Potem ko so nedavno močno odmevali pozivi nekaterih mariborskih mestnih svetnikov iz Liste za pravičen razvoj mestnih četrti in krajevnih skupnosti (LPR) ter Stranke mladih – Zeleni Evrope k umiku novega Občinskega prostorskega načrta (OPN), pa župan Mestne občine Maribor Saša Arsenovič vztraja pri načrtu, da bo OPN sprejet. Nemalo prahu je dvignila tudi napoved, da bo strateško nadvse pomemben dokument mestna oblast sprejemala praktično na zadnji seji.

“OPN bi sprejeli do konca mandata”

Arsenovič vztraja pri svojih načrtih in zastavljeni časovnici, kar je jasno poudaril tudi na današnjem srečanju pred prihajajočo sejo mestnega sveta. “Če bomo dobili vsa potrebna mnenja na državi ravni, bo OPN seveda možno sprejeti. Če bo le priložnost, bom omogočil, da mesto dobi dokument, ki ga čaka že dvajset let, saj bo ta prihodnje leto neveljaven. Smo med najslabšimi v Sloveniji na tem področju. Ko bo OPN sprejet, pa ga bo mogoče spet prilagajati,” je dejal župan in poudaril, da pričakuje, da bo prostorski načrt sprejet še pred iztekom njegovega županovanja.

Predlog OPN je sicer še pred sprejetjem naletel na več kot 600 pripomb laične in strokovne javnosti, med drugim so največ prahu dvignile načrtovane stanovanjske pozidave na območju nekdanjega motela v Bresternici ter predvidena 18-nadstropna stolpnica ob Gosposvetski cesti, ki se je končala s civilno iniciativo. Po besedah župana so omenjena sporna projekta umaknili iz predloga prostorskega načrta, zato sedaj po mnenju župana razlogov za skrb ni več.

Slišal in uslišal sem dve ali tri najbolj pereče zadeve, med njimi Bresternica, kjer je prišlo do spremembe namembnosti iz turizma v bodoči pragozd. Iz  načrtov smo umaknili tudi 18-nadstropno stolpnico,” je dejal župan.

Na torkovi redni seji tega zaenkrat ni na dnevnem redu, župan Saša Arsenovič pa ne izključuje možnosti, da bo pred volitvami še kakšna seja mestnega sveta.

Mestni svetniki bodo na prihodnji seji obravnavali tudi novo ceno izvajanja storitve gospodarske javne službe odstranjevanja blata. Slednja se po besedah župana znižuje za pet odstotkov.

Selitve Doma ustvarjalnosti ne bo

Župan je na današnjem srečanju pojasnil tudi navedbe časnika Večer, da namerava mariborska občina v prostorih Doma ustvarjalnosti Zveze prijateljev mladine (ZPM) Maribor na Razlagovi ulici urediti nova stanovanja in njihove aktivnosti preseliti v Tkalko.

Z zadevo se je po besedah Arsenoviča ukvarjala podžupanja Alenka Iskra. “Naredili smo preveritev prostorskega umeščanja vsebin. Na to mesto bi bilo mogoče umestiti kvalitetna stanovanja. Ker ima MOM v lasti marsikatero slabo nepremičnino, med njimi tudi Tkalko, so se pojavila le razmišljanja, ali bi se po skupnem dogovoru, našli boljše prostore za ZPM in tam omogočili stanovanjsko uporabo,” je dejal Arsenovič.

Obenem je Arsenovič poudaril, da so na občini začeli z novim projektom “Kam se pa gremo danes igrat?”. Uredili so nov zemljevid vseh 25 javnih igral na območju mestne občine, ki ga bodo razdelili med vrtčevske enote in razrede prve triade osnovnih šol, saj si želijo, da bi otroci v čim večji meri preizkusili nove pridobitve.

V načrtih je sicer ureditev še 20 kilometrov kolesarskih poti, zamenjava javne razsvetljave in 25 novih avtobusnih postajališč.

Na Dravi večja cona plovnosti

Mestni svetniki bodo na torkovi seji med drugim obravnavali spremembo občinskega odloka o ureditvi plovbe po Dravi, s katerim nekoliko razširjajo možnosti uporabe motornih vozil po tej reki.

Odlok o plovnosti je bil pripravljen leta 1998, zato veliko vsebin več ni aktualnih, zato je bil odlok usklajen z veljavno zakonodajo in posodobljen. Novost so fiksne cene za kazni, ki so pretvorjene v evre. Novi odlok je tudi usklajen z Zakonom o spremembi skupne občinske uprave, odlok pa bo nadzirala medobčinska inšpekcija,” je dejal Uroš Rozman, direktor Regionalne razvoje agencije Podravje – Maribor.

Obenem bodo povečali območje plovbe po reki Dravi. Plovila bodo tako lahko plula vse do mostu na Mariborski otok pa do jezu v Melju.

Povečala se je tudi cona za vodne skuterje in povišala hitrost vožnje plovbe v Mariboru, kar je ključno, če si želimo v prihodnje vzpostaviti potniški promet po reki Dravi,” je povedal Rozman.

Obenem je župan pokomentiral tudi razrešitev nekdanjega direktorja Energetike Maribor Alana Perca z vodstvenega položaja. Župan je pojasnil, da v samem postopku do napak ni prišlo, izplačilo zajetne odpravnine pa naj bi bilo del dogovora med trenutnim direktorjem Energetike in Percem. Arsenovič se je odzval tudi glede ovadbe zoper njega, ki jo je tožilstvo nedavno zavrglo. Kot je dejal, izvedenec medicinske stroke v prvotnem postopku ni potrdil navedb očeta mladoletnika, da je bila povzročena lahka telesna poškodba, zato je lahko tožilstvo izvedlo drug postopek.