Potem ko je Mestna občina Maribor uredila del Lenta, bo v prihodnje urejen tudi preostanek dravskega nabrežja.  Na enostopenjskem idejnem natečaju za arhitekturne rešitve območja med Vodnim stolpom in Železniškim mostom se je, na povabilo KD Group, v sodelovanju z Društvom arhitektov Maribor, odzvalo pet arhitekturnih birojev, med njimi pa je strokovna komisija izbrala arhitekturno rešitev Studia Krištof.

Komisijo, ki je izbrala najboljšo arhitekturno rešitev, sestavljajo: Matija Gantar, predsednik ocenjevalne komisije, Gregor Reichenberg, namestnik predsednika komisije, Zoran Bošković in Stipe Jerič, predstavnika naročnika, mag. Tomaž Kancler, občinski urbanist, Miha Dobrin, arhitekt in dr. Andrej Šmid, predsednik Društva arhitektov Maribor.

Stanovanja, poslovna zgradba ali hotel

Kot so zapisali v razlagi, elaborat Studia Krištof “predstavlja rešitev urbanih volumnov, ki z mojstrsko eleganco odgovarja na zastavljen urbanistični in arhitekturni problem širšega območja”. Ob trenutni zgradi bi tako zgradili tri stolpnice, in sicer 10-14- in 17-nadstropno zgradbo. Stavba na levi strani objekta Mariboxa bi se tako dopolnjevala z že obstoječim objektom kinematografa, sestavljal pa bi jo tako stanovanjski, kot tudi poslovni del. Na drugi strani Mariboxa pa bi zgradili objekt, kjer je trenutno Festivalna dvorana.

S tem bi pridobili nekaj tisoč kvadratnih metrov stanovanjskih površin, svojstvena značilnost pa je tudi terasasta ureditev na severni strani objekta, ki jo predvideva projekt. V okviru ureditve objekta bi uredili tudi dravsko nabrežje, ki bi namesto neizkoriščenega predela postalo zelena oaza ob Dravi.

Natančne vsebine v objektih še niso določene, v prihodnje bi lahko na tem mestu zaživela stanovanjska, poslovna zgradba ali hotel.

Vir: Studio Krištof

Vir: Studio Krištof

Vir: Studio Krištof

Vir: Studio Krištof

Maribox je februarja leta 2019 prešel v last KD Group, ki je s tem postal lastnik objekta in zemljišč v neposredni bližini. Ob tem je omenjena skupina že v preteklosti napovedala megalomansko investicijo v objekte levo in desno od objekta Maribox, na tem mestu naj bi že zaživela zipline in wakepark, a se tovrstni načrti niso uresničili.

Te rešitve so namreč osnova za nadaljevanje postopka spremembe občinskega podrobnega prostorskega načrta (OPPN) za območje med Vodnim stolpom in Železniškim mostom, ki predvidevajo bodoče umeščanje objektov v prostor in ureditve nabrežja s promenado na območju, kjer je prisotnih več deležnikov.

Realizacija projekta čez desetletje

“Kar vidimo, je idejna zasnova, ki temelji na arhitekturni stroki in zasleduje programske optimume. Realizacije si želimo v doglednem času, nimamo še konsolidiranega lastništva celotnega dela zemljišča. Ker smo lastniki objekta Maribox je naš interes, da v celoti postanemo še lastniki zemljišč,” je ob tej priložnosti dejal Matija Gantar, namestnik predsednika upravnega odbora KD Group d.d. in predsednik ocenjevalne komisije. KD Group v projektu, težkem približno 40 milijonov evrov, nastopa kot investitor.

“Za finalizacijo celotnega projekta načrtujemo deset let, če bi vse teklo gladko, ” je še dejal Gantar.

“Prizadevamo si podpreti razvoj tega predela, ki je potencial tega mesta. Podpiramo vsakršno dobronamerno investicijo. Veseli smo, da je investitor podprl našo idejo o natečaju,” je ob tej priložnosti povedal Gregor Reichenberg, podžupan MOM in član ocenjevalne komisije. Sledi priprava OPPN z mariborsko občino. Ta bi bil na prvem branju predstavljen v okviru marčevske seje, drugo branje bi sledilo v maju ali juniju.

Ker gre za stolpnico, ki predvideva 17 nadstropij, je tako mogoče predvideti morebitno neodobravanje s strani občanov, kot je bilo nedavno ob predstavitvi načrtov za 18-nadstropno stolpnico v bližini Gosposvetske ceste. “Območje okoli Mariboxa je bilo indentificirano kot mestna vrata, kar prenese višinske poudarke, saj na ta način definira rob mestnega urbanega tkiva. Višine posameznih objektov so bile skrbno odmerjene in tako z obstoječo stolpnico ter zaledno topografijo mesta tvorijo enotno, uravnoteženo kompozicijo, ki objekt Mariboxa, ki predstavlja eno od ikon mariborske novejše arhitekture, tako še dodatno poudarjajo in mu dajejo primeren prostor,” je pojasnil Reichenberg.

Ob tej priložnosti so v Avli Mariboxa odprli tudi razstavo nagrajenih natečajnih rešitev, ki bo na ogled od 8. 9. do 18. 9. 2022.

 

Drugonagrajena je rešitev studia Arhimetrics iz Ljubljane, ker odpira nove perspektive v oblikovanju obrečne urbane strukture. Ob prvi in drugi nagradi pa sta bili podeljeni še dve priznanji. Priznanje za odličnost urbanistične rešitve so prejeli AU arhitekti iz Ljubljane, priznanje za smelo arhitekturno zamisel pa Styria arhitektura iz Maribora. Avtorji pete natečajne rešitve so API arhitekti iz Ljubljane.