Danes je na Lentu potekala Trgatev stare trte. Če je še poleti kazalo, da bo trgatev letos potekala šele okrog Martinovega, je narava ob dobrih pogojih presenetila tudi strokovnjake.

V kulturno-etnografskem programu pred Hišo Stare trte so tudi letos tradicionalno sodelovali mariborski župan Saša Arsenovič, skrbnik Stare trte Stane Kocutar, mariborska vinska kraljica Neža Jarc, slovenska vinska kraljica Ana Pavlin ter brači iz Malečnika.

Trta jih je osupnila

Letošnja pomlad je postregla z izredno nizkimi temperaturami, kar je odločno zaznamovalo tudi letošnjo nenavadno trtino zgodbo. Trgatev je bla letos že 35. zapovrstjo. 450-letna trta je letos dala 34 kilogramov pridelka, svečani dogodek pa je bil zaključni vrhunec 21. vinsko-kulinarično-kulturnega Festivala Stare trte v organizaciji  Zavoda za turizem Maribor.

Stane Kocutar, skrbnik Stare trte, je na današnji trgatvi predstavil letošnjo zgodbo:  “Od leta 1987 do lani je bil najkasnejši datum cvetenja 18. maj, letos 4. junij. In, ko je vse  kazalo, da bo letos trgatev šele nekje okrog Martinovega, se je zgodilo nekaj neverjetnega. Trta je strahovito napredovala in v 21. dneh od cvetenja so grozdne jagode od cvetenja dosegle velikost manjšega grahovega zrna. Spoštovani, če tega ne bi na lastne oči opazoval, ne bi verjel, da je kaj takega mogoče.”

Trta je strahovito napredovala in v 21. dneh od cvetenja so grozdne jagode od cvetenja dosegle velikost manjšega grahovega zrna. Spoštovani, če tega ne bi na lastne oči opazoval, ne bi verjel, da je kaj takega mogoče.

Prvi grozd je vrezala Maja Keuc

Prvi grozd je na prireditvi vrezala znana glasbenica, Mariborčanka Maja Keuc, bratev pa so v veselem vzdušju in v izbrani družbi opravili Malečniški brači.

Štajerska prestolnica letos dobiva tudi vinogradniški muzej, Muzej stare trte, pobuda zanj pa je bila predana že leta 2014.

Trta je torej letos vse presenetila in pokazala, da je mogoče v dobrih pogojih veliko nadoknaditi. Kocutar meni, da bi ta misel lahko bila tudi vodilo mesta Maribor.

Štajerska prestolnica letos dobiva tudi vinogradniški muzej, Muzej stare trte, pobuda zanj pa je bila predana že leta 2014.

Drugo leto bo minilo že 30 let od kar je bilo odkrita dejanska starost mariborske Stare trte. Zavod za turizem bo Guinnessovo rekorderko še ta mesec predstavil na Expu v Dubaju in se z digitalizacijo njene zgodbe potegoval za nagrado Evropske mreže za kulturni turizem.