Od požara, ki je dodobra uničil stavbo Waldorfskega vrtca na Valvasorjevi ulici v Mariboru, so minila že štiri leta. Potem ko se je začetek predvidene obnove vztrajno izmikal, pa je ta lani vendarle stekla. Celoten projekt obnove je trajal dobra tri leta in pol, približno petdeset otrok se je tako pred dobrimi tremi tedni vrnilo v popolnoma prenovljene prostore. Vrtčevsko dejavnost so tako začasno opravljali v prostorih bližnje šole, a te prostore šola nujno potrebuje, saj je veliko zanimanja za vpis.
Poleg vrtca tudi novo igrišče
Leta 1974 je bil na mestu, kjer danes stoji vrtec, že zgrajen javni studenški vrtec v obliki Marlesovega montažnega objekta. Ko ga javni vrtec Studenci ni več potreboval, je waldorfska iniciativa leta 2000 pristopila k najemu objekta, ki je bil v lasti občine. Vrtec je tako vse do požara deloval v starih prostorih nekdanjega javnega vrtca, ki so bili še pred požarom dotrajani in nujno potrebni obnove.
Da je nov vrtec pomembna pridobitev tako za vrtčevske otroke kot tudi celotno mestno občino, meni tudi mariborski župan Saša Arsenovič. “Na tem mestu smo dobili nov trajnostni vrtec. Želeli smo bolj svetel in odprt vrtec z večjim igriščem in vse to tukaj imamo. Ponuja veliko več prostora, tako zunaj kot znotraj vrtca,” je ob tej priložnosti povedal Arsenovič. Ob vrtcu je tako tudi novo večje igrišče, saj so v vrtcu v najem vzeli občinsko zemljišče in ga spremenili prostor, kjer se lahko otroci svobodno igrajo in gibljejo.
Vrednost celotnega projekta obnove znaša okoli 840.000 evrov, kar je nekoliko več kot je bilo sprva predvideno, saj je v zadnjem letu prišlo do podražitev energentov in posledično gradbenih materialov, a je po mnenju župana izvajalec delo dobro opravil. Znesek so deloma zagotovili iz zavarovalnine, večji del pa je prispevala Mestna občina Maribor, je povedal župan.
V vrtcu, ki ga obiskuje približno 50 otrok, so tako trije oddelki, jaslični za otroke do treh let, in dva mešana, ki ju obiskujejo otroci od treh let do vstopa v šolo.
Notranjost prenovljenega vrtca zaznamujejo leseni toni, kar je tipično za waldorfsko pedagogiko, novost pa je tudi pri samem ogrevanju objekta. “Urejeno je talno ogrevanje, zato je bivanje zares prijetno. Novost pa je sistem zračenja preko filtrov. Na Studencih je namreč zrak precej onesnažen in poln trdih delcev, zato v vrtcu oken ne odpiramo, svež zrak pa prihaja v prostore skozi filtre,” je povedala ravnateljica vrtca in direktorica Inštituta Sofijin izvir Viktorija Kovačič in obenem dodala, da so z novim objektom zares zadovoljni.
Posodobitev vrtcev ena izmed prioritet mandata
Požar, ki je vrtec dodobra uničil, je v javnosti močno odmeval, prav tako tudi nadaljnji poteki v zvezi z obnovo vrtca, kar je pripomoglo, da se je tudi širša javnost seznanila z waldorfskim načinom poučevanja in vzgoje otrok. “Že 30 let se ukvarjam z waldorfsko pedagogiko in lahko povem, da zanimanje med starši narašča. Tudi požar je pravzaprav pripomogel, da so se za nas začeli nekoliko bolj množično zanimati in si ogledali, kaj to pomeni v praksi,” je povedala Kovačičeva.
Vrtec na Valvasorjevi je tako mati waldorfske pedagogike v Mariboru, pove ravnateljica vrtca Viktorija Kovačič: “Vse nas na ta objekt vežejo močni spomini, zato nas je toliko bolj prizadelo, ko je bilo v zraku vprašanje, ali objekt zrušiti in nas pustiti na cedilu, a smo naleteli na velik posluh in podporo občine javnosti ter vseh akterjev.“
Maja lani je ogenj zajel tudi staro stavbo mariborskega javnega vrtca Brezje, poleg katere so gradili novo enoto. Stara stavba je bila popolnoma uničena in ni več uporabna. K sreči je požar prizanesel novogradnji, ki je v začetku novega šolskega leta tako lahko sprejela otroke, kot je bilo načrtovano. Mora pa občina zdaj zgraditi objekt, ki bo nadomestil stari del vrtca. Januarja so začeli gradbena dela in po napovedih občine bo stavba jeseni nared za sprejem otrok.
Posodobitev vrtcev je znotraj mariborske občine nujno potrebna, obenem gre tudi za eno ključnih nalog, za katero si bo prizadeval v novem mandatu, pravi župan. “Leta 2025 bomo pričeli z gradnjo novih vrtcev. Naša želja je, da pričnemo med seboj združevati vrtce, ki so preveč razpršeni in imajo manjše število oddelkov. Iščemo prostore, kjer bi lahko naredili nove, večje moderne vrtce, kjer bo dostop boljši in se bo lahko obenem družilo več otrok ter se med seboj spoznavalo,” je še dejal Arsenovič.