Po poročanju o čakalnih dobah v Mariboru se nam je zaupala bralka, ki je želela ostati anonimna zaradi intimnosti zdravstvenih težav. Soočala se je z veliko težavami zaradi PCOS – policističnih jajčnikov. Zaradi resnosti simptomov jo je osebna ginekologinja naročila v endokrinološko ambulanto pod stopnjo nujnosti “hitro”, ker je iz Maribora, se je naročila v UKC Maribor, kjer naj bi termin dobila čez nekaj mesecev. Toda v ambulanti so ji spremenili stopnjo nujnosti in novembra 2021 je dobila termin za daljnega januarja 2024.
Za stopnjo nujnosti redno naj bi bila obravnava v šestih mesecih
Napotnice za zdravstvene storitve imajo štiri različne stopnje nujnosti. Za stopnjo nujnosti nujno mora biti pacient na vrsti v 24 urah od predložitve napotnice, za stopnjo zelo hitro v 14 dneh, za hitro v 3 mesecih in za stopnjo redno v 6 mesecih. Takšne čakalne dobe določata zakon o pacientovih pravicah ter pravilnik o naročanju in upravljanju čakalnih seznamov ter najdaljših dopustnih čakalnih dobah.
Najdaljše dopustne čakalne dobe pa so sploh po epidemiji velikokrat presežene. Poleg tega pa lahko izvajalec zdravstvene dejavnosti stopnjo nujnosti napotnice spremeni.
Zaradi težav ni mogla normalno opravljati študija ali dela
Kot nam je razkrila bralka, ki se nam je zaupala o čakalnih dobah v mariborski bolnišnici, ki se ji nikakor ne zdijo sprejemljive, se je lani soočala z zelo resnimi zdravstvenimi težavami zaradi policističnih jajčnikov – stanja, pri katerem so v jajčnikih številne drobne ciste. Ciste so drobni folikli z nezrelimi celicami, ki ne rastejo in ovulirajo, temveč proizvajajo prekomerne količine moških hormonov (testosterona), ki se izločajo v kri.
Kot mlada bralka razume sedaj, po obravnavi, je v njenem primeru prišlo tako daleč, da več mesecev sploh ni prihajalo do ovulacije, zato se je soočala z nerednimi in zelo močnimi menstrualnimi ciklusi, ki so trajali tudi po cel mesec, zaradi “kaosa v njenem telesu” pa se je soočala še z drugimi težavami zaradi hormonov. Ker ni prihajalo do ovulacij, je nastajalo vedno več cist, ki so povzročale vedno več težav, zaradi katerih ni mogla normalno opravljati ne študija, ne študentskega dela. Poleg teh simptomov je sicer problem neplodnost, toda ker še ni v fazi, ko bi želela imeti otroke, je ta ni ovirala.
Imela sem že tako hude težave, da sem kot študentka veliko izostajala od študija, prav tako pa nisem mogla normalno delati, saj si ob študiju sama služim.
Osebna ginekologinja jo je tako oktobra 2021 zaradi večjih zdravstvenih težav naročila v endokrinološko ambulanto. Ker so bili simptomi hudi, jo je naročila pod stopnjo nujnosti “hitro”. V ambulanto bi morala, da preveri delovanje žlez in hormonov zaradi PCOS, saj kot pojasni, je bil tisti čas veliki kaos z njenimi hormoni, ker ni prihajalo do ovulacij. Kot pojasni, ji zdravnica namreč ni mogla predpisati pravih zdravil brez, da preverijo, kaj točno se dogaja v njenem telesu. Kot razloži bralka, se je zaradi bližine in podanega okvirnega datuma odločila za UKC Maribor – ob naročanju je bila okvirna čakalna doba nekaj mesecev.
“Kako je lahko “hitro” čez več kot dve leti?”
Kot opiše, pa jo je čez dober teden presenetila pošta iz UKC Maribor – naročila se je v začetku novembra 2021, termin pa je dobila v začetku leta 2024. Najprej je mislila, da gre za pomoto, kako bi lahko bilo “hitro” čez več kot dve leti? Toda v pismu od mariborske bolnišnice je prejela obvestilo o spremembi stopnje nujnosti na podlagi triaže napotne listine.
“Obveščamo vas, da je bila na podlagi triaže vaše napotne listine spremenjena stopnja nujnosti za zdravstveno storitev v zgoraj navedeni organizacijski enoti, in sicer iz hitro v redno. V čakalni seznam boste vpisani pod stopnjo nujnosti, ugotovljeno ob triaži. Za razumevanje se vam zahvaljujemo in vas lepo pozdravljamo,” so ob tem zapisali v endokrinološki ambulanti.
Zraven pošljejo še poziv, da moraš biti 14 dni pred pregledom popolnoma zdrav, prav tako tvoji družinskimi člani. Čakaš dve leti, nato po možnosti zboliš, če bi imela jaz ali bližnja oseba kakršnekoli simptome (vročina, kašelj, izdecek iz nosu …), bi morala potem obvestiti ambulanto, da podajo še nov termin, kdo ve, kdaj bi ga potem ponovno dobila.
Kot razkrije, zraven pošljejo obvestilo o uvrstitvi v čakalni seznam in preseganju dopustne čakalne dobe, saj ta čakalna doba seveda presega dopustno čakalno dobo. “In zraven dobiš še, da se lahko zaradi presežene čakalne dobe naročiš drugje, če v Sloveniji ni drugega izvajalca z dopustno čakalno dobo, zraven podajo kontakt, kje lahko dobiš informacije o pravici zdravljenja v tujini,” še pove in doda, da potem seveda prosijo, da jih ob tem primeru obvestiš, da lahko druga oseba z resnimi simptomi dobi termin daljnega januarja 2024. “V nasprotnem bomo smatrali, da se s čakalno dobo strinjate in boste ostali vpisani v našem čakalnem seznamu,” še je zapisano v pismu.
UKC Maribor: Triaža napotne listine se opravi na podlagi strokovnih smernic
S vprašanji glede spreminjanja stopnje nujnosti smo se obrnili na UKC Maribor. Pojasnili so nam, da stopnjo nujnosti določi zdravnik, ki pacienta napoti na zdravstveno storitev, na podlagi uveljavljenih sodobnih medicinskih smernic in svoje strokovne presoje, toda da jo lahko izvajalec zdravstvene dejavnosti spremeni.
“Stopnja nujnosti se označi na napotni listini. Izvajalec zdravstvene dejavnosti pa lahko opravi triažo napotne listine, in sicer v treh dneh po njenem prejemu. Če se stopnja nujnosti, navedena na napotni listini, in stopnja nujnosti, ki se ugotovi ob triaži, razlikujeta, velja stopnja nujnosti, ki se ugotovi ob triaži, o čemer pooblaščena oseba za čakalni seznam obvesti izdajatelja napotne listine in pacienta. Če se ob triaži ugotovi, da ni medicinske indikacije, se napotna listina v treh dneh vrne njenemu izdajatelju in se o tem obvesti pacienta,” so razložili.
Zakaj spreminjajo stopnje nujnosti brez posvetovanja s pacienti?
“Triaža napotne listine je pregled napotne listine na podlagi strokovnih smernic z vidika primerne in razumljive vsebine napotne listine, obstoja medicinske indikacije in ustrezne določitve stopnje nujnosti, ki jo opravi izvajalec zdravstvene dejavnosti,” so še zapisali v odgovoru. V skopem odgovoru niso pojasnili, kako lahko stopnje nujnosti spreminjajo brez posvetovanja s pacienti. V omenjenem primeru je namreč naša bralka najbolj ogorčena, ker se s policističnimi jajčniki sooča mnogo žensk, vendar na različne načine, medtem ko nekatere PCOS ne ovira veliko v vsakodnevnem življenju, so bili njeni simptomi zares zelo hudi. “Kako lahko potem na podlagi napotne listine, kjer je zapisano samo, da gre za PCOS, spremenijo stopnjo nujnosti na redno, brez da sploh vedo, kakšne težave imam?,” je bila ob tem ogorčena.
Kako lahko potem na podlagi napotne listine, kjer je zapisano samo, da gre za PCOS, spremenijo stopnjo nujnosti na redno, brez da sploh vedo, kakšne težave imam?
Kot smo že poročali, pa se v UKC Maribor soočajo z večjimi težavami zaradi posledic epidemije, zato še zdaleč ne gre za edini primer. Triažo napotnic tako izvajajo v večini specialističnih ambulant, da bi s tem skrajšali čakalne dobe.
V Ljubljani se ji je čakalna doba skrajšala za več kot leto dni
Bralka nam je sicer še zaupala, da se je takoj ob prejemu pisma odjavila s termina v Mariboru in naročila v Ljubljani. Tudi tam naj bi dobila termin v roku nekaj mesecev, ampak so ji nato prav tako stopnjo nujnosti spremenili iz “hitro” v “redno”, zato je dobila termin v roku enega leta. Čakalna doba se je tako skrajšala za več kot leto dni, toda s tako resnimi simptomi ne bi mogla čakati eno leto.
Kot pove, so se ji simptomi zaradi nastajanja cist tudi slabšali in ne ve, kaj bi bilo v roku enega leta. Zato se je obrnila na ginekologinjo, ki jo je tudi naročila in se je zavedala resnosti njenih simptomov. Ta ji je zagotovila, da bosta težave rešili na drug način in naročila jo je v drugo ambulanto, tokrat pod stopnjo nujnosti “zelo hitro”. Stopnjo nujnosti so ji v UKC Maribor v drugi specialistični ambulanti ponovno spremenili, ampak tokrat iz “zelo hitro” v “hitro” in tako je tam tudi dobila obravnavo v dveh mesecih. Tako je s pomočjo svoje zdravnice le dobila primerno obravnavo in zdravila.