V zadnjem letu, v času epidemije novega koronavirusa, se je pri nas število psov znižalo na takšen minimum, kot ga v celotni zgodovini zavetišča ne pomnimo. Bila so obdobja, ko smo imeli le po pet psov.” Zakaj je prišlo do tega, Kristanič ne ve, se pa pojavljajo namigovanja, da bi lahko šlo za uvoz živali. Težko je namreč drugače razložiti fenomen, da v času zaprtja mej psov ni bilo, takoj, ko so se meje odprle, pa so psi znova začeli prihajati v zavetišče.
Težko je namreč drugače razložiti fenomen, da v času zaprtja mej psov ni bilo, takoj, ko so se meje odprle, pa so psi znova začeli prihajati v zavetišče.
V tem trenutki je sicer v mariborskem zavetišču za živali 16 psov, za posvojitev jih je na voljo 11.