Zaradi potreb uporabnikov po kakovostni in trajnostni oskrbi z električno energijo v mariborskem elektrodistributerju izvajajo obsežne naložbe, s katerimi sistematično povečujejo robustnost, jakost in naprednost omrežja, so še dodali.

Celotna vrednost projekta je znašala 19,4 milijona evrov, letos naj bi vključili še več kot 15 tisoč dodatnih merilnih mest

Sredstva za vgradnjo števcev električne energije, ki omogočajo napredno merjenje, prispevata tudi država in evropski kohezijski sklad, celotna vrednost projekta v obdobju od leta 2017 do 2022 pa znaša 19,4 milijona evrov.

Kot pojasnjujejo v Elektru Maribor, je sistem naprednega merjenja osnovni gradnik pametnih omrežij ter prinaša številne pozitivne učinke za uporabnike, dobavitelje in operaterja distribucijskega omrežja.

Med drugim uporabniki prejemajo račune po dejanski porabi, omogočena je uporaba naprednih tarifnih sistemov, s prilagajanjem odjema se zmanjšuje obremenitev omrežja, hkrati se zmanjšujejo izgube v omrežju. 

Med drugim uporabniki prejemajo račune po dejanski porabi, omogočena je uporaba naprednih tarifnih sistemov, s prilagajanjem odjema se zmanjšuje obremenitev omrežja, hkrati se zmanjšujejo izgube v omrežju. Zaradi nižjega ogljičnega odtisa je po njihovem mnenju pomemben tudi pozitivni učinek za trajnostni razvoj.

Zaradi nižjega ogljičnega odtisa je po njihovem mnenju pomemben tudi pozitivni učinek za trajnostni razvoj.

Samo letos bodo v sistem naprednega merjenja vključili več kot 15.000 dodatnih merilnih mest, v skladu z uredbo o ukrepih in postopkih za uvedbo in povezljivost naprednih merilnih sistemov električne energije pa bodo vanj najpozneje do konca leta 2025 vključena vsa merilna mesta. V družbi sicer ocenjujejo, da bi se to lahko zgodilo že veliko prej.