Mala tržnica na v Dominkuševi ulici je tržnica odgovornih nakupov strank, ki jim ni vseeno, kaj pojedo, od kod prihaja hrana, kakšno hranilno vrednost ima in koliko odpadkov povzročijo z nakupom hrane. Ob tem z nakupi podpirajo kmetije v neposredni okolici mesta.
Tržnica pa je od danes bogatejša za novo pridobitev, saj so namenu predali “Kotiček ponovne uporabe”. Deloval bo v sodelovanju s podjetjem Snaga d.o.o., ki je tak kotiček že postavilo na zbirnem centru v Lahovi ulici. Namenjen bo izmenjavi uporabnih predmetov, ki jih meščani ne uporabljajo več.
V kotiček je možno prinesti vse praktične stvari, ki so še uporabne in čiste. Ljudje lahko prinesejo vse manjše predmete, ki jih imajo doma in jih ne potrebujejo več. “Prinesejo jih na tržnico, javijo se v trgovini Zelena japka, prostovoljke iz trgovine bodo poskrbele, da bo kotiček lepo urejen, in bodo te predmete razporedile,” je dejala Nataša Matijevič, vodja službe tržnic. “Odnesemo lahko to, kar nam bo služilo, kar bomo uporabljali, s čimer bomo koga razveselili in kar nam bo prišlo prav,” je dodala.
“Smisel tega je zmanjševanje odpada, ponovna uporaba, reciklaža in redizajn. Danes smo tukaj, da razmišljamo, kako bomo zmanjšali napačne navade in predali predmete nekomu drugemu in ga s tem navdahnili za boljše življenje,” je ob otvoritvi kotička dejal direktor Snage Franc Dover.
Kot je poudaril mariborski župan Saša Arsenovič, so tovrstni projekti zelo pomembni. “Z izmenjavo teh stvari, ki se jih je morda kdo naveličal, lahko drugemu naredimo veliko veselje. S tem, da zmanjšujemo velike gore smeti, ki nam predstavljajo izziv tako v prostoru kot celotnem podnebju, za celotno skupnost naredimo veliko dobrega. Bolj me veseli to, da se bodo ljudje tukaj srečevali, izmenjavali mnenja, pogovarjali,” je dejal župan.
Tudi župan je ob otvoritvi kotička prinesel nekaj stvari: “Prinesel sem čelado od mojega Aleksa, ki jo je malo prerasel in bo zdaj nekomu drugemu ščitila glavo pri njegovih prvih poskusih s kolesom in še nekaj malenkosti.”
Tovrstni centri za zbiranje predmetov so namenjeni predvsem tistim, ki si novih predmetov ne morejo privoščiti in tistim, ki imajo radi stare predmete. Filozofija vseh kotičkov je ozaveščanje ljudi, da ne kupujejo novih predmetov. “Predmeti, ki jih nekdo ne uporablja, so še vedno zelo dobri in uporabni,” poudarja Matijevičeva.
Enkrat na mesec tudi Butik Male tržnice
Na Mali tržnici bo enkrat na mesec pripravljen tudi Butik Male tržnice, kamor bodo lahko ljudje prinesli svoja oblačila, si jih med sabo izmenjali ali prodali po nižji ceni. Matijevičeva podarja: “S tem želimo poudariti, da ni nujno, da je oblačilo novo. Vredno je tisto, kar je tebi všeč in v katerih oblačilih se dobro počutiš.”
Navdušenje za novo pridobitev Male tržnice se je pokazalo že pred otvoritvijo kotička. Kot je dejala vodja službe tržnic, so že pred otvoritvijo prejemali klice, nekateri so tudi prinesli nekaj stvari.