Pred četrtkovo sejo mestnega sveta Mestne občine Maribor, na kateri bodo se bodo mestni svetniki lahko izrekli o predvidenih podražitvah vrtcev in javnega prometa, so se danes izrekli svetniki Gibanja Svoboda. Obenem več tednov ostaja pod vprašajem oblikovanje koalicije mariborskega župana Saše Arsenoviča. Svetniki Gibanja Svoboda so tako danes pojasnili, da v koalicijo z županom ne vstopajo, razlog za to pa so prav napovedane postavke v proračunu ter pomanjkanje dialoga.
Zadnje še niso rekli
Svetnike moti predvsem, da se o odprtih vsebinskih vprašanjih z aktualno mestno oblastjo ne pogovarjajo še preden se ti znajdejo med dnevnim redom seje mestnega sveta.
“Svetniška skupina Gibanja Svobode v Mariboru si želi predvsem strpen dialog, spoštovanje dogovorov, posebna skrb pa mora biti posvečena socialnem statusu meščanov in meščank. Razumljivo je, da smo imeli tudi v programu nekoliko drugačen pogled glede razvoja mesta, kot se odraža v sedanjem mestnem proračunu, zagovarjali smo enakomeren razvoj mestnih četrti, zeleni preboj in še druge postavke in razumljivo je, da so naša mnenja različna. Obenem pa si želimo spoštovanja dogovora, da se bomo o teh različnih pogledih dogovarjali in iskali skupno pot. Na tem mestu ostajajo izzivi, ki doslej niso bili ustrezno rešeni,” je uvodoma dejal vodja svetniške skupine Vojko Flis.
Župan je sicer svetnikom Gibanja Svoboda očital, da so želeli dialog glede osebnostnih vprašanj, kar so ostro zavrnili.
Oblikovanju skupne koalicije nasprotujejo, a le do točke, ko se bo ponovno vzpostavilo polje dialoga. Pod tem pogojem so pripravljeni vstopiti v koalicijo z Arsenovičem.
Hkrati sicer dopuščajo možnost, da bi, v primeru, da bi z županom spet stekel dialog v zadevah, ki so pomembne za mesto in prebivalce, koalicijo lahko vendarle sklenili. “V preteklosti smo se dogovorili, da se bomo držali dogovorov ter da smo za strpen in konstruktiven dialog. Tukaj ostajajo izzivi odprti in če bo prišlo do strpnega in konstruktivnega dialoga, kjer se bomo lahko pogovarjali o vsebinskih vprašanjih, so vse poti odprte,” je dejal Flis.
Nasprotujejo tudi podražitvam
Svetnikom se zdi na več mestih sporen tudi bodoči proračun, ki ga bodo potrjevali mestni svetniki. Med temeljnimi očitki aktualnemu županu so svetniki Gibanja Svoboda navedli tudi pomanjkanje posluha za socialni položaj meščank in meščanov. “V primeru, da proračun višamo v nerazumne številke, je logično, da bo to potekalo na račun meščanov in meščank. Za več kot polovico Mariborčank in Mariborčanov pa je vsak evro pomemben,” je dejal Flis.
Na predloge o podražitvah bodo glasovali negativno, so se izrekli danes.
“Strinjamo se, da je treba izračunati ekonomsko ceno vrtca, a takšno breme ne more naenkrat pasti na mlade družine. Takšnega predloga ne moremo podpreti. Smo pa pripravljeni podpreti dogovor glede dviga cene v višini inflacijskega gibanja, torej približno 13 odstotkov, kot so to storili v Murski Soboti,” je še izpostavila in poudarila, da bi preostanek lahko krili iz proračuna.
V stranki so skupaj z občinskimi uradniki pregledali predlog proračuna in podali vsebinske pripombe, ki pa niso bile upoštevane, je dejala svetnica Gibanja Svoboda Karin Jurše. Razlogi za tolikšne podražitve, kot naj bi nastopile, niso smotrni, menijo v Gibanju Svoboda, saj je prihodkovna stran “prenapihnjena”. Ta je bila vedno med 20 do 30 milijonov nižja, kot je bila sprva načrtovana. “Ko smo pregledovali proračun v januarju, je bilo jasno, da podražitve morajo nastopiti, iz tega razloga pa smo tudi predlagali, da ne gremo v takšne velikopotezne investicijske cikle, ki pa v Mariboru že potekajo. Menimo, da je treba najprej vlagati v ljudi, ne v zidove. Maribor je tudi med mesti, ki ima k vsaki investiciji sklenjenih največ aneksov, investicija v Rotovž se še prav ni začela, pa smo že slišali, da bo pet milijonov dražja od tega, kar je bilo lani načrtovano,” je dejala Juršetova.
Županu očitajo predvsem, da želi luknjo v proračunu, ki ga namenja velikopoteznim investicijam mariborske občine, zakrpati na račun Mariborčanov in Mariborčank.
Svetnike je zmotil tudi načrtovan kredit v višini 27 milijonov evrov. “To pomeni, da smo do leta 2031 nesposobni najemati kakršenkoli kredit. To je neodgovorno za prihodnji razvoj Maribora,” je povedala Juršetova. V prihodnosti namreč lahko pričakujemo novo evropsko perspektivo z novimi sredstvi, zanje pa so potrebna lastna sredstva za izvedbo projekta, zato po mnenju Juršetove lahko v prihodnje še pričakujemo dodatne podražitve, saj bo v primeru nezmožnosti črpanja evropskih sredstev občina želela sredstva zagotoviti na račun občank in občanov.
Županu očitajo tudi pomanjkanje spoštovanja
Na današnjem srečanju je bil prisoten tudi mestni svetnik Milan Lukić, ki je bil znotraj predvidene kvote imenovan v nadzorni svet podjetja Snaga. Svetniki iz vrst Gibanja Svoboda sicer zasedajo tri mesta v nadzornih svetih občinskih podjetij, to so Snaga, Nigrad in Mariborski vodovod.
Kot smo v preteklosti že poročali, je mariborski župan Saša Arsenovič skupaj z direktorjem Javnega holdinga Maribor Andrejem Rihterjem poskušal vplivati na Lukića, da bi ta posredoval pri razrešitvi aktualnega direktorja Snage Franca Dovra.
“Dobili smo se kar v županovem hotelu, skupaj z direktorjem holdinga Rihterjem in Damijanom Škrinjarjem, ki je pri podobnih razrešitvah že sodeloval. Pri razlogih, zakaj naj bi Dovra razrešili, je sicer zaznati pomanjkanje inštitucije zaupanja, a pravih razlogov, zakaj bi bila potrebna razrešitev nekoga, ki dobro dela in v podjetju uživa veliko podporo delavcev, mi niso predstavili. Prav tako mi niso odgovorili tudi na še pomembnejše vprašanje, kdo naj bi bil primeren kandidat, ki bi stopil na Dovrovo mesto,” je danes dejal Lukić.
Obenem se mu zdi ponižujoče, da je bil s strani župana deležen manipulacij. “Že samo dejstvo, da je v meni prepoznal osebo, preko katere bo lahko manipuliral in uvajal svojo voljo, me zelo ponižuje in žali. Tak odnos je izredno nespoštljiv,” je dejal Lukić. Skupščina podjetja Snaga je tako sklicana za jutrišnji dan, ko naj bi predvidoma s položaja razrešili aktualnega direktora, Lukić pa vztraja, da bo temu ostro nasprotoval in ne bo klonil težnjam s strani mestne oblasti.