Danes je prva “zero waste” trgovina Zelena japka, ki je pred meseci svoj prostor na tržnici v Dominkuševi v najem brezplačno predala v roke vodji trgovine Tini Arnuš, ponovno odprla vrata v prenovljeni različici. Razpostira se le na 25 kvadratih, a v trgovini še nekako najdejo prostor za dodatne izdelke. Po besedah Arnuševe obiskovalci najbolj povprašujejo po hrani brez embalaže, recimo oreških, namazih in podobno. Za stranke so vseskozi v iskanju novih izdelkov brez embalaže, trenutno se zanimajo nabavo šampona v tekoči obliki.
Dober primer krožnega lokalnega gospodarstva
V mestu je sicer že nekaj trgovin, kjer prodajajo izdelke domačih proizvajalcev, ena izmed njih je tudi Zelena japka. Tovrstno poslovanje je dober primer tržnega lokalnega gospodarstva ne le znotraj države, pač pa tudi mesta. Mila denimo dobavljajo s strani mariborske proizvajalke, ostale prehranske izdelke pa s strani lokalnih kmetov.
Kmalu franšiza na lokacijah preostalih tržnic po mestu
Na otvoritvi je bila prisotna tudi predstavnica Snage Nataša Matijevič, ki je dejala, da si želijo zagnati franšizo Zelene japke tudi na mestih drugih tržnic v Mariboru. O časovnici sicer še ne morejo govoriti, navsezadnje se je prva tovrstna trgovina odprla šele maja 2019. Trenutno Snaga upravlja z osmimi tržnicami po mestu, za osrednjo na Vodnikovem trgu, malo tržnico na Kidričevem trgu, Tržnico Tabor (v Novi vasi), Tržnico Tezno, Tržnico Pobrežje, Cvetlični tržnici Pobrežje in Dobrava, Ekološko tržnico na Glavnem trgu in Tržnice z integriranim sadjem in zelenjavo na Trgu svobode.
Po besedah Arnuševe pa obstaja tudi želja nadaljnjega prodora v slovenska mesta, kjer tovrstnih trgovin še nimajo.