V jesenskih mesecih, ko se srečujemo z večjo količino padavin, odpadlega listja in vejevja, se velikokrat zgodi, da se kanalizacijski jaški ob cestah zapolnijo in zamašijo. Zaradi velikih količin vode kanali ne morejo požirati vode, kar lahko povzroči številne nevšečnosti in slabo voljo pri občanih. V uredništvo smo tako pred dnevi prejeli fotografijo zamašenih kanalov v Mariboru, ki nam jo je posredoval bralec. Ob tem ga je zanimalo, kakor tudi najbrž mnoge druge, kaj storiti, ko se kanali zamašijo in kako poteka vzdrževanje ter čiščenje le teh.
V jesenskih mesecih, ko se srečujemo z večjo količino padavin, odpadlega listja in vejevja, se velikokrat zgodi, da se kanalizacijski jaški ob cestah zapolnijo in zamašijo. Zaradi velikih količin vode kanali ne morejo požirati vode, kar lahko povzroči številne nevšečnosti in slabo voljo pri občanih.
Za pojasnila smo se obrnili na komunalno podjetje Nigrad, ki v Mestni občini Maribor opravlja komunalne dejavnosti.
“Peskolove čistimo v sklopu rednih vzdrževalnih del na javnih prometnih površinah po programu rednega vzdrževanja, ki je usklajen in potrjen s strani Urada za komunalo, promet in prostor Mestne občine Maribor. Glede na zakonitosti letnega časa je dinamika odpadanja listja z dreves intenzivna, mi pa ji sledimo z rednimi čistilnimi obhodi in intervencijami,” je pojasnil Dejan Pukšič, predstavnik za odnose z javnostmi pri Nigradu.
Če je za zamašene kanale kriv človek…
Tudi v primeru, če se kanal zamaši zaradi gradbenih posegov v neposredni bližini in smo recimo za nastalo situacijo “krivi” ljudje in ne vreme, je postopek enak: “Na podlagi obvestila naša intervencijska ekipa peskolov očisti ter gradbišče obvesti o ukrepih in posledicah, v kolikor neustrezno ravnanje povzroči novo zamašitev,” je še pojasnil Pukšič.
V kolikor na kakšni lokaciji listje zamaši kanal pred njihovim rednim prihodom, občane prosijo, da jih o tem obvestijo na številko 02 45 00 300, e-pošto [email protected] ali pa uporabijo aplikacijo na njihovi spletni strani: http://www.nigrad.si/napaka-na-infrastrukturi.
Soritve, ki jih izvaja Nigrad
Nigradova osnovna dejavnost je tako vzdrževanje sistema javne kanalizacije, v vzdrževanju pa imajo 733 km kanalizacijskega omrežja s 170 objekti in 13 čistilnimi napravami. Svoje aktivnosti usmerjajo v posodabljanje kanalizacijskih omrežij, v sodelovanju z lokalnimi skupnostmi pa načrtujejo in izvajajo širitve omrežij in varujemo odvodnike, v katere se stekajo odpadne vode.
Storitve, ki jih izvajajo v enoti vzdrževanja kanalizacijskega omrežja:
- odvajanje in čiščenje odpadne komunalne in padavinske vode,
- vzdrževanje kanalizacijskega omrežja vseh profilov,
- vzdrževanje in upravljanje čistilnih naprav,
- prediranje in čiščenje zamašenih kanalizacijskih cevi vseh profilov,
- črpanje in odvoz blata iz greznic in malih komunalnih čistilnih naprav,
- snemanje kanalizacijskih cevi vseh premerov,
- meritve pretokov.
Kot koncesionar ali z občinskim odlokom pooblaščeni izvajalec gospodarske javne službe (odvajanje, čiščenje ali oboje) so prisotni v Mestni občini Maribor ter v občinah Hoče-Slivnica, Kungota, Miklavž na Dravskem polju, Pesnica, Ruše, Šentilj in Lovrenc na Pohorju.