V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor so začeli pripravljalna dela za načrtovano nadgradnjo stavbe oddelka za onkologijo. Gradbena dela bodo po napovedih začeli takoj po prejetju gradbenega dovoljenja, predvidoma bo to v juliju. Dela naj bi trajala dve leti, investicija pa je ocenjena na 57 milijonov evrov.
Iskreno povedano, smo na nadgradnjo čakali od vselitve v obstoječo stavbo, pove Maja Ravnik, predstojnica oddelka za onkologijo. “Zavedali smo se, da so potrebe bolnikov v SV Sloveniji mnogo večje od obstoječe stavbe in zelo hitro smo lahko preverili, da je stavba premala, tako da pokamo po stenah, je pa tudi premalo kadra za vse potrebe, ki jih ima SV Slovenija. Periferna centra v Slovenj Gradcu in Celju ne delata v takšnem obsegu, kot smo si to želeli, zato se to pozna pri številu bolnikov pri nas. Končno smo sedaj dočakali realizacijo prve rešitve, kjer se pripravlja okolica na veliki gradbeni poseg, ki smo ga veseli, predvsem pa nas je malo strah. Strah za to, ker dela ne smemo prekinit, saj to poseže v življenje naših bolnikov. Bo pa to kar velik zalogaj za izvedbo tako za bolnike kot za osebje, ker bomo delali na gradbišču.”

Biro ERNST
Velika pridobitev
Vse kaže, da bodo s posegi začeli v juliju in Maja Ravnik upa, da ne bo kakšnih nepredvidenih podaljškov časovnice. Z novo stavbo bomo namreč vsi pridobili. “Zaposleni na oddelku za onkologijo, zaposleni na oddelku za hematološko onkologijo, ki spada pod kliniko za interne bolezni, in pa zaposleni na oddelku za nuklearno medicino. Namreč, ti trije oddelki bodo zdaj združeni pod isto streho. Če se omejim samo na oddelek za onkologijo, mi pridobimo dodatno kapaciteto prostorov tudi za hospitalno obravnavo bolnikov, kar nam je bilo s covidom bolj ali manj onemogočeno.”
Zdajšnji prostori oddelka za onkologijo, ki so ga odprli konec leta 2015, se bodo z nadgradnjo treh nadstropij in prizidkom razširili za skoraj 9000 kvadratnih metrov. Posteljne zmogljivosti v objektu se bodo z zdajšnjih deset povečale na 50.
Obstoječa stavba, v kateri sedaj delajo, ima namreč le deset postelj, ostalo so ležalke za dnevno bolnišnico. “To pomeni, da so bolniki nekaj ur na sistemskem zdravljenju in tudi odidejo še isti dan. Deset pa je takšnih postelj, kjer bolniki lahko prejemajo kemoterapijo dan, dva ali tri. Za kakršnekoli zaplete, recimo za paliativno oskrbo, ki jo naši bolniki vsekakor potrebujejo, pa že zmanjka prostora. Vsi onkologi se zavedamo, da z našimi zdravili oziroma metodami zdravljenja povzročamo nezaželene učinke, lahko pride do poslabšanja stanja. Zavedamo se, da moramo vse to reševati, ampak ne zmoreš vsega, sploh če nimaš prostora. S covidom smo prevzeli sistemsko zdravljenje raka pljuč, kar pomeni, da se je povečalo število dodatnih bolnikov, ki pa potrebujejo večdnevno zdravljenje in zaradi tega smo morali omogočiti aktivno zdravljenje na našem oddelku, zaplete in paliativno oskrbo pa smo se dogovorili s kolegi iz ostalih oddelkov. Ti bolniki se bodo lahko v prihodnje vodili na našem oddelku.”

Biro ERNST
Združeni hematologi in onkologi
Ena izmed etaž v nadzidavi obstoječe stavbe bo v celoti posvečena paliativni oskrbi. Bolniki, ki so vključeni v takšno oskrbo, so ambulantno vodeni, vendar pride do situacije, ko je treba takšnega bolnika tudi hospitalizirati. Zdaj bo UKC imel prostor in to je velika pridobitev, ocenjuje naša sogovornica.
Pridobili pa bodo tudi ambulante, ki jih nujno potrebujejo. “Trenutno je ambulanti del v pritličju obstoječe stavbe, kar je absolutno premalo. Po novem bo prva etaža v celoti namenjena za ambulanto obravnavo. V novi stavbi bo tudi prizidek za uporabo nuklearne medicine, ki se seli sem. V četrtem nadstropju pa je predvidena hematologija. To bo v Sloveniji tudi edini oddelek, da bomo hematologi in onkologi v isti stavbi,” sklene Maja Ravnik in doda, da bodo zaradi povišanega obsega dela potrebovali tudi nove kadre. Po njenih besedah je interes med mladimi kar velik.