Vrtičkanje je v študentskih domovih že tradicionalno. Zaživelo je leta 2016 z zasnovo permakulturnega vrta za domom 7 v naselju Gosposvetska. Na tem vrtu je danes tudi hotel za žuželke, ki je bil postavljen v okviru študentskega projekta. Z namestitvijo dvignjenih gred so v Študentskih domovih vrtičkarske aktivnosti omogočili še stanovalcem drugih naselij.
Tako so dvignjene gredice namestili v naselju Tyrševa, Gosposvetska, Smetanova in Lent. V naselju Gosposvetska, ki je največje, so namestili kar dve. Tako je gredic skupaj 5.
Vrtičkanje je med študenti priljubljeno
Urbano vrtičkanje je v zadnjih letih postalo moderno: “Naši stanovalci si pridelujejo zelenjavo tudi v posodah na balkonih in okenskih policah.” Ko se je pojavila želja po večjem pridelku, so postavili dvignjene grede, ki so primerne za zasaditev vseh vrst vrtnin. Prostor za zasaditev je ločen od ostale površine in se lahko brez težav obdeluje.
“Zadnja leta med stanovalci opažamo vedno večjo željo po pridelovanju svojih zelišč in zelenjave. Tako smo letos za stanovalce organizirali projekt Študentski dnevi zemlje, kjer smo jim pomagali pri vzpostavitvi mini vrtička in podali možnost izdelovanja rastlinskih terarijev. Obe aktivnosti sta bili zelo pozitivno sprejeti. V naslednjih letih je naš cilj vzpostaviti še gojenje zelenjave in zelišč na terasah študentskih domov,” je povedala Zala Virant, predsednica Študentskega sveta stanovalcev študentskih domov Maribor.
Kot so za nas pojasnili v Študentskih domovih UM, gre za obštudijske dejavnosti, ki jih organizirajo za stanovalce. Nabor aktivnosti vsako leto pripravi Študentski svet stanovalcev študentskih domov. V okviru obštudijske dejavnosti vrtičkanja so študenti posadili predvsem zelenjavo in začimbe: “Želje so bile predvsem po solati, korenčku, redkvici, tudi špinači in rdeči pesi. Vedno aktualne so začimbnice in dišavnice, s katerimi obogatimo jedi ali jih uporabljamo za pripravo čajev. Študenti so pri izbiri rastlin mislili tudi na čebele in zanje poskrbeli z zasaditvijo medovitih rastlin. Med sadikami se najdejo poprova meta, drobnjak, origano, rožmarin, sivka.”
Trenutno pri vrtičkanju sodeluje 14 študentov, ki z željo po samooskrbi bdijo nad svojim pridelkom.
“Možnosti za sodelovanje je res veliko, skoraj vse aktivnosti so za stanovalce brezplačne in so tudi dobro obiskane. Vrtičkanje je ena izmed tematik, ki je zelo popularna. Tako je bila zelo dobro obiskana tudi brezplačna delavnica o izdelavi rastlinskih terarijev,” so še pojasnili.
V Študentskih domovih Maribor podpirajo obštudijske dejavnosti svojih stanovalcev kot tudi druge trajnostne projekte, osebno rast in razvoj mladih, saj si želijo, da se študenti dobro počutijo. Ravno s tem namenom je veliko možnosti za brezplačne aktivnosti v času študija in bivanja.
Študenti skrbijo za svoj pridelek sami
Študentski vrtičkarji, ki so združili svoj interes po samooskrbi, skrbijo za gredice sami: “Izbrane rastline so za učenje vrtičkanja primerne, njihova vzgoja ni zahtevna, se bodo pa lahko veliko naučili in predvsem pridobili izkušnje. Ob tem jim seveda stojimo ob strani. Priskrbimo zemljo, na voljo je vrtno orodje, zalivalka in voda za zalivanje.”