Jutri bo na Trgu generala Maistra potekala slovesnost ob 150-letnici neorenesančne šolske palače Prve gimnazije Maribor. Današnja stavba šole je bila po načrtih graškega arhitekta Wilhelma Bücherja zgrajena leta 1873 v klasicističnem slogu in predana svojemu namenu.
Stavba je dvonadstropna, kletni del ima majhna okna, ki so vzidana v rustikalni talni zidec. Pritličje je od prvega in drugega nadstropja ločeno s poudarjenimi fugami med navideznimi zidaki, medtem ko so stene v nadstropjih gladke. V osrednji osi stavbe se nahajajo trije vhodi, ki tvorijo rahlo konveksno izbočen, veličasten portal v šolsko poslopje, do katerega vodijo stopnice. Nad vhodom in v dveh navpičnih predelkih levo in desno od vhoda so najprej enojna polkrožno zaključena okna, nato se podvojijo (bifore) in potrojijo (trifore).
Fasada je vertikalno členjena s kolosalnimi korintskimi pilastri in z manjšimi toskanskimi in korintskimi pilastri, zaključena pa je z arhitravom, nad katerim je bogato profiliran venčni zidec. Nad osrednjim rizalitom s tremi kamnitimi okrasnimi palmetami je mehanska ura, ki jo na obeh straneh obdaja balustradna ograja, na kateri stojijo štirje kipi ženskih figur iz peščenca z videzom antičnih postav. V rokah držijo priprave, značilne za različna področja človekovega delovanja in ustvarjanja, kakršne se za ponazarjanje snovi od nekdaj uporabljajo tudi kot učila.
Na slovesni prireditvi bo predstavljena Knjiga o uri
Zbornik z naslovom “Knjiga o uri” prinaša neprecenljiv vpogled v zgodovino ene izmed najlepših in najbolj monumentalnih stavb v mestu. A to ni zgolj zgodovina same stavbe, temveč tudi zgodba o edinstveni uri na njenem pročelju. Ura, ki krasi pročelje gimnazije, je doživela številne obnove in popravila skozi desetletja. Nazadnje je bila obnovljena leta 2000, vendar je bila ta obnova precej amatersko opravljena.
Ključni trenutek v zgodbi se je zgodil, ko je nekdanji dijak Prve gimnazije, Aleš Lombergar, posegel v zgodovino ure. Lombergar je znan kot eden redkih mojstrov jedkanja stekla. Začel je s popravilom ure na gimnaziji leta 1979, tedaj še na skrivaj, ko je popravil preširoke črte na številčnici ure. Nato se je projektu resneje posvetil in nazadnje profesionalno obnovil uro. Pri tem mu je finančno pomagal prijatelj in sošolec iz gimnazije, Gorazd Šifrer. Pri delu je sodeloval tudi urarski mojster Ivan Zernko, ki je že prej dokončal restavriranje starega urnega mehanizma.
PREBERITE ŠE: DNEVNA: Aleš Lombergar: Številčnice na Stolnici ne urejamo, da bi bolje videli nanjo
Ena izmed ključnih komponent obnove je bilo natančno preučevanje arhivskega gradiva, vključno s starimi fotografijami in razglednicami, ki so omogočile rekonstrukcijo prvotne podobe številčnice ure in njenega razvoja skozi čas. Nova številčnica je bila oblikovana z natančnostjo, ki se zgleduje po originalni, vendar pa je izdelana iz emajliranega kaljenega stekla, kar jo naredi izjemno odporno proti staranju.
Zbrani si bodo lahko po programu ogledali šolske prostore
Pozdravni nagovor za vse zbrane bo imel ravnatelj gimnazije Herman Pušnik. Ob tej priložnosti bo predstavljena tudi Knjiga o uri, o njenem nastajanju bo spregovoril urednik knjige Aleš Lombergar. Slavnostni govornik na prireditvi bo župan Mestne občine Maribor Aleksander Saša Arsenovič.
Dogodek bosta obogatila glasbenika Borut Mori in Luka Herman Gaiser.
Po uradnem delu programa organizatorji vabijo na sprejem, ogledali si boste lahko šolske prostore, razstavo v Mladinskem razstavišču Avla ter tri razstave o zgodovini stavbe in ustanove. Med prireditvijo bo dvanajst mariborskih ustvarjalcev slikalo motive, povezane z gimnazijsko uro.