Na Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru (FERI) so v organizaciji tamkajšnjega Inštituta za medijske komunikacije pripravili Medijski dan 2022. Tokrat so lahko poslušalci obiskali predavanja, ki so bila združena pod letošnjo temo dogodka, in sicer izzivi medijske industrije. Rdeča nit prireditve, ki se sicer namenjena študentom, profesorjem, splošni javnosti in tudi študentom drugih fakultet, sta bili sodelovanje in spremljanje izzivov, ki jih ponuja dinamični medijski trg.
“Po enem letu hibridnega medijskega dneva in po enem letu, ko ga sploh nismo mogli izvesti, je vzdušje super. Glede samih priprav bi se zlagala, če bi rekla, da je šlo vse super. Mislim, da smo vseeno medijski komunikatorji in sposobni ustvariti dogodek v zelo kratkem času,” je za nas povedala Atena Bošnjak, predsednica FER Media Team in soorganizatorka Medijskega dneva 2022.
Predavatelji niso prihajali le iz Slovenije
Tako kot vsako letos so tudi letos dali organizatorji vse od sebe in pripravili širok in zanimiv program dobrih in koristnih informacij. Poskrbeli so tudi tudi za zanimive sogovornike, ki so predstavili različne vidike in področja medijev.
Med slovenskimi predavatelji se je tako znašel tudi predavatelj iz tujine, in sicer profesor dr. Noureddine Miladi iz Univerze v Katarju, kjer predava množične komunikacije. Kot je za nas pojasnila Bošnjakova, so mednarodnega predavatelja pridobili s pomočjo predstojnice Inštituta za medijske komunikacije dr. Suzane Žilič Fišer, ki je sicer izredna profesorica na FERI. “Predaval je o medijski etiki in aktualnem dogajanju, in sicer o poročanju o vojni v Ukrajini. Zelo smo veseli, da že drugo leto gostimo mednarodnega gosta,” je še dodala.
Ostali gosti Medijskega dneva 2022 so še bili:
- Tatjana Novak in Gabrijela Cojzer iz Press clippinga
- Lado Ambrožič dolgoletni novinar, odgovorni urednik informativnega programa na RTV Slovenija in varuh pravic gledalcev in poslušalcev
- Jana Ujčič novinarka in dopisnica POP TV
- Marko Cafnik iz Multiversuma
Predstojnica inštituta je prepričana, da so študenti in ostali poslušalci s pomočjo predavanj in izbora gostov spoznali izzive medijskih akterjev in širše medijske industrije.
Predavanja pa niso bila edina vsebina, ki so jo pripravili organizatorji. Po predavanjih je sledila prav posebna poslastica. Obiskovalci so imeli priložnost, da so si ogledali kratki film Čakalnica, ki so ga pripravili študenti v okviru dveh predmetov, ki so ju obiskovali študentje 2. stopnje Medijskih komunikacij. Ob projekciji je stekel tudi pogovor z ustvarjalci filma. V avli FERI pa je bila skozi ves dan na ogled razstava študentskih del, ki so nastala pri predmetih, povezanih z vizualnih komuniciranjem in oblikovanjem. Ob zaključku Medijskega dne 2022 so se najboljša dela odvrtela tudi na velikem platnu pred publiko.
Mediji se najbolj aktivno odzivajo na spremembe v širšem okolju
“Medijski izzivi so seveda izjemni. Široko okolje ponuja zelo veliko sprememb in mediji so tisti, ki se najbolj aktivno odzivajo na njih, najbolj aktivno zrcalijo to, čemur smo v celotni družbi podvrženi. Zaradi raznolikih sprememb, ki smo jih bili priča v zadnjem letu, smo razmišljali, da bi bilo bolje razmisliti in se vrniti h koreninam. Torej tistemu, kar je temeljno poslanstvo medijske industrije, medijev,” je ob Medijskem dnevu izpostavila dr. Suzana Žilič Fišer.
Kot širše poslanstvo je izpostavila javni interes, zato ni nič nenavadne, da so se na Medijskem dnevu ukvarjali tudi z novinarstvom, njegovim preteklim in sedanjim stanjem.
Študenti so se poklonili tudi pokojnemu profesorju
Poleg pripravljenih predavanj so se študenti in organizatorji spomnili tudi na preminulega profesorja dr. Maria Plenkovića, ki je v 75 letu izgubil boj s hudo boleznijo. “Od začetka študijskega programa vse do letošnjega februarja je bil tesen sodelavec inštituta, profesor, nosilec številnih predmetov in mentor mnogim medijcem,” je ob tej priložnosti izpostavila Bošnjakova.
“Njegova vedrina, prijaznost in odprtost ostanejo z nami, z mnogimi profesorji, sodelavci in študenti, ki smo ga poznali.”
-Atena Bošnjak
Plenković ni bil le profesor, ampak tudi odgovorni urednik številnih znanstvenih revij in član Evropske akademije znanosti in umetnosti. Aktiven je bil na različnih študijskih programih na Univerzi v Mariboru in na univerzah na Hrvaškem.