Letošnji Čarobni december v štajerski prestolnici bo predvsem v znamenju varnega in odgovornega ravnanja vseh udeleženih, tako organizatorjev, kot tudi obiskovalcev prizorišč. Na prizoriščih, ki so umeščena v mestne ulice in trge, bodo tudi letos zaživele svetlobne inštalacije različnih avtorjev.
Osrednje prizorišče letošnjega Čarobnega decembra v Mariboru predstavlja prenovljen Glavni trg z darilno tržnico, kjer bodo obiskovalci deležni praznično okrašenih sejemskih hišic, ki bodo ponujale pisan nabor pristnih, izvirnih in kakovostnih pridelkov in izdelkov lokalnih ponudnikov. Predviden začetek darilne tržnice je 11. december, ko bo postavljenih okoli 15 darilnih hišic, predviden znesek pa približno 150.000 evrov.
Pravljični festival ustvarjalnosti, doživetij in svetlobe – Vilinsko mesto bo tudi letos s pomočjo vilink in vilincev omogočal vpogled v preteklost, igro s sedanjostjo in pogled v prihodnost. Festival Vilinsko mesto je skupni projekt organizacij Narodni dom Maribor, društvo Hiša! (Živa Dvorišča) in Zavod MARS Maribor. Celoten program festivala si lahko ogledate na tej povezavi
Letos prinaša praznično svetlobo na Židovski trg in Lent
Lumina svoje zgodbe spleta iz bajk in starih slovenskih običajev ter se poigrava z različnimi materiali. Letos prinaša praznično svetlobo na Židovski trg in Lent. Na Lentu bo tako zasijal Vodnjak sijočih želja brez dna. Gre za svetlobno instalacijo, ki je delo umetnice Lucy Barker in je nastala v sodelovanju z mladimi udeleženci Andragoškega zavoda Maribor ter programa PUM. Začasnica, ki je bila prvič predstavljena javnosti na Rotovškem trgu leta 2018, se letos predstavlja na Lentu pri Vodnem stolpu.
Inštalacija lesenih oblik, ki lovijo svetlobo in mečejo sence so delo Vlaste Čobal Sedmak in študentov Višje lesarske šole Maribor, smer Oblikovanje materialov. Cikel na Židovskem trgu izhaja iz osebne izkušnje doživljanja svetila avtorice Zale Zagoršek Golob, kjer vrtenje steklenega dela ponazarja cikel življenja. V delu Prehodi se v Usnjarski ulici srečujejo domači motivi, zasnovani na osnovi organskih linij idrijske čipke v sodelovanju Marie Angele Bruno in Višje strokovne šole za les in oblikovanje materialov. Vilinski klobčič na Židovskem trgu lahko občudujemo v krošnji drevesa v centralnem delu trga, nastal pa je v skupnem delu avtoric Teje Lozar in Manice Musil. Inštalacije bodo na ogled postavljene med 27. 11. 2020 do 28. 12. 2020.
Miklavževa darilna tržnica poteka na osrednji mariborski tržnici na Vodnikovem trgu in Mali tržnici
Miklavževa darilna tržnica poteka na osrednji mariborski tržnici na Vodnikovem trgu in Mali tržnici na Dominkuševi ulici 5 od 4. 12. 2020 do danes, 5. 12. 2020. Na stojnicah bo pisan nabor pristnih, kakovostnih izdelkov domače in umetnostne obrti in tradicionalne kulinarike.
Miklavževa darilna tržnica poteka na osrednji mariborski tržnici na Vodnikovem trgu in Mali tržnici na Dominkuševi ulici še danes, 5. 12. 2020. Na stojnicah bo pisan nabor pristnih, kakovostnih izdelkov domače in umetnostne obrti in tradicionalne kulinarike.
Za dodatno okrasitev pred vhodom v Mariborsko knjižnico pa bodo poskrbeli partnerji projekta »Sladkosti na drevesih – MARIBORSKI KEKSOVEC«, in sicer: Hortikulturno društvo Maribor, Mariborska knjižnica, Fakulteta za kmetijstvo in biosistemske vede UM, Vrtec Ivana Glinška Maribor, Dom starejših občanov Tezno in Hiša! Društvo za ljudi in prostore, socialno podjetje. Z idejnim vodjo in pobudnikom projekta Borutom Ambrožičem: “V Hortikulturnem društvu Maribor želimo povečati zavest Mariborčanov o zelenih urbanih zakladih, ki jih premore naše mesto. Pred vhodom v Mariborsko knjižnico na Rotovškem trgu 9 v Mariboru raste sedem dreves vrste Cercidiphyllum japonicum. Japonska cercidifila odvrže liste, s prihodom hladnih temperatur, običajno v mesecu novembru ali decembru. Če jih mimoidoči, tako odpadle na tleh, pomanemo med prsti, lahko sprožimo celo paleto vonjav, ki spominjajo na peko slaščic. Mnoge spominja vonj na palačinke, medenjake, ipd. V sodelovanju z otroki iz vrtca Ivana Glinška in stanovalci Doma za starejše Tezno, bomo okrasili drevesa z modelčki, ki simbolizirajo kekse in na ta način opozorili mimoidoče na to posebno drevo.”
Jure Štruc, direktor Zavoda za turizem Maribor: “Še vedno je odprto vprašanje postavitve drsališča, ki je vezano na ukrepe za omejitev COVID 19. Planiranih je okoli 500 m2 površine za drsališče. Potrebovali bomo 5-7 dni za postavitev drsališča, ko bodo razmere to dopuščale. Predviden znesek za Čarobni december je okoli 150.000 evrov. Silvestrovanje, ki je običajno vrhunec Čarobnega decembra zaradi trenutne situacije po vsej verjetnosti ne bo izvedeno.”
Novost so novi svetlobi elementi v starem mestnem jedru. Tudi letos bodo lučke na Piramidi. Mestna okrasitev je letos okrepljena z svetlobnimi/čarobnimi nitmi, ki simbolno ponazarjajo povezanost med ljudmi.
Neva Pipan, kabinet župana MO Maribor: “Novost so novi svetlobi elementi v starem mestnem jedru. Tudi letos bodo lučke na Piramidi. Mestna okrasitev je letos okrepljena z svetlobnimi/čarobnimi nitmi, ki simbolno ponazarjajo povezanost med ljudmi .”
Nov je tudi projekt »Čarobna galerija«, ki na inovativen način povezuje mariborske mlade likovne umetnike
Več razsvetljave je namenjeno tudi MČ in KS. Nov je tudi projekt »Čarobna galerija«, ki na inovativen način povezuje mariborske mlade likovne umetnike s pomočjo razpršenih foto točk. Projekt Rdeča nit se seli na Trg revolucije, kjer bodo zaživeli novi lampiončki avtoric Manice Musil in Tee Kovač Lozar. Več informacij o tem, si lahko preberejo Mariborčani in Mariborčanke tudi na FB strani MO Maribor in spletni strani Visit Maribor.
Zgodba deklice Pavle bo postavljena na desni strani Drave v pravljični park pred MKC, avtorice Alje Furlan in ilustratorke Nataše Bertelj. V podhodu Rotovž bo v sodelovanju z MKC zaživela nova glasbena podlaga petih mladih umetnikov. Čarobni december bo tudi letos imel dobrodelno noto v povezavi z ZPM Maribor, društvom Upornik in nekaterimi inštitucijami, ki skrbijo za ranljive skupine prebivalcev. Stekla bo namreč dobrodelna akcija »Božična vrečka, srečka iz mariborskih tržnic«, in sicer od 2. do 23. decembra 2020. Košara za zbiranje daril, v katero boste lahko prispevali darila, bo postavljena na tržnici. Z zbranimi darili bodo obdarovani starostniki na domu. Okrasitev izvaja MO Maribor v sodelovanju s podjetjem Nigrad.
Marko Brumen, producent, Vetrinjski dvor: “Vilinski dvor je letos oblečen v Zvezdno pravljico, ki se navezuje na ozvezdja. Koncerti se sicer odvijajo preko spleta, izvajajo pa se v živo na prizoriščih Vetrinjskega dvora. Med nastopajočimi so: Simpatico, Sweet tooths, Tinkara Kovač, Madam Brumovski, Lucija Kraševec, Smajl tok. Sestavni del so tudi rajzefirbečni sprehodi, ki jih izvaja društvo Hiša! Predvajana bodo tudi potopisna potovanja z naslovom »Kam z mulcem«, ki so prav tako virtualno dostopna in jih je pripravilo društvo Vagant. Upamo, da bomo lahko izvedli Ano mrzlo, ognjeno vilo, ki seje smeh in dobro voljo.”
Maja Pegan, idejni vodja projekta LUMINA: “Letos projekt izvajamo četrtič in vključuje ženske. Dogajal se bo na petih prizoriščih. Samovodeni lov na zgodbe je tudi sestavni del projekta LUMINA, o katerem je več informacij tudi na spletni strani društva Hiša!.”
O prihodu dedka Mraza, sprevodih s kočijo po mestnih četrtih in slovesu do prihodnjega decembra si lahko preberete na tej povezavi.