Društvo Ponirek, ki deluje v okviru Drava centra na Limbuškem nabrežju, se je pred tremi leti uspešno prijavilo na razpis Mestne občine Maribor in s pridobljenimi sredstvi uredilo plavajoče bio otočke v vodi pred njihovim letnim barom, zasajene z avtohtonimi rastlinami. Ob tem so postavili tudi izobraževalne in obvestilne table. “Na plavajočih otočkih, ki jih je naše društvo Ponirek vzpostavilo s sofinanciranjem Mestne občine Maribor, najdejo varno zatočišče vodne živali: od labodov, rac, kormoranov, čapelj do vodomcev, galebov in ponirkov, v rastlinskem koreninskem sistemu otočkov pa lahko ribe varno pustijo svoje ikre, prav tako se razvijajo ličinke kačjih pastirjev, školjke in polži. Prav tako vsakih nekaj časa naš naravni svet obišče bober,” nam je pojasnil Borut Rojs, vodja Drava centra in predsednik društva Ponirek.

Na razpisu so bili ponovno uspešni in zgradili plavajoči otok z gnezdiščem za labodjo družino

Društvo se je ponovno prijavilo na razpis Medobčinskega urada za varstvo okolja in znova pridobilo delno sofinancirane dejavnosti na področju naravovarstva. “Zgradili smo plavajoči otok z varnim gnezdiščem za labodjo družino, postavili izobraževalne table o labodji družini, vzdrževali že urejene otočke, kmalu pa bomo uredili še razgledno točko z daljnogledom za opazovanje živalskega sveta pri svetilniku na Drava centru. Pri nas imamo labodjo družino s tremi mladiči, ki že raziskujejo po našem domačem dvorišču. Zaradi akumulacijskega jezera nivo vode pri nas niha in se otok sam nivelira,” nam je še povedal Rojs.

Zgradili smo plavajoči otok z varnim gnezdiščem za labodjo družino, postavili izobraževalne table o labodji družini, vzdrževali že urejene otočke, kmalu pa bomo uredili še razgledno točko z daljnogledom za opazovanje živalskega sveta pri svetilniku na Drava centru.

Drava Center se nahaja na vstopu v Krajinski park Mariborsko jezero in v zaščitenem območju NATURA 2000. Projekt izgradnje rekreativno-turističnega centra traja že deseto leto in že v začetku je bil zastavljen kot projekt, ki daje veliko pomembnost odnosu do družbe in narave. “Tako smo že v projektu izpostavili pomembnost naravnega okolja in živalskih prebivalcev v njem in s pomočjo institucij, kot so ZRSVN, MOM – Medobčinski urad za varstvo okolja, DOPPS in podobni, se trudimo ta odnos približati tudi našim obiskovalcem. Prav tako smo v samem projektu veliko energije že v začetku namenili trajnostni mobilnosti, saj smo že od začetka vpleteni v pomembnost vzpostavitve mednarodne Dravske kolesarske poti, ki do nas pripelje obiskovalce na kolesih iz samega centra mesta brez obremenjevanja okolja, kmalu pa tudi brez stika z motornim prometom. In to po panoramski poti tik ob reki Dravi, v okviru projekta, ki ga sedaj pospešeno razvija RRA Podravje z Urošem Rozmanom na čelu.”