Po obdobju polnem ukrepov, ko se je življenje malce sprostilo, zdravstveni delavci beležijo porast respiratornih težav in post kovidnih težav. V zadnjem času izrazito izstopajo miokarditisi (vnetje srčne mišice) pri otrocih in mladostnikih po prebolelem kovidu ali drugih oblikah respiratornih težav.
O tem, kako jih lahko ublažimo ali celo preprečimo, smo govorili z asist. dr. Andrejo Štelcar, dr. med, spec. pediatrije in neonatologije, ki je zaposlena na enoti za intenzivno nego in terapijo klinike za pediatrijo. “Otroke damo v šport predvsem zato, da bi zdravo živeli, ne pa da iz njih potem naredimo invalide,” opozarja Štelcarjeva, ki opaža, da tako mladostniki, kot tudi starši, okužbe jemljemo preveč zlahka in s prehitrim vračanjem na preveč intenzivne treninge nevede lahko povzročimo nepopravljivo škodo.
Že blagi virus je dovolj za trajne poškodbe
Na Mariborski kliniki za pediatrijo letos beležijo poskok miokarditisov pri otrocih in mladostnikih. Gre za vnetje srčne mišice, ki nastane kot posledica respiratornih težav, tudi takih, ki so na videz povsem nedolžne, opozarja dr. Štelcarjeva. “Miokarditis je razmeroma pogosta posledica kovida, pa tudi drugih virusov (rinovirusi, adenovirusi), ki načeloma ne povzročajo hudih bolezni, temveč razmeroma blage respiratorne infekte. Letos smo tri otroke obravnavali na intenzivni negi, na oddelku pa smo zabeležili približno petnajst primerov.”
Miokarditis je razmeroma pogosta posledica kovida, pa tudi drugih virusov.
Do srčnih obolenj velikokrat pride tudi zato, ker starši enostavno spregledamo znake, pa tudi otrok se lahko počuti povsem v redu, pove sogovornica: “Starši zlahka rečejo: “Malo je bil prehlajen pa je šel na trening. Normalno je treniral, zdaj pa naenkrat ne zmore nič več, dobil je vročino, slabo se počuti, hitro je zadihan.” To so tipični znaki, da ni nujno vse v redu in lahko gre za srčno obolenje,” pojasni dr. Štelcarjeva.
Če so prej v sezoni prehladnih obolenj miokarditis pri otrocih in mladostnikih zabeležili le redko, je zdaj slika zaskrbljujoča: “Zaznati je porast miokarditisov. Zdaj imamo na mesec vsaj enega do dva primera vnetja srčnih mišic po povsem banalnih respiratornih infektih, ne zgolj po covidu. Tega je bilo prej bistveno manj, opazili pa smo tudi, da se je po karantenskem času izredno povečalo število respiratornih infekcij pri zelo malih otrocih. Hkrati pa beležimo povečano število vnetja srčnih mišic, kot sem omenila, kot posledico teh tako imenovanih nenevarnih virusov.”
Zdaj imamo na mesec vsaj enega do dva primera vnetja srčnih mišic po povsem banalnih respiratornih infektih, ne zgolj po covidu.
Da so virusi generalno gledano v porastu, je bilo po mnenju Štelcarjeve pričakovati, kajti vsi smo bili v daljši izolaciji in smo jim sedaj pač toliko bolj izpostavljeni: “Največji problem, ki ga vidim, pa je, da otroci, ki so prehlajeni, gredo “na polno” športat,” pojasni.
Zahteve do otrok so bistveno večje kot nekoč
Šport, predvsem kadar govorimo o mladostnikih, danes terja bistveno več zahtevnega treninga kot nekoč, ko je služil predvsem rekreaciji: “Zahteve do otrok so dosti večje, kot so bile včasih in to ni dobro. Ko je srčna mišica enkrat vneta, ne moremo vedeti, kaj bo z njo. Tam pri tridesetih lahko zaradi takega vnetja že pride do popuščanja srca.”
Zahteve do otrok so dosti večje, kot so bile včasih in to ni dobro.
“Pri nas se znajdejo najstniki, in po navadi gre res za športnike, ki ne naredijo pavze, ko so v nekem respiratornem infektu. Poudarjam, res lahko pride do hudih posledic že pri blagih okužbah.”
“V šport damo otroke predvsem zato, da bi zdravo živeli, tak je vsaj moj pogled na to, ne pa, da potem iz njih naredimo invalide. Tukaj govorim tudi o vseh ostalih poškodbah. Tudi takrat se namreč rado pretirava in se otroke prehitro vrne nazaj v tekmovalni šport,” opozarja Štelcarjeva.
Šest mesecev brez treninga, tudi šport v šoli je lahko prevelika obremenitev
Tuji strokovnjaki, denimo čez lužo, mladim športnikom ne dovolijo na intenzivni trening še nekaj mesecev po prebolelem kovidu. Tudi pri nas ni nič drugače: “Po prebolelem covidu svetujemo, da mladi vsaj šest mesecev ne trenirajo. Če tega ne bodo naredili, so otroci oziroma mladostniki kasneje lahko invalidi,” pove Štelcarjeva in znova izpostavi: “Kadar ima otrok kakršne koli znake infekta, to pomeni prehlad, izcedek iz nosu,…, naj počiva, naj nima večjih fizičnih naporov.”
Prvi mesec ali dva bi svetovala predvsem počitek. Brez večjih naporov, odsvetujem tudi telovadbo v šoli.
Ob izrazitejših znakih okužbe in po njej, svetuje počitek in postopno prehajanje na stare navade: “Če ima otrok ali mladostnik med covidom vročino, je potrebno absolutno mirovanje, morda le par korakov po stanovanju. Ko “pridejo k sebi” seveda lahko grejo v šolo, vendar ne k pouku športa vsaj še mesec ali dva. Prvi mesec ali dva bi svetovala predvsem počitek. Brez večjih naporov, odsvetujem tudi telovadbo v šoli. Tudi z upoštevanjem vseh teh pravil ni nujno, da bomo uspeli preprečiti vnetje srčne mišice, so pa možnosti za to bistveno manjše, kot bi bile, če teh napotkov ne bi upoštevali.”
Mladostniki so razočarani, ko jim ne morem izdati potrdila, da so dovolj zdravi za trening
Simptomi se praviloma pojavijo znotraj meseca do dveh po prebolelem kovidu. Takrat pride najpogosteje do ponovnih težav. Lahko se pojavi vročina, driska, spuščaj, oteženo dihanje, utrujenost.
“Takrat lahko najdemo visoke vrednosti troponina, torej srčnih encimov. Nato opravimo EKG in vidimo znake vnetja srčne mišice, lahko naredimo tudi ultrazvok, kjer pa ne vidimo vedno vnetja srčne mišice, oziroma posledic. Lahko gre tudi za popuščanje zaklopk. Posledice vidimo, ko naredimo magnet srca, ko se vidi, koliko je vnetje prizadelo srčno mišico.”
V športnih klubih je priporočil, kako ravnati po okužbi, bolj malo, niti ni zaslediti, da treningov po prebolelem kovidu dlje ne bi dovolili: “Pregledov pri zdravnikih, ki se ukvarjajo prav s športno medicino je tudi pri mladostnikih, ki intenzivno trenirajo, razmeroma malo. Nimajo kontrol pri kardiologih in tako naprej. Dostikrat nato mi dobimo napotnice v ambulanto.”
Jaz lahko samo potrdim, da lahko tak otrok ob predpostavki, da je vse v redu, živi normalno življenje, kar pomeni, da se s športom lahko ukvarja le rekreativno.
Mnogi so zmotno prepričani, da bodo po pregledu dobili potrdilo in vstopnico nazaj na intenzivni trening: “Jaz lahko samo potrdim, da lahko tak otrok ob predpostavki, da je vse v redu, živi normalno življenje, kar pomeni, da se s športom lahko ukvarja le rekreativno, vse ostalo lahko svetuje in potrdi le tisti, ki se ukvarja s športno medicino. Velikokrat so potem razočarani, ker od mene ne morejo dobiti potrdila, da lahko trenirajo,” podrobneje pojasni situacijo.
V mnogih Športnih klubih je polna cepljenost dovolj, da lahko mladostnik trenira, vendar tudi v tem primeru lahko pride to težav: “Doslej smo imeli tudi dva primera cepljenih otrok, ki sta po cepljenju razvila miokarditis, sicer pa sta imela lažje simptome in manj prizadeto srčno mišico.”