Maribor

DNEVNA: V mariborskem parku bomo dobili tudi Kneippov kotiček

Sara Jagodič, 23.11.22 ob 04:00 | Čas branja: 4 min

Nahajal se bo v bližini igral v parku, v prihodnje naj bi v parku poleg prenovljenih igral uredili tudi japonski vrt.

DNEVNA: V mariborskem parku bomo dobili tudi Kneippov kotiček

Potem ko mariborski park po prenovi dobiva novo podobo, so tudi v Društvu Kneipp Maribor pred časom podali pobudo, da bi v sklopu obnove v Mestnem parku uredili tudi Kneippov kotiček. Pobudo so obravnavali tudi na eni izmed preteklih sej mestnega sveta.

Na občini nameravajo realizirati pobudo

V društvu si med drugim želijo vzpostaviti Kneippov kotiček v bližini novih igral, med drugim pa bi v park umestili celoten Kneippov program. Pobuda je podana tudi v sklopu Participativnega proračuna za obdobje med leti 2023 in 2024 kot Kneippova oaza in je bila izglasovana v vrednosti 30.000 evrov.

Pobudo za izvedbo Kneippove oaze v Mestnem parku nameravajo na občini realizirati.

V sklopu izvedbe prenove otroškega igrišča v mestnem parku je bila izdelana Idejna zasnova načrta krajinske arhitekture prenove igrišča in japonskega vrta v Mestnem parku v Mariboru, ki ga je izdelala krajinska arhitektka dr. Tanja Simonič Korošak. V to idejno zasnovo je po skupnem ogledu z društvom Kneipp Maribor in z arhitektom za Kneipp parke v Avstriji določila lokacijo in uredila potrebne prvine,” pa pojasnjujejo na Mestni občini Maribor.

V parku Kneippova bosonoga čutna pot

Kneippova oaza v parku bi tako služila kot prostor za izvedbo tradicionalne Kneippove metode, ki združuje uporabo zelišč, hladne vode, koriščenje prostora za druženje, ter aktivnosti v sklopu gibanja, počitka in refleksije. Namenjena bo vsem starostnim skupinam, ki se lahko umaknejo od mestnega vrveža in v naravi krepijo in sprostijo dušo in telo.

Kneippova oaza v parku bo urejena v dveh delih, in sicer na območju Japonskega vrta in Vodnega igrišča.

Za izvajanje teh funkcij bodo v parku na opornem kamnitem zidu uredili dišeče trajnice, ki jih lahko obiskovalci uporabijo tudi za pripravo čaja z vročo vodo v čajni hiši ali kot prikaz možne gojitve. V Mestnem parku bo urejen tudi kotiček za počitek in druženje na klopeh in večjih skalah. Omogočeno bo tudi namakanje nog v urejenem ribniku ter vodni sprej v klopi na območju Vodnega igrišča. Vsa voda v Kneippovi oazi bo pitna ter namenjena pitju in umivanju, vsi elementi pa bodo umetelno oblikovani in umeščeni po celotnem območju.

Fotografija je simbolična

V društvu predlagajo, da se v Mestnem parku postavi Kneippova bosonoga, čutna pot po raznih materialih. Temu bodo namenjene vse tlakovane površine v Japonskem vrtu in vodnem igrišču z materiali, kot so pesek, kamni mačje glave, travo in borovim lubjem (potke na bregu pod peščeno potjo).

Uredili bodo tudi japonski vrt

Nedavno so v Mestnem parku zaživela nova, večja igrala za otroke. Ob klasičnih igralih je bilo postavljeno tudi igralo v obliki velike ladje, iz katere se bodo otroci lahko spuščali po toboganih, nanjo plezali, se iz nje gugali in tako krepili svoje motorične sposobnosti. Igralna ladja bo povezana tudi z elementom vode in peska, ki bosta igri dodala senzorno izkušnjo. Otroci se tako ne bodo igrali na klasičnih igralih. “Igrala imamo umeščena v različne materiale kot je voda in mivka. Postavljena so igralna korita, kjer se izteka voda po igralih in kjer bodo otroci lahko ustvarjali,” je pojasnila vodja projekta Mojca Lešnik.

Na voljo so tudi druga igrala, in sicer taka, ki so primerna za gibalno ovirane osebe in so nameščena na vseh novih igriščih, ki so jih postavili v okvirju projekta. Upoštevali so tudi na različne starostne skupine. Tako so tudi za starejše otroke na voljo igrala. Projekt, ki je Mestni občini Maribor prinesel 26 novih igrišč, je skupno vreden 800.000 evrov, nova igrala pa je v celoti doniralo podjetje Zavarovalnica Sava.

Poleg posodobljenega igrišča pa naj bi ponovno vzpostavili tudi igrišče na mestu, kjer so zasuli dotrajan bazen. Potem ko se je aktualna mestna oblast najprej lotila celovite obnove promenade v parku, so spomladi zasuli tudi nekoč priljubljen bazen v bližini otroških igral, na katerega imajo številni prebivalci našega mesta lepe spomine, a je neslavno propadal vrsto let.

Tudi igrala na mestu, kjer je bil nekoč bazen, bodo predvidoma urejena še letos.

Mestna občina Maribor namerava dopolniti ponudbo igral na lokaciji bazena ter revitalizirati obstoječ japonski vrt. Projekt bo izveden še letos,” so nam pred časom pojasnili na mariborski občini.

Otroško igrišče je na trenutni lokaciji sicer že od leta 1952. Nad igriščem je bilo nekoč kopališče, pod smrekami pa so stale lesene mize, kjer so možje igrali karte in šah, zato so ta predel parka imenovali tudi “Monte Carlo”. V bližini bazena sta peskovnik in japonski vrt, kjer so bile posajene značilne drevesne vrste in vodni motivi. Da je Maribor postajal mesto drevoredov in parkov ima zasluge mariborski urbanist in arhitekt Ljubo Humek, ki je tudi zasnoval promenado v mestnem parku.