Ob današnjem svetovnem dnevu turizma sta o turizmu v Mariboru spregovorila mariborski župan Saša Arsenovič in Jure Struc, direktor Zavoda z turizem Maribor. Ključni cilj projektov na področju turizma pod vodstvom Mestne občine Maribor je oblikovanje celovitega življenjskega prostora, ki omogoča kakovostno bivanje Mariborčanov in odlične izkušnje obiskovalcev mesta.

Z letošnjim sloganom svetovnega dneva turizma, ki je “ponovni razmislek o turizmu” in ki poudarja pomen ravnanja v turističnih dejavnostih za trajnostni in bolj vključujoč turizem, so povezane tudi aktualne aktivnosti Zavoda za turizem Maribor, kot so na primer izobraževanja ponudnikov za nadgradnjo kakovosti turistične ponudbe, spodbujanje mladih k poklicem v gostinstvu in turizmu, ogledi mesta za osebe s posebnimi potrebami, vključno s prihajajočim 22. Festivalom Stare trte.

Mariborski župan je ob tem izpostavil, da je med cilji tudi to, da bi obiskovalci ne le prišli v mesto, ampak tudi, da bi tukaj ostali nekaj časa ter “začutili gostoljubje Maribora, Štajerske in Pohorja, da bi bile nočitve bolj dolge”.

Za doseganje teh ciljev je občina naredila že nekaj projektov, zlasti partnerstvo za Pohorje, kjer je 30 deležnikov, 19 občin, ki skupaj sofinancira projekt iz občinskih proračunov. Poleg tega izgrajuje infrastrukture, ureja hiše, ki ponujajo sobe. Načrtovan je tudi premični oder pred Hišo stare trte. Tudi na področju povezljivosti je se stvari premikajo, tako so povezave javnega potniškega prometa nekoliko boljše in v mestu se je vzpostavil sistem izposoje koles.

Kljub številnimi izzivi si v turizmu želijo zadeve premakniti naprej

Kot je pojasnil direktor zavoda, se prioritete strategije turizma vrtijo okoli tem, ki so v tem trenutku najbolj pereče, torej infrastruktura, kadri, razvoj produktov, digitalizacija in trajnost: “Lani smo se ukvarjali z digitalizacijo, tako tudi nadaljujemo. Naj omenimo, da smo digitalizirali tri produkte v Mariboru in okolico, torej Hišo najstarejše trte, Mestni grad in trojiško cerkev.”

Tudi na področju kadrov prihaja do številnih projektov, kot je na primer Žametna večerja, kjer so povezali tri šole in nekaj zasebnih ponudnikov, ki so oblikovali posebno izkušnjo in pokazal, da lahko združujejo urbani del in vinorodne griče, torej tisto, kar mesto obdaja.

Kljub temu, da se tudi v turizmu srečujejo z izzivi kot druge panoge, si prizadevajo da bi se zadeve razvijale dalje.

Letos že 22. Festival Stare trte

Od četrtka, 29. septembra, do nedelje, 2. oktobra 2022, bo Zavod za turizem Maribor v sodelovanju z lokalnimi ponudniki, organizatorji dogodkov in izvajalci doživetij priredil štiridnevni Festival Stare trte 2022, na katerem bodo skozi 14 dogodkov predstavili kakovostno gastronomsko ponudbo štajerske prestolnice, namen festivala pa je tudi prikazovanje običajev in ohranjaje kulturne dediščine. Osrednje prizorišče bo pred Hišo Stare trte na mariborskem Lentu, festivalske vsebine pa se bodo odvijale tudi drugod v mestnem jedru in njegovi okolici.

“V samem festivalu trte se bo zvrstilo nekaj vinsko-kulinaričnih dogodkov. Čer poletje smo jih imeli 21, gostili smo 40 vinarjev, kar so skoraj vsi, ki jih imamo v Hiši stare trte,” je ponosno poudaril Struc. Poleg kulinarike pa bodo v sklopu festivala pripravljeno tudi veliko drugega dogajanja.

Festival Stare trte 2022:

  • Vinsko-kulinarični večeri ter koncerta pred Hišo Stare trte (29. september – 1. oktober)
  • Tržnica Naše najboljše na Glavnem trgu (1. oktober)
  • 38. Splavarski krst in koncerti veteranskih godb (1. oktober 2022)
  • Mojstrska vinska delavnica (1. oktober)
  • Svečana trgatev najstarejše trte na svetu (2. oktober)