Sodobna zgradba Srednje šole za oblikovanje Maribor vse bolj postaja ena izmed izjemno priljubljenih izbir mladih, ki si želijo svojo kariero popeljati na področje oblikovanja, naj bo to oblikovanje predmetov, oblačil ali grafik, pričesk, »make up« kreacij, medijev …
S povečevanjem trenda vpisov mladih, ki želijo nadaljevati šolanje tudi po koncu srednješolskega izobraževanja, tako Srednja šola za oblikovanje Maribor pomembno prispeva k ustvarjanju poklicev prihodnosti.
Kako jim to uspeva? Predvsem z uspešnim povezovanjem z industrijo, strokovnjaki, drugimi šolami in ostalimi organizacijami, premišljenim vključevanjem številnih novih tehnologij ter s praktičnim delom. Tega je, kot nakažejo že hodniki Srednje šole za oblikovanje, ogromno.
Skoraj vsak kotiček šole polnijo številni izvedeni projekti – zelena stena, viseča maketa parka, leseni umivalnik, namizne svetilke, modne kreacije, plakati mladih grafičnih oblikovalcev …
Vse od lesenega umivalnika do kipcev za nagrajence festivala Čili & Čokolada
Projekti, v katerih mariborska srednja šola sodeluje, pa segajo izven šolskih zidov. Tako je Srednja šola za oblikovanje Maribor v preteklosti sodelovala z Vrtcem Jadvige Golež Maribor in za potrebe otroških nastopov izdelali metuljčke za nastope otrok; zasnovali in izdelali so pokale za tekmovanja v različnih kategorijah na Festivalu Čili & Čokolada; oblikovali in realizirali ideje za nakit in lesene torbice pri modni reviji na dogodku Festival Čili & Čokolada …
Vsako leto na SŠOM izdelajo tudi različne predmete za potrebe Festivala oblikovanja Maribor – FOMB in razstavo v okviru slednjega ter izdelujejo različne dodatke za potrebe modnih revij in drugih dogodkov.
Letos je šola sodelovala tudi pri projektu Štajerski gospodarski oskar. Dijaki so pod vodstvom prof. Katje Dobrajc namreč zasnovali in izdelali kar 300 lesenih brošk, ki so si jih na podelitvi Štajerskih gospodarskih oskarjev pripeli izbrani gostje, dijaki pa so bili, kot povedo sami, nad dodeljeno nalogo precej počaščeni.
»Šolski« primer uspešnega sodelovanja
Srednja šola za oblikovanje Maribor je tako zares »šolski« primer uspešnega povezovanja. Prav v tem času dijaki z masko in urejanjem pričesk sodelujejo pri muzikalu Rent English Student Theatre II. gimnazije Maribor, nedavno so dijaki poželi izjemno navdušenje na Kariernem sejmu, šola pa se trenutno dogovarja celo za sodelovanje z Ministrstvom za digitalno preobrazbo …
»Sodelujemo z različnimi podjetji in oblikovalskimi studii, ki omogočajo dijakom opravljanje praktičnega usposabljanja ali praktičnega dela v okviru njihovega izobraževanja. To jim omogoča neposreden vpogled v delovne procese, problematiko, s katero se srečujejo oblikovalci, in prakse, ki vladajo v industriji,« nam pove prof. Katja Dobrajc, udeležbo v številnih projektih ter sodelovanje z različnimi strokovnjaki pa potrdijo tudi dijaki.
»Delali smo razne plakate, lesene izdelke, svetilke, beležke ampak največ so me je navdušila izdelava parkov,« pove eden od dijakov, sošolec pa pripomni: »Delali smo dosti projektov skozi leta, ampak najbolj me je navdušilo delo svetilke, ker sem res imel ogromno kreativne svobode in sem lahko izkazal kaj znam. Naučil sem se razvijati idejo od začetka.«
Dijaki imajo tako pri številnih sodelovanjih priložnost spoznati sodobne trende in smernice. »Trenutno me najbolj zanima oblikovanje lesa, kar skoraj pri vsakem projektu uporabljam in urim,« pove eden od dijakov, medtem ko drugi doda: »Trenutno narašča priljubljenost minimalizma, zaradi česar pri marsikaterem projektu sprejmem izziv in izdelek oblikujem po smernicah preproste estetike.«
Šola kot odlična odskočna deska
Kreativnost, ki jo dijaki izkazujejo s svojim delom, se tako izraža tudi v ambicijah dijakov Srednje šole za oblikovanje, ki, kot povedo v vodstvu šole, pogosto vodi v nadaljevanje izobraževanja.
»Po zaključku srednje šole se vidim, da bom nadaljevala šolanje v podobni stroki (notranje oblikovanje) in po zaključku tega šolanja, če bo vse po sreči, odprla svoje podjetje, ki se bo ukvarjalo z oblikovanjem. Med šolanjem se imam cilj povezati in ustvarjati s čim več oblikovalci interierja, s čimer bom pridobila izkušnje in koristne nasvete,« pove ena od dijakinj, druga pa pripomni: »Po zaključku srednje šole bom nadaljevala šolanje na fakulteti, potem pa si bom poskusila najti zaposlitev za notranje oblikovanje.«
Kje je digitalna tehnologija zares pametno izkoriščena
Srednja šola za oblikovanje Maribor je tudi vzor digitalizacije in kreativne uporabe digitalnih tehnologij, kar so pokazali tudi na nedavnem Kariernem sejmu, kjer so izkoristili možnosti neposrednega prenosa posnetkov v živo, uporabe grafičnih tablic …
Navsezadnje gre za dijake, ki bodo že kmalu soustvarjali medije in številne sodobne digitalne vsebine, skrbeli za naše pričeske in naličene obraze, oblikovali izdelke, ki jih vsakodnevno uporabljamo … Glede na številne uspešne rezultate projektov ne dvomimo, da se področju oblikovanja v Sloveniji obetajo kreativne generacije!