Predsednica republike in vrhovna poveljnica obrambnih sil Nataša Pirc Musar se danes mudi v Mariboru. V Vojašnici generala Maistra so jo skupaj z načelnikom Generalštaba Slovenske vojske generalmajorjem Robertom Glavašo sprejeli z vojaškimi častmi. Po predstavitvi 72. brigade Slovenske vojske in Centra vojaških šol, ogledu Vojaškega muzeja in Kadetnice je nastopila kot osrednja govornica na slovesnosti ob dnevu Centra vojaških šol v mariborski Kadetnici. Omenjeni center je pristojen za vojaško izobraževanje in usposabljanje pripadnic in pripadnikov Slovenske vojske ter za znanstveno-raziskovalno dejavnost na področju vojaških ved.
Nataša Pirc Musar, ki se je zavzela za več obiskov slovenskih vojašnic oziroma enot Slovenske vojske ter za aktivno udeležbo na dnevu Slovenske vojske, je v nagovoru poudarila, da dostop do izobraževanja ni vedno zagotovljen in samoumeven, ampak se je za to temeljno človekovo pravico potrebno tudi boriti. Spomnila je na leto 1991, ko smo v Sloveniji začeli z usposabljanjem slovenskih nabornikov: “Temeljna podlaga za vojaško izobraževanje in usposabljanje Slovenske vojske je bila vzpostavljena 15. aprila 1991 z začetkom usposabljanja prvih vojaških inštruktorjev v učnih centrih Teritorialne obrambe na Igu in v Pekrah. S tem so bili vzpostavljeni pogoji za napotitev prvih nabornikov na služenje vojaškega roka, 15. maja 1991. Posebej pomembno je, da je bila prvič po drugi svetovni vojni slovenščina spet uporabljena kot poveljevalni jezik.” V nadaljevanju se je zahvalila prvemu poveljniku centra, upokojenemu polkovniku Andreju Kocbeku.
“Danes je potrebno vojaške profesionalce opremiti tudi z različnimi dodatnimi znanji”
Kot civilizacijske norme izobraževanja je predsednica omenila načela enakosti, vključenosti, dostopnosti in kakovosti za vse. “Le na ta način se lahko oblikujejo aktivne in odporne družbe s kritičnim in uravnoteženim razumevanjem sveta ter s trajnostno razvojno naravnanostjo. Iskreno pozdravljam, da je Slovenska vojska organizacija, ki poudarja in živi vsa omenjena načela. To nedvomno prispeva k njeni odličnosti in kohezivnosti.”
Dejala, je da je Center vojaških šol, ki danes praznuje, pomemben spodbujevalec slovenske vojaške misli, nosilec vojaškega izobraževanja in usposabljanja ter razvoja in krepitve vojaške stroke in poklica. “Kot izobraževalna ustanova razvija vojaške temelje ter organizacijsko in voditeljsko kulturo Slovenske vojske.” Dodala je, da je danes potrebno vojaške profesionalce opremiti tudi z različnimi dodatnimi znanji, kot so razumevanje geostrateške realnosti, umetne inteligence, kvantnega računalništva, biotehnologije, kibernetske varnosti, novih tehnik bojevanja in varovanja okolja. “Znanje in izobraževanje sta vse pomembnejša tudi s pričo učinkov globalizacije ter sodobnih mednarodnih varnostnih izzivov, ko smo soočeni s hibridnimi grožnjami, dezinformacijami, učinki podnebnih sprememb, …”