Danes je v dvorani Union potekala slavnostna akademija ob 60-letnici Centra za sluh in govor Maribor (CSGM). Center je pred šestimi desetletji pričel z delovanjem v ambulanti pod okriljem Zdravstvenega doma Maribor, ustanoviteljica Margarita Stanko Rogelj, ki je postavila strokovne temelje, pa je že ob ustanovitvi pričela osmišljati pomen in potrebo po ustanovitvi tovrstne ustanove v našem koncu države. Uvedla je zdravstveno rehabilitacijo ter gluhim in naglušnim omogočila delovanje v specializiranih šolah. “Naša ustanoviteljica je postavila temelje za naše delovanje danes, ko lahko govorimo o dveh organizacijskih enotah v okviru centra. Že ob ustanovitvi se je v prvem koraku predvidevala individualna ambulantna oblika logopedske in surdopedagoške terapije, v drugem pa postopno organiziranje osnovne šole in predšolskih oddelkov za otroke, ki v rednih vrtcih in šolah zaradi gluhote in naglušnosti ne morejo slediti procesu vzgoje in izobraževanja. V centru vedno skušamo drugačnost vsakega posameznika spremeniti v normalnost,” je uvodoma dejal direktor Centra za sluh in govor Maribor Samo Rumež.

V načrtih selitev v nov regionalni center

Center, ki dobro sodeluje tudi z Ministrstvom za vzgojo in izobraževanje Republike Slovenije ter Mestno občino Maribor, pa si že dlje časa želi, da bi zaživel nov sodoben center. “V nekaj letih bomo naredili nov korak in izvedli selitev v nov regionalni center. Ta bo pod eno streho združeval vzgojno-izobraževalno in zdravstveno-rehabilitacijsko dejavnost. Po dolgoletnih prizadevanjih in pogovorih so projekti za izgradnjo novega centra že v teku,” je dejal Rumež.

Trenutno izvajajo dejavnost v prostorih nekdanje otroške bolnišnice na Vinarski cesti ter v prostorih, kjer je bil do pred kratkim Dijaški dom Maribor. Že vrsto let si prizadevajo, da bi lahko vse združili pod eno streho, v sodobnejših in za delovanje primernejših prostorih, trenutno pa imajo kar nekaj težav tudi zaradi prostorske stiske. Da projekti za gradnjo novega centra aktivno tečejo tudi s podporo mestne občine, je danes potrdil tudi podžupan Mestne občine Maribor Samo Peter Medved. 

Ministrstvo za izobraževanje jim je pred leti obljubilo novogradnjo na območju Parka mladih na Taboru, pred kratkim pa je dobil projekt tudi finančno podporo. Investicija, težka približno 25 milijonov evrov, bo financirana iz načrta za okrevanje in odpornost, selitev v nove prostore pa je predvidena do leta 2026, navaja STA. V okviru omenjenega projekta bodo po načrtu zgradili še telovadnico za potrebe Izobraževalnega centra Piramida in Srednje šole za oblikovanje Maribor, ki stojita v Parku mladih.

Center za sluh in govor Maribor, ki je eden od treh tovrstnih ustanov v Sloveniji – ostali dve sta v Ljubljani in Portorožu -, obravnava gluhe in naglušne otroke in odrasle, otroke in odrasle osebe z motnjami v govorno-jezikovni komunikaciji ter otroke z avtističnimi motnjami. V tem šolskem letu imajo vpisanih 305 otrok, v zdravstveno enoto letno vstopi okoli 5200 posameznikov, nekaj njihovih zaposlenih pa deluje tudi v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor, navaja STA. Obenem je center edina tovrstna hibridna, vzgojno-izobraževalna in zdravstveno-rehabilitacijska ustanova v severovzhodni Sloveniji, ki si prizadeva za integracijo otrok s posebnimi potrebami na področju poslušanja in govora, ter s fokusom na predšolskih otrocih.

Preboj s polževim vsadkom

V preteklosti je v okviru CSGM potekalo veliko raziskovanj na različnih področjih, med drugim na področju avtizma, rehabilitacije s polževim vsadkom, zgodnje obravnave predšolskih otrok s posebnimi potrebami ter odkrivanj na področju vzgoje in izobraževanja. Eno ključnih področij, na katerem je bil prav mariborski Univerzitetni klinični center pionir, je prav vsaditev polževega vsadka, kjer so po operaciji opažene največje razlike pri osebah z motnjami sluha. “Ko se je začela razvijati ušesna kirurgija, smo pričeli razmišljati o vsaditvi polževega vsadka v mariborski bolnišnici. S strani CSGM smo imeli vedno dobre izkušnje s pacienti, ki so že imeli podobne vsadke. Sodelovanje med obema ustanovama je zares dobro prepleteno,” je dejal namestnik predstojnika klinike za ORL, kirurgijo glave in vratu v UKC Maribor Janez Rebol, ki je obenem poudaril, da skozi leta ves čas metode izpopolnjujejo in razvijajo skladno s trendi.

V šestih desetletjih se je CSGM soočal s številnimi izzivi, ki so jih uspešno premagovali, Jernej Završnik pa je na današnji slovesnosti izpostavil, da v okviru omenjenega področja pri nas še vedno primanjkuje zadostno število logopedov.

Želimo si, da bi v Mariboru pričeli s študijem logopedije. Možnosti tovrstnega študija so precej omejene, tudi vpis je omejen, strokovnjakov je malo, potrebe pa so zelo velike. Verjamem, da si marsikdo želi študirati,” je dejal direktor ZD dr. Adolfa Drolca Maribor Jernej Završnik.