Število prijav stalnih oziroma začasnih prebivališč iz leta v leto narašča. Čeprav upravne enote uvajajo inšpekcijske nadzore, pa še vedno prihaja do kršitev. Pred dobrima dvema letoma je tako močno odmevalo veliko število opravljenih fiktivnih prijav prav znotraj mariborske upravne enote, takratni načelnik Srečko Đurov pa je priznal, da so pri nadzoru odpovedali.
Težava je predvsem v primerih, ko je na določeni nepremičnini, kot je denimo stanovanje ali hiša, prijavljenih (pre)več oseb. Med odmevnimi revizijami izpred dveh let so tako inšpektorji na dveh naslovih denimo ugotovili večje kršitve, prijavljenih je bilo namreč tudi 50 ljudi ali več, velikokrat gre za tujce.
Ob prijavi predložite tudi potrdilo o pravici prebivanja na naslovu
Na Upravni enoti Maribor pojasnjujejo, da je potrebno ob prijavi stalnega ali začasnega prebivališča v skladu s 7. členom in 13. členom ZPreb-1 navesti naslednje podatke: “Ime in priimek, datum rojstva ali EMŠO, naslov, ki ga prijavlja, naslov za vročanje, če ima prijavljeno tudi začasno prebivališče v Republiki Sloveniji. Ob prijavi je potrebno predložiti dokazilo o pravici do prebivanja na naslovu, ki se prijavlja. Kot dokazilo, da ima posameznik pravico do prebivanja na naslovu, šteje izjava o njegovem lastništvu oziroma solastništvu, najemna ali podnajemna pogodba, dokazilo o užitku, rabi ali služnosti stanovanja, dokazilo o stavbni pravici, dokazilo o preužitku, soglasje lastnika, enega solastnika ali stanodajalca,” pojasnjujejo na Upravni enoti Maribor.
Enaki pogoji veljajo ob prijavi stalnega/začasnega prebivališča, stalnega naslova v tujini ali spremembi stalnega naslova v tujini, začasnega naslova v tujini ali spremembi začasnega naslova v tujini.
Ob tem je potrebno dodati, da mora biti v skladu s 6. členom ZPPreb-1 naslov v Republiki Sloveniji, na katerem posameznik prijavlja stalno/začasno prebivališče, določen v registru prostorskih enot, delu stavbe mora biti določena hišna številka, delu večstanovanjske stavbe pa mora biti določena tudi številka stanovanja. “Del stavbe ali del večstanovanjske stavbe, na katerem posameznik prijavlja stalno/začasno prebivališče, mora biti namenjen stanovanjski rabi oziroma nastanitvi, njegova uporabna površina pa mora dosegati površinske standarde za prijavo prebivališča, ki so določeni glede na velikost uporabne površine dela stavbe ali dela večstanovanjske stavbe, in število oseb, ki imajo lahko prijavljeno prebivališče na naslovu,” še razlagajo na upravni enoti.
Kaj pa odjava? Prijava na določenem naslovu preneha s prijavo novega stalnega prebivališča, tako razlagajo na upravni enoti: “Posameznik odjavi začasno prebivališče najpozneje v osmih dneh, začasni naslov v tujini pa v 15 dneh po odselitvi. Začasno prebivališče v Republiki Sloveniji ali začasni naslov v tujini lahko odjavi tudi pred odselitvijo, če navede datum odselitve. Če je upravna enota obveščena, da posameznik ni izpolnil prijavne obveznosti postopka v skladu z 18. členom ZPPreb-1, uvede postopke ugotavljanja stalnega/začasnega prebivališča.”
Odjavo lahko uredi tudi lastnik nepremičnine. “Lastnik lahko odjavi prebivališče najemniku v kolikor razpolaga z ustreznim pooblastilom v skladu z določili Zakona o splošnem upravnem postopku, v primeru spremembe stalnega prebivališča pa tudi z naslovom, na katerem posameznik prebiva in ga prijavlja in dokazilo o pravici do prebivanja na novem naslovu,” razlagajo na upravni enoti.
Stanodajalca ob prijavi ne preverjajo
Na Upravni enoti Maribor se s prijavami stalnega ali začasnega prebivališča ukvarjajo uslužbenci, ki prijavitelja sicer opozorijo, da bo prijava predmet postopka preverjanja, v kolikor je na določenem naslovu že večje število prijavljenih oseb, nesorazmerno razpoložljivi bivalni površini. V kolikor lastnik nepremičnine sam ugotovi, da so na naslovu prijavljene osebe, ki na naslovu ne prebivajo, pa o tem obvesti upravno enoto. Največkrat do kršitev pride v primerih, ko prijavo izvede lastnik nepremičnine. V primeru da prijavo opravlja stanodajalec, pa se ta praviloma ob prijavi ne preverja.
Na podlagi 44. člena ZPPreb-1 nadzor nad izvrševanjem določb ZPPreb-1, katerih kršitve so določene kot prekrški, izvajajo upravne enote, policija in občinski inšpektorji.
Kršitelje nadzorujejo upravne enote, policija in občinski inšpektorji. V kolikor uradna oseba zazna sum fiktivnih prijav na zaznanih naslovih le-ta nemudoma vnese opombo, o naslovih sproti obvešča pristojne policijske postaje, za vse osebe prijavljene na naslovu pa se postopa v skladu z 18. členom ZPPreb-1. “Na podlagi predloga Ministrstva za notranje zadeve, sedaj pisno obvestimo o izvedeni prijavi lastnika ali solastnika, ki je naveden v dokazilu o pravici do prebivanja na naslovu, ki ga je posameznik predložil ob prijavi na upravni enoti,” še dodajajo. Na tak način se tako že v prvi vrsti izognejo morebitnim kršitvam, saj je velikokrat do kršitev prišlo prav zaradi lastnikov, ki z novimi prijavami niso bili seznanjeni.
Fiktivne prijave poskušamo preprečevati s prej navedenim postopanjem. V primeru dvoma, da oseba ne živi na naslovu, če iz podatkov ali dokazil, predloženih ob prijavi stalnega/začasnega prebivališča, ali podatkov, s katerimi razpolaga upravna enota, izhaja dvom o njihovi resničnosti, upravna enota uvede postopek preverjanja resničnosti prijave stalnega/začasnega prebivališča.