Zasebni visokošolski zavod Alma Mater Europaea – ECM je v Mariboru danes uradno otvoril 11. mednarodno znanstveno konferenco Za človeka gre: Družbeni in tehnološki napredek za varnost in dostojanstvo. Med slavnostnimi govorci so bili ekonomist Jeffrey Sachs, evropska komisarka Mariya Gabriel in predsednik Evropske akademije znanosti in umetnosti Klaus Mainzer. Na konferenci pa so spregovoriti tudi predsednica republike Nataše Pirc Musar, predsednik organizacijskega odbora konference Jurij Toplak in minister za izobraževanje, znanost in šport Igor Papič.

Konferenca bo soočila sodobna znanstvena spoznanja in politične poglede na področju družbenega in tehnološkega razvoja za varnost in dostojanstvo. Tako bomo z dialogom različnih mnenj iz vsega sveta pozvali k premagovanju sodobnih protislovij med akademskimi spoznanji, disciplinami, kulturami in državami.

“Sporočilo konference je, da tehnološki napredek ne more biti sam sebi namen, ampak v cilju so humanost, izboljšanje družbe in človeka. Vsaka raziskava naj ima v sebi tudi vprašanje, kako bo izboljšala življenje ljudi. To je glavno sporočilo konference,” je povzel Toplak. Na njej bo sodelovalo 300 predavateljev iz 30 različnih držav.

Neenakosti smo v preteklosti posvetili premalo pozornosti

Pirc Musarjeva je izpostavila neenakost, ki je še danes prisotna. Kot je dejala, je neenakost v svetu prisotna, ker smo v preteklih desetletjih tej temi posvetili premalo pozornosti: “Vsaka takšna konferenca kot je današnja, ki se ukvarja s človekovo varnostjo, je en kamenček v mozaik. Tako se bomo ozavestili in bo vsak od nas, čisto vsak posameznik, vsak svoj kamenček položil v ta mozaik široke palete lepot, ampak tudi strahot našega planeta. To sliko bomo vsi naredili bolj popolno. To si iskreno želim. Pozdravljam, da se takšne razprave odvijajo tudi v akademskih krogih, naj se misli modrih žena in mož prenesejo tudi na vsakdanje življenje”.

Na koncu je še poudarila, da je učenje in opolnomočenje z znanjem naložba v družbo, ki med ljudi gradi mostove.  Sodelujočim na prihajajoči konferenci pa je želela konstruktivno razpravo in izmenjavo znanj, izkušenj ter modrosti.

Tovrstne konference imajo dva pomena za ljudi

Igor Papič je v svojem govori poudaril razvoj družbe in tehnologije z roko v roki ter družbo 5.0. “Gre za novo paradigmo razvoja. Prej smo govorili o industrijah, podobni razvoj bo potekal vzporedno na tehnološkem področju ter seveda ob upoštevanju družboslovja in humanistike. Na ta način imamo garancijo, da ne bomo šli v nove zablode, predvsem pri zlorabah nove tehnologije,” je še pojasnil.

Tovrstne konference imajo po njegovem prepričanju dva pomena. S konferencami se po njegovem mnenju vračamo v neko normalnost, predstavljajo tudi pomembna stališča mnenj in predavanj, po drugi strani pa omogočajo druženje ljudi, kar je bilo v zadnjih letih oteženo.