V drami Slovenskega narodnega gledališča (SNG) Maribor pripravljajo predstavo Skupaj sami v režiji Nejca Gazvode. Sodobno dramo o tem, kako epidemija nenačrtovano združi razseljeno in odtujeno družino, je na pobudo umetniškega vodje drame Aleksandra Popovskega napisala Nina Kuclar Stiković, diplomantka dramaturgije in scenskih umetnosti. Premiera predstave bo 6. marca na Malem odru.
Kako ponovno živeti pod eno streho?
Na spletni strani gledališča so zapisali, da igra, ki je postavljena v čas epidemije, le-te ne preiprašuje z zdravstvenega, temveč z družbenega vidika. V središču dogajanja niso simptomi virusa, ampak simptomi družine v karanteni. Razseljena in odtujena družina se je v zgodbi zaradi nastale ekonomske situacije v svetu primorana ponovno združiti pod isto streho. Domov, kjer sta nazadnje živela le mama in najmlajši sin, se vračajo najstarejši sin, hči s fantom in oče, ki je družino zapustil že pred časom.
Premiera predstave bo 6. marca na Malem odru.
Posamezniki so sočasno izgubili vsakdanje stike s prijatelji in pristali v okolju, iz katerega so nekoč že pobegnili. Igra tako odpira vprašanje družbene osamitve zaradi izolacije in vprašanje osamljenosti.
Cena karantene za družbo
Avtorica je o svojem dramskem delu zapisala, da dramsko besedili kritično obravnava probleme sodobne družbe, kot so odtujenost med ljudmi, celo znotraj družinskega kroga, osamljenost in materializem. “Igra prikazuje, kakšne so cene karantene za družbo, v ospredje postavlja posledice na psihično zdravje posameznika in ne zgolj skrbi za fizično zdravje. Situacijsko so problematike vpete v epidemičen čas, ključnega pomena pa je zavedanje, da je bilo vse to med nami še pred virusom,” in dodala, da se morajo liki pričeti spopadati z družbenimi, ekonomskimi in osebnimi težavami. “Ujetost družine pod eno streho je tako lahko priložnost, ki okrepi medsebojne odnose ali pa povzroči ravno nasprotno. Kam bomo šli, pa je odvisno od nas samih.”
Ujetost družine pod eno streho je tako lahko priložnost, ki okrepi medsebojne odnose ali pa povzroči ravno nasprotno. Kam bomo šli, pa je odvisno od nas samih.
V predstavi bodo nastopili Maša Žilavec (Mama), Vojko Belšak (Oče), Julija Klavžar (Hči), Gorazd Žilavec (Fant), Žan Koprivnik (Najmlajši sin) in Matevž Biber kot Starejši sin.
Za scenografijo bo poskrbela Urša Vidic, za kostumografijo pa Katarina Šavs. Lektorica je Metka Damjan, oblikovalec svetlobe David Andrej Francky, asistentka kostumografije pa Ana Janc. Za svetovanje glede borilnih veščin bo poskrbel Tomaž Barada.
Več o predstavi si lahko preberete tukaj.