Mestna občina Maribor (MOM) v okviru svojih pristojnosti deluje na področju zagotavljanja pogojev za izboljšanje dostopnosti in mobilnosti za vse občane, tudi za najranljivejše skupine potnikov, kot so slabovidni, slepi, invalidi na vozičkih in starejši. Tako je skupaj z Univerzo v Mariboru, Fakulteto za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo, pristopila k sodelovanju v projektu DANOVA – Inovativne prevozne storitve za slepe in slabovidne potnike v Podonavju, ki je sofinanciran s strani programa Interreg Podonavje.

V okviru projekta je bilo izvedenih več aktivnosti in ukrepov, med katerimi je namestitev novih zaslonov za prikaz odhodov avtobusov po voznih redih ena izmed najbolj vidnih pridobitev.

“Za postavitev novih zaslonov smo se odločili z namenom, da potnikom, predvsem najranljivejšim skupinam, pri njihovi dnevni mobilnosti ponudimo izboljšano in kakovostnejšo dostopnost do informacij javnega potniškega prometa, hkrati pa zasloni koristijo vsem potnikom, ne zgolj ranljivim skupinam,” so nam pojasnili na mariborski občini.

Zaslona sta interaktivna in omogočata večji format prikaza informacij

MO Maribor je projekt od vsega začetka snovala skupaj s predstavniki občinskega Sveta invalidov, Društva študentov invalidov Slovenije, Medobčinskega društva slepih in slabovidnih Maribor ter predstavniki podjetja Marprom.

Ključen partner pri izvajanju je bila tudi Fakulteta za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo Univerze v Mariboru (UM FGPA). Sodelovanje predstavnikov slepih in slabovidnih je bilo ključno pri določanju potrebnih lastnosti digitalnih zaslonov.

Zaslona v prvi vrsti omogočata večji format prikaza odhodov. En zaslon je namenjen prikazu odhodov mestnega avtobusnega potniškega prometa, drugi pa primestnega in mednarodnega avtobusnega prometa. Oba zaslona sta interaktivna in omogočata drsenje po zaslonu in s tem prikaz večjega števila odhodov. Zaslona tako omogočata osebam, da berejo vsebino iz neposredne bližine (zaslonom se lahko osebe zelo približajo in tako je bralna razdalja lahko izredno majhna), omogočajo prikaz informacij v velikih fontih in v kontrastnih barvah, kar izboljša vidljivost teh informacij.

Zaradi omejenih sredstev zaenkrat le dva monitorja

V okviru projekta DANOVA sta sodelovala dva projektna partnerja iz Slovenije – MOM in UM FGPA. “Glede na prioritetni seznam ukrepov in glede na omejena sredstva smo se odločili predvsem za nakup dveh prostostoječih monitorjev, prilagoditev podatkov za prikaz na monitorjih, oblikovanje stilizirane karte tlorisa avtobusne postaje in nabavo novih okvirjev formata A3 za namestitev večjih voznih redov na peronih mestnega prometa,” pojasnjujejo na občini.

Za izvedbo teh pilotnih aktivnosti je bilo namenjenih 34.000 evrov. Stroški so sofinancirani v višini 85 odstotkov s strani programa Interreg Podonavje, 15 odstotkov sredstev pa prispevajo partnerji projekta, torej MOM in UM.

V okviru projekta DANOVA so bila na voljo namenska sredstva za t. i. pilotni projekt. “Na MO Maribor se bomo trudili s prijavo novih projektov, ki bodo omogočala nadaljnje izboljšanje dostopnosti transportnih objektov v Mariboru za vse osebe z oviranostmi,” so dodali.

V okviru projekta MO Maribor nadaljuje s politiko zagotavljanja pogojev za izboljšanje dostopnosti in mobilnosti najranljivejših udeležencev v prometu. V letu 2022 je MOM prav tako pripravila Akcijski načrt za izboljšanje enakih možnosti za invalide v MO Maribor 2022–2027, ki obravnava najbolj kritična vprašanja dostopnosti.