V Mednarodnem raziskovalnem centru (MRC) II. svetovne vojne na Einspielerjevi ulici v Melju so danes odprli razstavo Druga fronta, ki jo je center pripravil skupaj z moskovskim muzejem Velike domovinske vojne.
Na ogled fotografije in dokumenti
Druga fronta priča o glavnih fazah oblikovanja protihitlerjevske koalicije, izkrcanju zavezniških čet v zahodni Evropi in zagotavljanju zalog prek Lend-Leasea. Nazorno prikazuje statistiko dobav vojaške opreme v Sovjetski zvezi v obdobju 1941-1945, vključuje fotografije in dokumente operacije Neptun ob izkrcanju zavezniških sil v Normandiji. Omenjena operacija, ki je potekala 6. junija leta 1944, velja za največjo desantno operacijo druge svetovne vojne, v katero je bilo vključenih 10.440 letal in 6330 ladij.
“Pomembno je, da se skupaj borimo za blaginjo med narodi, razumevanje in neprestano vojno proti naraščujočemu neonacizmu v svetu. Na tem temeljijo tudi projekti našega centra. V Mariboru čutimo veliko odgovornost, ker prvič doslej v okviru komemoracijskih dogodkov združujemo nekdanje zaveznike v vojni. Gre za ohranjanje spomina in dejstvo, da ne pozabimo na zgodovinsko resnico,” je ob tej priložnosti dejal Janez Ujčič, direktor Mednarodnega raziskovalnega centra.
Odprtja razstave so se udeležili tudi veleposlanik Ruske federacije v Republiki Sloveniji Timur Eyvazov, diplomatski predstavniki zavezniških držav, predstavniki Oddelka za zunanje ekonomske in mednarodne odnose mesta Moskva ter vodstvo “Moskovske hiše rojakov”.
Razstava, ki obsega 26 panojev, je bila pripravljena v sodelovanju z ameriškim muzejem vojaškega letalstva Shannolt in z Državnim muzejem vojaške zgodovine iz Luksemburga.
Prikazani so tudi dokumenti in fotografije admirala Nikolaja Kharlamova, ki je imel ključno vlogo pri organizaciji in vodenju arktičnih konvojev. Admiral Kharlamov je bil kot uradni opazovalec pri izkrcanju zavezniških sil v Normandiji ključna oseba v pogajanjih z britanskimi zavezniki o otvoritvi Druge fronte v Evropi.
Bil je tudi poveljnik baltske flote po drugi svetovni vojni, v času karibske krize pa je bil odgovoren za dostavo raket z ladjami iz Sevastopolja. Posebna pozornost razstave je namenjena tudi znamenitemu srečanju sovjetskih in ameriških vojaških sil na reki Elbi v Nemčiji aprila leta 1945. Prikazana je tudi Parada zmage, zadnje skupne parade Rdeče armade in zaveznikov v protihitlerjevski koaliciji v Berlinu, ki je bila 7. septembra leta 1945.
Namestnik vodje oddelka za zunanje ekonomske in mednarodne odnose Moskve Aleksej Bondaruk se je v imenu moskovskih predstavnikov zahvalil za izkazano podporo in sodelovanje. “Ruska federacija in njeni predstavniki veliko govorijo o pomembnosti ohranjanja zgodovinske resnice. Letos bomo praznovali 80. obletnico bitke pri Moskvi, ki je bila prvi korak za zmago nad nacizmom in fašizmom, zato so tovrstne komemoracije za nas zelo pomembne. Spomnili se bomo vseh zaveznikov, s katerimi smo bili skupaj v veliki bitki, zato je tudi za nas ta razstava zelo pomembna,” je še dejal Bondaruk.
Razstava Druga fronta bo vključena tudi v program ogledov dijakov in študentov iz Maribora in Slovenije.
V pričakovanju vlaka spomina
MRC Maribor pa od 25. avgusta do 8. septembra pripravlja tudi letošnji največji in najpomembnejši mednarodni dogodek, projekt Vlak spomina.
Vlak spomina bo potoval iz Berlina v Bergen Belsen in bo na koncu prispel v Maribor, kjer bo 8. septembra velika slovesnost. Projekt je posvečen 80. obletnici prihoda prvih vojnih ujetnikov v nacistično taborišče Stalag XVIII-D in 75. obletnici nürnberških procesov, ki so obsodili vse grozote in zločine nacizma in fašizma.
Ujetniki Stalaga XVIII-D so bili tako sovjetski vojni ujetniki, kot tudi zavezniški vojni ujetniki iz Avstralije, Velike Britanije, Nove Zelandije, Norveške, Francije in Jugoslavije. Pokrovitelj navedenega projekta je predsednik republike Borut Pahor.