V Mariboru je danes svoja vrata odprlo Ministrstvo za digitalno preobrazbo. Na nekaj več kot tisoč kvadratnih metrih površin znotraj Trgovsko poslovnega centra City na Ulici Vita Kraigherja bo tako zaposlenih 60 oseb. V prihodnje nameravajo ekipo v prihodnje še razširiti. Nove kadre bodo iskali znotraj regije, že doslej pa je bilo ob novici, da se bo ministrstvo selilo v štajersko prestolnico, precejšnje zanimanje, pove ministrica za digitalno preobrazbo Emilija Stojmenova Duh: “Naš namen prav tako ni bil, da bi se kdorkoli moral voziti na delo iz Ljubljane, tukaj bodo delali sodelavci, ki so se doslej vozili iz Maribora v Ljubljano na delo.”
V prihodnje še dodatne zaposlitve
V okviru Načrta za okrevanje in odpornost nameravajo ekipo še okrepiti, skupno pa bo tako na ministrstvu zaposlenih 315 ljudi. “Upamo, da bomo zapolnili vse kvote, na tem mestu pa je potrebno poudariti, da se moramo za kadre boriti s povpraševanjem znotraj zasebnega sektorja, kjer velikokrat prevlada višja plača kot jo lahko ponudimo v javni upravi,” pove ministrica. Z delom so tako že pričeli minuli ponedeljek, v prihodnjem tednu pa bodo z delom pričeli tudi zaposleni iz regijske podpore. Z novimi prostori so tako uspešno naslovili težave prostorske stiske in odgovorili na očitke o nepotrebnih stroških, saj je v prestolnici, kjer ima sedež večina ministrstev, pravzaprav zmanjkalo prostorov, kjer bi lahko delo opravljali, prav tako so znatno višji tudi stroški najemnine. Za nove prostore bodo tako plačevali mesečno plačevali okoli 11.000 evrov najemnine.
Kvote, ki predvidevajo nova delovna mesta, so že potrjene v skupnem kadrovskem načrtu in načrtu za okrevanje, prav tako so zagotovljene tudi finance.
“Kolegi ministri so me že pričeli spraševati, ali lahko njihovi, sodelavci ki se vozijo iz Maribora, pridejo k nam na delo, a žal jih moram razočarati,” pove ministrica, ki obenem napoveduje, da v prihodnje ob povečanju kadrov tudi ni izključena selitev na novo lokacijo.
Z delom bodo zaposleni na ministrstvu pričeli kar takoj, ena ključnih prioritet pa ostaja dostopnost digitalizacije v vsakdanjem življenju. “Če je kdo pričakoval, da bom ministrica za digitalne bone, naj kar takoj povem, da to nisem. Ena ključnih reči, za katero si prizadevamo, je gigabitna infrastruktura. Napovedali smo, da bomo bistveno povečali črpanje sredstev za gradnjo interneta, kar smo tudi uspešno izvedli. Tudi nove tehnologije so naša velika prioriteta, v marcu organiziramo velik posvet na to temo, ter umetna inteligenca. Pripravili smo nacionalni program, razpisi sledijo kmalu. Ne glede na to, da smo bili služba vlade in nismo bili pristojni za pripravo zakonodaje, nam je uspelo pripraviti dva zakona, eden od njiju bi moral biti pripravljen že leta 2020,” je povedala ministrica, ki je obenem izpostavila, da so med pristojnostmi ministrstva tudi ključnega pomena usposabljanja, vendar za vse ciljne skupine, tudi za mlade, učitelje in delovno aktivno prebivalstvo, ne pa zgolj za starejše.
Novo ministrstvo tudi korak naprej v smeri decentralizacije
Odprtje novega ministrstva je tako dodaten korak v smeri decentralizacije, za katero si, kot so zapisali v koalicijski pogodbi, prizadeva tudi aktualna vlada. Kot je mogoče razbrati že iz imena, pa si bodo na ministrstvu prizadevali predvsem za digitalizacijo. “V Mariboru smo dokazali, da imamo prave pogoje za digitalizacijo, imamo ustrezno infrastrukturo, superračunalnik, razvijamo nov podatkovni center, imamo Univerzo v Mariboru, nenazadnje je v Mariboru tudi digitalno inovacijsko stičišče, ki ga financirata evropska komisija in naša država,” je dejala ministrica.
Ministrstvo se zaveda pomena prisotnosti državnih institucij, obenem pa tesno sodeluje z Mestno občino Maribor. “Današnje odprtje vidim kot luč za Maribor, regijo in vso Slovenijo. Sedanja vlada je dokazala, da v to mesto, ki ima kadre, umešča tako pomembno ministrstvo, ki nam bo pomagalo nadoknaditi naš razvojni manjko,” je ob tej priložnosti dejal župan Mestne občine Maribor Saša Arsenovič.
Kot največji izziv našega mesta je izpostavil odtekanje delovno aktivnega prebivalstva, prav odprtje novega ministrstva pa župan razume kot dodaten signal mladim, da lahko v mestu najdejo prave zaposlitvene možnosti in jim na delo ne bo treba drugam.
Eden ključnih problemov, ki obenem še poglablja trenutno stanje, je tudi odhod ustreznega kadra. Rektor Zdravko Kačič, ki je bil prav tako prisoten na slovesnem odprtju, je ob tej priložnosti izpostavil, da je pomembno, “da se zavedamo svojih zmožnosti in sposobnosti. Maribor je zagotovo mesto neizkoriščenih potencialov, ki se koristijo severno in zahodno od nas. Z množico uspešnih zgodb smo dokazali, da je Maribor neusahljiv vir teh potencialov. Razvijanje potencialov je ključ za prihodnji razvoj našega okolja, področje digitalizacije pa je zagotovo eno tistih, ki nam lahko to omogoči“.