V baročni cerkvi Sv. Petra v Malečniku pri Mariboru je od današnje pepelnice in ves postni čas na ogled prava redkost – postne jaslice, imenovane tudi velikonočne, pasijonske ali resne jaslice, ker je postni čas resen čas. V Sloveniji je poznana tradicija postavljanja jaslic za božič, postne jaslice pa so pri nas manj znane. Daljša je tradicija postavljanja le-teh v nemško govorečih deželah, a tudi v Sloveniji postajajo vedno bolj prepoznavne. V malečniški cerkvi jih je postavil sam avtor Dušan Knehtl, predsednik Rezbarsko-umetniškega društva Kungoški detli in član nacionalnega Društva ljubiteljev jaslic Slovenije.

Postne jaslice prikazujejo Kristusovo življenje med letom

Dušan Knehtl nam je pojasnil, da postne jaslice prikazujejo Kristusovo življenje med letom: “Običajno je pri takšnih jaslicah postavljena palača, v kateri so sodili Jezusu, ali pa Kalvarija. Jaz sem te jaslice nekoliko razširil; začnejo se z umivanjem nog apostolom, sledijo: zadnja večerja, Jezusovo sojenje, bičanje, nošenje križa, postanek pri sv. Magdaleni, prihod na Kalvarijo, kjer Jezusa slečejo, križanje, snemanje s križa in položitev Mariji v naročje ter vstajenje.”

Jaz sem te jaslice nekoliko razširil; začnejo se z umivanjem nog apostolom, sledijo: zadnja večerja, Jezusovo sojenje, bičanje, nošenje križa, postanek pri sv. Magdaleni, prihod na Kalvarijo, kjer Jezusa slečejo, križanje, snemanje s križa in položitev Mariji v naročje ter vstajenje.

Postne jaslice so v Sloveniji začeli izdelovati na pobudo zdaj že pokojnega predsednika Društva ljubiteljev jaslic Slovenije Leopolda Grčarja. Prve jaslice je izdelal nek pater v 18. stoletju in so na ogled v Muzeju jaslic na Brezjah. Naslednje pa je pred petimi leti izdelal naš sogovornik, rezbar, modelar samouk Dušan Knehtl iz Zgornje Kungote: “Težave sem imel s figuricami, ki v Sloveniji niso bile na voljo. S pomočjo Slomškove knjigarne smo jih potem pripeljali iz Italije. Vse ostalo pa sem v šestih mesecih izdelal sam.”

Želja je, da bi prihodnje leto v Zgornji Kungoti priredili veliko razstavo pasijonskih jaslic

Letos so jaslice v malečniški cerkvi postavili na pobudo Dušana Knehtla: “Rojen sem bil v Malečniku, tukaj sem obiskoval šolo in verouk. Moja želja je bila, da bi enkrat te jaslice pripeljal v tukajšnjo župnijo.”

So že v kakšnih stotih primerkih, tako da je moja želja, da bi prihodnje leto v Zgornji Kungoti priredili veliko razstavo pasijonskih jaslic.

Omenjene jaslice so bile v preteklih letih že na ogled v sedmih župnijskih cerkvah: “Tudi duhovniki pred leti še niso poznali tovrstnih jaslic, v zadnjem času pa so jih začeli izdelovati tudi ostali jasličarji. So že v kakšnih stotih primerkih, tako da je moja želja, da bi prihodnje leto v Zgornji Kungoti priredili veliko razstavo pasijonskih jaslic.”

Jaslice si bo v malečniški cerkvi mogoče ogledati vsak dan od 8. do 17. ure, obiskovalci pa bodo ob upoštevanju vseh ukrepov za zajezitev Covida-19 do njih dostopali preko posebnega vhoda.

V malečniški cerkvi odkrili tudi vdolbino s skalovjem, ki predstavlja Oljsko goro in Kalvarijo

V cerkvi v Malečniku so odkrili tudi posebno znamenitost, ki je prava redkost: vdolbino s skalovjem, ki predstavlja Oljsko goro in Kalvarijo (Golgoto), kjer je bil križan Jezus Kristus. Dr. Sebastijan Valentan, upravitelj malečniške župnije, nam je povedal, da je Oljska gora v malečniški cerkvi najverjetneje prisotna že zelo dolgo. Je starejšega datuma in ima veliko umetniško vrednost, saj so stene znotraj vdolbine poslikane s simboliko Jeruzalema, svoj pomen ima tudi sprednja kulisa. “To vdolbino smo zdaj po 20-ih letih znova odkrili. Nekateri starejši ljudje se spomnijo, da so pred vdolbino molili za veliki petek in soboto, tik pred veliko nočjo. Gre za pravo redkost, tudi v širšem okolju.”

To vdolbino smo zdaj po 20-ih letih znova odkrili. Nekateri starejši ljudje se spomnijo, da so pred vdolbino molili za veliki petek in soboto, tik pred veliko nočjo.

Zadnja leta je bila vdolbina, ki se odkriva samo v postnem času, zakrita s posebno zaveso, pred njo pa je stala spovednica, ki je onemogočala videnje Oljske gore. “Vdolbino smo morali po vseh teh letih očistiti, služila je kot odlagališče za stvari, ki vanjo niso sodile. Po izteku postnega časa bomo vdolbino znova zakrili in jo znova odkrili prihodnje leto.” Omenjena vdolbina bo ob upoštevanju vseh ukrepov za zajezitev covida-19 na ogled ves postni čas, tudi pred svetimi mašami.