V vseh programih Nadškofijske karitas Maribor zaznavajo, da se je stiska ljudi še poglobila. To velja tudi za Ljudsko kuhinjo Betlehem, ki ima sedež na Strossmayerjevi 15 v Mariboru, namenjena pa je osebam, ki so v stiski in nimajo možnosti, da bi si same pripravile topel obrok.

Dnevno v ljudsko kuhinjo prihaja od 40 do 50 oseb

“V program Ljudska kuhinja Betlehem je trenutno vključenih kar 88 različnih oseb, letos pa smo razdelili že več kot 13.130 kosil oziroma toplih obrokov hrane. Dnevno do nas prihaja od 40 do 50 oseb, z nižjimi temperaturami pa se lahko ta številka poveča do 65, kar bomo še zmogli.  V zadnjem času opažamo večje število mlajših oseb, v večini samskih moških, nekateri so tudi brezdomni, ki prosijo za pomoč. Pri nas se ustavijo tudi taki, ki sicer imajo stanovanje, nimajo pa kuhinje, tople vode in podobno za pripravo obroka. Prav tako moram povedati, da prejemamo tudi prošnje s strani uporabnikov ali njihovih svojcev in tudi iz socialno varstvenih organizacij za možnost prinašanja kosil na dom. Zaenkrat je v večini to začasna potreba, npr. okrevanje po bolezni, to obliko pomoči pa smo letos omogočili petim,” nam je povedal Darko Bračun, generalni tajnik Nadškofijske karitas Maribor.

Zadnje leto in pol uporabnikov Ljudske kuhinje Betlehem zaradi epidemioloških razmer ne morejo sprejeti v njihovih prostorih, pač pa jim obroke razdelijo. 

Kako pa poteka preverjanje socialnega statusa tistih, ki želijo topel obrok? “Najprej se oglasijo oziroma pokličejo v našo sprejemno-informacijsko pisarno, nakar preverimo vsa potrebna dokazila in z njimi opravimo razgovor. Trikrat letno nato spremljamo njihov socialni položaj,” nam je še povedal Bračun in dodal, da zadnje leto in pol uporabnikov Ljudske kuhinje Betlehem zaradi epidemioloških razmer ne morejo sprejeti v njihovih prostorih, pač pa jim obroke razdelijo.