Mladi s podnebnim štrajkom ponovno zahtevajo, da začnejo odgovorni reševati okoljsko krizo in naslovijo podnebno problematiko. Ob tem pozivajo novo vlado, ki je v kampanji veliko govorila o zelenem prehodu, da naj sedaj začnejo na tem delati. Na ulicah je tako odmevalo “Za ribe, za ptice, za delavske pravice“, “Dovolj imamo ‘sranja’, zahtevamo dejanja“, “Ni planeta B” … Protestniki so se zbrali na Trgu svobode, nato so se sprehodili do Univerze v Mariboru in Prve gimnazije Maribor in zaključni govor podali na prvotnem mestu.
Tokrat protest pet minut čez polno uro, ker z zelenim prehodom že zamujamo
Protest je v Mariboru se je v Mariboru začel ob 13.05 na Trgu svobode, isti čas pa tudi v Ljubljani na Kongresnem trgu. Medtem ko so bili prejšnji protesti pet minut do polne ure – 11.55, se je tokrat protest začel pet minut čez polno uro, ob 13.05, ker z zelenim prehodom že zamujamo. Kot poudarjajo organizatorji, smo že v krizi in je potrebno reagirati takoj.
“Podnebna kriza ima katastrofalne razsežnosti. Časa za ukrepanje je vedno manj – odgovorni, ki bi morali temu problemu nameniti največjo mero resnosti, pa so podrejeni interesom kapitala. Trajnost je prioriteta le na papirju,” so opozorili Mladi za podnebno pravičnost Maribor.
“Zavedamo se, da so javne dobrine, kot so javni prevoz, javna stanovanja in javne površine, ne le cenejše in bolj solidarne, temveč tudi okolju prijazne. Za njihovo ohranitev in razširitev se bomo borili,” so še povedali mladi. Hkrati izpostavljajo, da je pri boju za podnebno pravičnost ključnega pomena povezovanje med različnimi gibanji, sindikati, mladimi in starimi, delavci in delavkami. Letos zato poudarek dajejo tudi na solidarnosti in povezovanju bojev.
Med kampanjo obljubljali spremembe, ki jih še vedno ni
Ivana Rataj, ena izmed organizatork in govorka, nam je povedala, da je štrajk letos zelo pomemben, ker so bile pred kratkim volitve, kjer so politiki obljubljali marsikaj glede zelenega prehoda, ampak se še ni nič glede tega zgodilo. “Zato je danes naš slogan ‘Obljube razne, še vedno prazne’, kjer poudarjamo, da to protestiramo že četrto leto zapored in si želimo, da nas že slišijo“.
“Zahtevamo sistemske spremembe, ker vemo, da se od posameznika ne more nič zgoditi, če posameznik naredi spremembe na sebi, ne more vplivati tako, kot če bi odločevalci oziroma vlada naredili sistemske spremembe,” še je poudarila Ratajeva.
Podnebnega štrajka se je udeležil tudi minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac, ki je danes obiskal Maribor. Ana Florjančič, ena izmed organizatork in članic Mladih za podnebno pravičnost Maribor, je nam ob tem zaupala, da večje vloge v štrajku ne bo imel, ker mladi na njem direktno pozivajo politike, zato politične stranke na protestu nimajo vloge.
Na štrajku so mladi prebrali svoje zahteve, ki jih lahko podrobneje preberete tukaj.