Že pred leti smo poročali, da je oddelek za pljučne bolezni na Slivniškem Pohorju že precej načel zob časa. Vrsto let tečejo dogovori o prepotrebni selitvi, saj je oskrba bolnikov, ključnega pomena.
Stroški naraščajo
Pred časom nam je, sedaj že nekdanji predsednik sveta UKC Maribor Ljubo Germič dejal, da imajo dve alternativi. »Ali ta oddelek razvijemo v bolnišnico, kar je sicer zelo neracionalno, po drugi strani pa, da ga zaradi strokovne obravnave bolnikov, ki jo obravnava takšnih bolnikov zahteva, izvedemo preselitev in bodo bolnikov v zelo kratkem času na enem mestu na voljo tudi druge nujne storitve, ki jih lahko kompleks UKC nudi.« Stroški vzdrževanja in stroški zaradi dislociranosti nenehno naraščajo.
Na oddelku letno več kot 3.000 bolnikov
Tudi direktor UKC Maribor Vojko Flis je večkrat razmere na oddelku ocenil kot neustrezne za sodobna načela oskrbe bolnikov, ki istočasno onemogočajo sodobno oskrbo osebju. Povedal je, da je razočaran, saj jim ministrstvo za zdravje kljub obljubam, v minulih letih ni odobrilo številnih nujnih investicij. Letno se na Oddelku za pljučne bolezni UKC Maribor zdravi več kot 3.000 bolnikov. Selitev pljučnega oddelka je sicer le ena v vrsti nujnih vlaganj v opremo in prostore UKC Maribor.
Bolnišnični obravnavi bolnikov je, kot pojasnijo v UKC Maribor, namenjeno 53 postelj, ki so razporejeni v dveh nadstropjih. »Dve sobi sta namenjeni intenzivnejši negi in opazovanju težjih bolnikov, dve sobi sta namenjeni izolaciji bolnikov z aktivno tuberkulozo, ki so kužni. Na oddelku je tudi soba za zdravljenje s sistemsko kemoterapijo obolelih za pljučnim rakom.«
»Dve sobi sta namenjeni intenzivnejši negi in opazovanju težjih bolnikov, dve sobi sta namenjeni izolaciji bolnikov z aktivno tuberkulozo, ki so kužni. Na oddelku je tudi soba za zdravljenje s sistemsko kemoterapijo obolelih za pljučnim rakom.«
Ambulantno dejavnost izvajajo v ambulantnem centru v pritličju stavbe, kjer se nahajajo sprejemna ambulanta, internistična – alergološkopulmološka ambulanta in onkološka ambulanta. Oddelek ima svoj rentgen, laboratorij za meritve pljučne funkcije in laboratorij za osnovne laboratorijske preiskave.
Projekt vreden devet milijon evrov
Ker v UKC Maribor ni prostora za gradnjo novih objektov, so predstavili, da bi pljučni oddelek preselili v prostore sedanjega oddelka za kožne bolezni v stavbi klinike za interno medicino, s prehodno rošado nekaterih drugih oddelkov. Projekt je skupek prehodnih idej za selitev in je ocenjen na nekaj več kot devet milijonov evrov.
Zadeve se končno premikajo
Kot so nam pojasnili v UKC Maribor, trenutno poteka prva faza projekta in sicer priprava prostorov v drugem nastropju stavbe Klinike za ginekologijo, kamor se bo selil Oddelek za spolne in kožne bolezni. »Predvideno je, da se bo navedeni oddelek selil na novo lokacijo v mesecu februarju 2021. Po selitvi se predvideva začetek del za drugo fazo, tj. pripravo prostorov v 3. nadstropju stavbe 2 stavba Klinike za interno medicino) kamor se bo selil Oddelek za pljučne bolezni,« povedo.
»Po selitvi se predvideva začetek del za drugo fazo, tj. pripravo prostorov v 3. nadstropju stavbe 2 stavba Klinike za interno medicino) kamor se bo selil Oddelek za pljučne bolezni.«
UKC Maribor je junija 2020 dobil potrdilo s strani Ministrstva za zdravje in Službe Vlade RS za kohezijsko politiko, da bo druga faza v višini 3,6 milijonov evrov, v celoti financirana z EU sredstvi. Prvo fazo projekta, ki je v teku in katere vrednost je ocenjena na 2 milijona evrov, UKC Maribor financira z lastnimi sredstvi.
Manj postelj, a kakovost se ne bo zmanjšala
Dermatološki oddelek bo imel s selitvijo manj postelj kot doslej in posledično tudi manj medicinskih sester, ki pa se bodo preselile v ambulantno dejavnost. Strokovni direktor UKC Maribor Matjaž Vogrin je pred časom zagotovil, da se s tem ne bo zmanjšala kakovost oskrbe bolnikov, ampak le racionaliziralo oddelek in enakomerno porazdelilo delo.
Dotrajana oprema upočasnjuje tudi razvoj
Strokovna predstojnica pljučnega oddelka Dušanka Vidovič nam je dejala, da gre za internistični oddelek, kjer se srečujejo tako z ambulantno dejavnostjo kot tudi hospitalno, pa s prizadetimi bolniki, ki potrebujejo takojšnjo intenzivno terapijo, saj se jim lahko stanje poslabša tudi pri njih in hitro potrebujejo transport na matično lokacijo.
»Sam razvoj pulmologije pa je vezan tudi na tesno sodelovanje z drugimi strokami, kar je na tej lokaciji precej težko izvedljivo.«
Ekipa v dežurstvu je majhna (zdravnik in štiri do pet sester, op. p.), razloži Vidovičeva, poleg tega so vezani na transport urgentne službe, ki je lahko v tistem trenutku kje drugje. »V tem času moramo bolnika oskrbeti sami in te minute so včasih zelo dolge,« pojasni Vidovičeva. O oddelku pa nadaljuje, da je oprema dotrajana, s čemer je upočasnjen tudi razvoj. »Sam razvoj pulmologije pa je vezan tudi na tesno sodelovanje z drugimi strokami, kar je na tej lokaciji precej težko izvedljivo.«