Šolskih tekmovanj je vedno več, sodelovanje in dober uspeh na njih pa lahko pomembno vplivata na prihodnost otrok – tako na sam vpis na nadaljnjo šolanje kot na to, če dobijo štipendijo ali ne. V zadnjem času pa postaja tabu tema zaračunavanje prijavnin na tekmovanja, saj so starši ogorčeni, ker morajo na nekaterih šolah to plačati ravno oni. Za kaj gre in zakaj imajo šole različne prakse?

“Simbolični” zneski hitro narastejo

Kot smo uspeli izvedeti, imajo mariborske šole običajno različne prakse, ko pride do tekmovanj, ki jih morajo financirati. Toda večina se že zanaša na šolske sklade ali prijavnine, ki jih morajo plačati starši. Gre za simboličen znesek – evro ali dva. Toda kot je za nas poudaril starš otroka na mariborski šoli, ki je letos sprejela odločitev, da bodo prijavnine morali poravnati starši, ne razume, zakaj potem te simbolike ne pokrije Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport – zakaj je torej za starše simbolika, pri plačilu šole pa “ne zmorejo teh stroškov“? Če ima starš namreč več otrok, in želi vsak sodelovati na več tekmovanjih, ne gre več za manjše, simbolične zneske.

Šole sicer poudarjajo, da če starši stroška ne morejo plačati, bo zanje poskrbela šola. Toda kot nam poudari omenjen starš, ki je želel ostati anonimen, se tisti, ki jim takšen strošek predstavlja finančen problem, na tak način izpostavijo, kar pa seveda ne želijo. Zato raje kljub pomanjkanju denarja prevzamejo ta strošek, ali pa otroka raje odvrnejo od tekmovanj, kar lahko kasneje vpliva na njegovo prihodnost. Sodelovanje na tekmovanjih in sploh visoko uvrščanje na njih je lahko pot otroka na nadaljnjo šolanje, če ima izobraževalna ustanova omejitve, visoko uvrščanje na tovrstnih tekmovanjih pa je prav tako ključ za Zoisovo štipendijo.

Starši se ob tem sprašujejo, ali je potem vrhunska izobrazba in aktivnosti samo še za bogate in ali gre za diskriminacijo. Zgrešeno se jim zdi, da če imajo nadarjenega otroka, ki bi želel sodelovati na več tekmovanjih, morajo najprej razmisliti, če si lahko to privoščijo. Tekmovanj je namreč ogromno, zato simbolični zneski hitro narastejo.

Ministrstvo: Organizatorjem najverjetneje ni v interesu, da bi kotizacijo zaračunavali

Šolska tekmovanja, ki so financirana iz javnih sredstev preko razpisa Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport, ureja Pravilnik o sofinanciranju šolskih tekmovanj, so za nas pojasnili na Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport. Pravilnik opredeljuje dve vrsti tekmovanj; selekcijska in interesna tekmovanja.

V povezavi s kotizacijami za selekcijska tekmovanja velja popolna prepoved, saj so tekmovanja znatno sofinancirana s strani ministrstva (med 10.000,00 in 15.000,00 EUR). Interesna tekmovanja kotizacijo lahko zaračunavajo, s strani ministrstva so financirana do 6.000,00 EUR. V kolikor bi s kotizacijo tekmovanja pridobila dovolj (ali celo več) sredstev za pokrivanje stroškov, povračila s strani ministrstva ne bi bila deležna. Ker je sofinanciranje s strani ministrstva (ali kakšnega drugega proračunskega vira) ključno za to, da dosežki s tekmovanja štejejo tudi kot izjemni dosežki za pridobitev Zoisove štipendije, organizatorjem najverjetneje ni v interesu, da bi kotizacijo zaračunavali,” so nam še navedli v pojasnilu.

Gre za okoli 40 tekmovanj. Hkrati so navedli, da obstajajo tudi tekmovanja, ki jih ministrstvo ne sofinancira, ampak nad njimi nimajo pregleda. “Ne glede na to pa dodajamo, da mora vsako tekmovanje (tudi tisto, ki ga ministrstvo ne sofinancira) imeti opredeljeno možnost zaračunavanja kotizacije v Pravilniku posameznega tekmovanja, višino pa organizatorji običajno določijo z vsakokratnim razpisom,” so še opozorili na ministrstvu.

Šola se mora odločiti, kaj je najbolj prioritetno

Toda ko smo kontaktirali ravnateljico omenjene mariborske osnovne šole, kjer so letos uvedli, da bodo prijavnine morali poravnati starši, nam pojasni, kako izgleda financiranje s strani ministrstva. Kot pove, je ministrstvo pred časom dajalo določene vsoto denarja in navodila – toliko denarja gre za to, toliko za to in to. “Sedaj pa dobimo en veliki koš, finance so ostale enake, nihče pa ne daje več denarja namensko – da bi povedali, kaj je za kaj. Dokler nimaš tega koša večjega, moraš izbirati, kaj je prioritetno,” ob tem pojasni ravnateljica in doda, da so stroški vedno večji, sredstva pa ne, vsaj ne toliko, kolikor bi želeli in potrebovali.

Mariborska osnovna šola, ki je to šolsko leto uvedla, da morajo starši plačevati prijavnine otrok na tekmovanja, svojo odločitev pojasni tako: “Za šolo so bila tekmovanja v znanju zmeraj plačljiva – noben organizator ne prireja nobenega tekmovanja v znanju brezplačno (primer: udeležba otroka na tekmovanju iz Logike je 2 € – pri 350ih tekmovalcih je to 700 €). Sredstev za prijavo otrok na tekmovanje šola ne prejme od nikogar, denar je šel doslej iz lastnih sredstev šole. Zaradi številnih tekmovanj, ki se jih številčno udeležujejo vaši otroci, naše učenke in učenci, vseh stroškov tekmovanj ne zmoremo več, si pa ne želimo omejiti števila tekmovanj, saj so interesi in sposobnosti otrok zelo raznolike. Prav zato smo se odločili, da sledimo zgledu večine slovenskih osnovnih šol.”

Zaradi naraščajočih stroškov si šole stroška ne morejo (več) privoščiti

Vsi organizatorji zahtevajo od šole, da plača prijavnino. Vsako od teh podjetij zahteva za vsakega otroka evro ali dva evra prijavnine plus DDV, seveda. Kar pomeni, da že v startu, ko šola prijavi otroke, dobimo mi zelo hitro položnico. Za diplome so potem nove položnice, tudi Zavod RS za šolstvo zaračuna za vsako diplomo, ki jo otrok dobi. Mi zato ne dobimo denarja, ne od občine, ne od ministrstva, ki bi te stroške pokrival. To pomeni, da če šola sama plačuje, se to jemlje iz proračuna za materialne stroške ali kaj takega, kar pa spet ni taka vsota, ki bi si jo lahko privoščili, vsaj pri nas konkretno,” še za Maribor24 obrazloži ravnateljica mariborske šole.

Ne gre sicer povsod za novost, nekatere šole imajo takšno prakso že dolgo. Veliko jih ima sicer organizirano tako, da prijavnine poravnajo iz šolskega sklada. Na omenjeni mariborski osnovni šoli pa potekajo tudi obnove, in kot razloži ravnateljica, je mestna občina lastnik stavbe, ampak še vedno pride do nepredvidenih stroškov, zato so letos v finančni stiski. “Poleg tega, da so tudi cene narasle, finance, ki jih prejemamo, pa vsaj zaenkrat ostajajo enake.”

Zaradi številčnih tekmovanj so stroški ogromni

Konkretno si mi tega več na šoli ne moremo privoščiti, zato smo to tudi predstavili na svetu staršev. Pri nas se torej od letos zaračunava prijavnina za tekmovanja. Je pa res, da smo se tako dogovorili samo za tekmovanja na šolski ravni, potem še pridejo vsa druga: regijsko, področno, državno, je pa to stvar šole, takrat šola tudi sama organizira in poravna stroške. Meni je grozno žal, mi smo letos morali iti v to, ker enostavno nimamo denarja, ker ga moramo nameniti za to, da kupujemo pohištvo in ostalo, je pa res, da bomo od naslednjega leta, jaz upam vsaj, uspeli te stroške, kar se tekmovanj tiče, poravnavati iz šolskega sklada,” še nam pojasni ravnateljica in doda, da ne gre za njihovo prakso, ampak da večina šol v njihovi okolici to izvaja že leta in leta in leta.

Ravnateljica nam še zaupa, da gre za res veliko število tekmovanj: Tekmovanje za angleško bralno značko, za nemško bralno značko, tekmovanje iz logike, Cankarjevo tekmovanje, Preglovo tekmovanje, tekmovanje iz znanja geografije, zgodovine … Na njihovi šoli pa na vsakem sodeluje povprečno morda 350 otrok. Če je prijavnina 2 evra, je to sedemsto evrov. “Sedemsto evrov za nas pomeni 14 stolov za prenovljeno učilnico … Potem pa še je tukaj šport – naša šola je med najbolj športnimi osnovnimi šolami. Ni športa, ki je razpisan za to leto, kjer nismo zraven. Pomeni prevozi, spremstvo …” še ob tem poudari.