V Hiši Stare trte so danes Saša Arsenovič, župan Mestne občine Maribor, Jure Struc, direktor Zavoda za turizem Maribor, in dr. Janez Bogataj, priznani slovenski etnolog in poznavalec gastronomije slovenskih pokrajin, predstavili program letošnjega, že 37. martinovanja v Mariboru. To bo po dveh letih premora zaradi covida potekalo v petek, 11. novembra, od 11.11 do 22.00 ure na Trgu Leona Štuklja, kjer bo osrednje dogajanje, in letos prvič na novih prizoriščih po mestu.
Arsenovič: Nič ne spreminjamo, nič ne odvzemamo, samo dodajamo
Arsenovič je uvodoma poudaril, da bo na martinovanju, ki bo po dveh letih znova potekalo v živo, dobra priložnost, da predstavimo letošnji dober vinski letnik. “Vse to je plod našega dobrega dela; Jureta Struca, vinogradnikov, pridelovalcev hrane, gostincev, hotelirjev, … vsi smo povezani v en grozd in si želimo takšno priložnost, kot je martinovanje, izkoristiti za plus celotne regije. Na eni strani imamo univerzitetno mesto Maribor, na drugi strani pa v centru mesta martinovanje, na katerega smo ponosni, ker je tako imenovano podeželje sestavni del mesta. Nič ne spreminjamo, nič ne odvzemamo, samo dodajamo.” Dodal je, da bodo prihodnje leto, ko bo zaključena prenova Lenta, Hiša Stare trte pri martinovanju dobila še večjo vlogo. “Cilj je, da se martinovanje ne bi veselili samo Mariborčani in bližnji obiskovalci, ampak, da bi skozi programe nagovarjali tudi druge obiskovalce, kar bi v statistično gledanem sušnem novembru lahko Mariboru pomagalo v turističnem smislu.”
Na Trgu Leona Štuklja bodo v prvem delu martinovanja v kulturno-zabavnem programu nastopili Pihalni orkester Pošta Maribor, Malečniški brači ter glasbene skupine Prisrčniki, Poskočni muzikanti in Karneval band, stojnice, skupaj jih bo 34, pa bodo vabile z mladim vinom in domačo kulinariko (vinsko-kulinarične pridelke: mošt, mlado vino, domače mesnine in druge tradicionalne jedi. Malečniški brači se bodo v družbi vinskih kraljic in mestnega viničarja sprehodili od Hiše Stare trte čez mestno jedro ter na poti simbolično zbrali mošt oziroma mlado vino za krst. Krst bo opravil gospodar Stare trte Saša Arsenovič na prireditvenem odru na Trgu Leona Štuklja.
Dogajalo se bo na šestih prizoriščih v mestu
Z namenom revitalizacije mariborskih mestnih prireditev, ki se navezujejo na Staro trto in na vinogradniško tradicijo, bodo organizatorji letošnje martinovanje, ki je eno izmed najstarejših v Sloveniji, vsebinsko nadgradili in razširili po mestnem jedru. Ob osrednjem dogajanju na Trgu Leona Štuklja je v sodelovanju z Mestnimi nepremičninami in lokalnimi gostinci predvideno še dogajanje na petih različnih točkah po mestu.
“Hiša Stare trte je začetna točka, kjer se bodo začele vsebine, povezane s Staro trto in vinom (Martinova degustacija). Nato se bomo selili na Vojašniški trg, kjer združujemo tržnico, lokalne gostinske ponudnike s Srednjo šolo za gostinstvo in turizem Maribor, nadaljujemo na Koroški cesti, kjer se bodo predstavili gostinci z Glavnega trga, Poštne ulice in vinarji iz okolice Maribora. Na Grajskem trgu povezujemo lokalne gostince z mini tržnico, na Trgu svobode pa dve kavarni in Vinag. Kasneje se selimo na Trg Leona Štuklja, kjer bo zabava, ki jo vsi že tako dolgo pričakujemo. Vsa prizorišča se bodo odprla ob 11.11, zaključila pa bo 22.00 uri na Trgu Leona Štuklja,” je pojasnil Jure Struc.
Na povabilo Zavoda za turizem Maribor, ki je k sodelovanju povabil vinogradnike, vinarje, gostince in druge lokalne ponudnike, se je odzvalo več kot 60 ponudnikov, med njimi sta tudi dve šoli; Srednja šola za gostinstvo in turizem Maribor in Višja šolo za gostinstvo in turizem Maribor.
Struc je še dodal, da je mogoče od danes do 20. novembra pri različnih ponudnikih v mestu in okolici mogoče pokušati hrano in vino, kar je nadaljevanje projekta Wine&Dine. Obiskovalci si lahko prostor pri ponudnikih rezervirajo prek spletne strani Zavoda za turizem Maribor. Hkrati pa osrednje mariborsko martinovanje povezujejo z programi martinovanj v okoliških občinah.
Bogataj je izdelal zasnovo urbanega martinovanja v Mariboru
Dr. Bogataj je podal svoj pogled na osvežitev tega pomembnega praznika v štajerski prestolnici, ki je eden najstarejših v Sloveniji. Izdelal je namreč zasnovo urbanega martinovanja v Mariboru. Povedal je, da gre za izrazito agrarno šego, katere namen je zahvala za letino. “Posamezne kulturne pojave je potrebno razlikovati. Nekateri izrazito urbani sodijo v urbano okolje, ruralni pa v podeželsko kmečko okolje. Pri pisanju zasnove me je vodilo to, da Maribor dobi svoje urbano martinovanje z različnimi vsebinami in da se različno prizorišča, ki jim mesto ima, poveže ter se omogoči prebivalcem, da potujejo z vinom, jedačo, dogodki in medsebojnimi stiki. Predvidene so izrazito mestne vsebine, največji plus Maribora je, da z eno nogo stojiš v vinogradu z drugo v mestu. Zasnova pa ne vključuje le ponudbe mladega vina, temveč tudi jedi. Predvsem mora to biti sodobna urbana prireditev z mednarodnim značajem, imeti mora svojo trdno vsebinsko zgradbo in zgodbo, v kateri sta tudi Hiša Stare trte in Muzej najstarejše trte na svetu. Zasnovo bo potrebno postopa dopolnjevati, spreminjati in vanjo vključevati določene vsebine. Maribor postaja prvo mesto v Sloveniji, ki bo imelo tak ritual.”
V prihodnje nameravajo prireditev med drugim navezati na mednarodno pot svetega Martina, med idejami pa je tudi mariborski kozarec, ki bi lahko služil kot turistični spominek.