Kot nam je zaupal občan, pa ni bil edini z modro obarvanimi podplati. Povedal nam je, da so se z modrimi nogami kitile cele družine, zato mu je žal, da ni fotografiral še njih. “Mene sicer to toliko ne moti, toda problem se je pojavljal že lani, zato sem želel opozoriti, da nekaj očitno ne štima.”

Vodja kopališča Matej Pungartnik je za Maribor24 dejal, da so se s tem problemom soočali že predlani, a da jim ni bilo jasno, kako lahko profesionalna barva za bazene odstopa z dna bazena. Zadevo so potem sanirali, za vnovično odstopanje barve pa so izvedeli od nas. Letos bazenov niso barvali, so pa v modro prebarvali stopnišče in ploščad, v zeleno pa ležalnike, nam je zaupal.

“Bazen je za plavati, ne za hoditi”

“Modre podplate sem imel že predlani in ko sem o tem povprašal tamkajšnjega “redarja”, mi je rekel, da je bazen za plavati, ne za hoditi. Potem sem opazil, da imam od ležalnika zelene kopalke, zato sem ga vprašal, če so tudi ležalniki namenjeni le gledanju, ne pa ležanju,” je na družbenem omrežju Facebook komentiral občan.

Barvo sicer nabavljajo v Merkurju, slednjo pa izdelujejo v Cinkarni Celje.

Morebiti niso pripravili primernih pogojev za barvanje

Iz Cinkarne so sporočili, da v vezi težav, ki jih povzroča premaz, s katerim je bil prebarvan bazen na Mariborskem otoku, vzroka ne morejo podati, saj je preveč neznank, poleg tega na kvaliteto premaza vpliva več dejavnikov: “Tudi ni povsem jasno, ali gre za brisanje premaza ali dejansko za odstopanje premaza od osnove (podlage). Predvsem pa je vprašanje, kateri premaz je bil uporabljen in, ali je sploh Cinkarniški. Kdo je bil izvajalec izvedbe/obnove in kdaj se je izvajala zaščita bazena?”

Cinkarna Celje je bila proizvajalka več vrst premazov na osnovi topil, največ od teh antikorozijskih za zaščito kovin, nekateri pa so bili namenjeni zašiti tako kovin kot betona. Kvaliteta nanosa premaza na beton je v teh vrstah premazov odvisna od več faktorjev:

V primeru novih površin je zelo pomembno, da so površine odprašene, odmaščene in dovolj suhe (zahtevana vlažnost podlage največ 5 %), poleg tega zrak pri nanosu in utrjevanju premaza ne sme presegati 75 % relativne vlage.

V primeru nanašanja na predhodno že pobarvano površino  ima pomemben vpliv tudi  predhoden premaz, saj mora biti kompatibilen z novo uporabljenim premazom, poleg tega ga je potrebno aktivirati, da se  nov sloj premaza maksimalno poveže s podlago. Tudi v tem primeru mora biti površina odprašena, odmaščena in dovolj suha, z upoštevanjem maksimalne vlažnosti podlage in zraka ter v obeh primerih tudi temperature ob nanosu in utrjevanju, ki ne sme biti nižja od 10 stopinj Celzija.

Če niso vzpostavljeni optimalni pogoji nanosa, vključno s pripravo podlage, in če premaz ni ustrezno pripravljen za nanos, se to lahko odraža v nezadostno utrjenem filmu (nanosu premaza), ki ima za posledico brisanje/kredanje premaza ali celo odstopanje od podlage. “V danem primeru pri zaščiti bazenskega kompleksa nismo sodelovali, niti nismo bili obveščeni o kakršnih koli težavah, ki bi jih premaz, v kolikor je naš, povzročal,” še dodajajo iz Cinkarne.