Mariborski mestni svetniki so včeraj v prvi obravnavi potrdili odloka o občinskem podrobnem prostorskem načrtu za gradnjo dveh blokov s stanovanji za mlade družine na Dvořakovi ulici na Taboru. Na občini poudarjajo, da načrt izpolnjuje vse zahteve za ta del mesta. Z gradnjo bodo po besedah župana Saše Arsenoviča začeli takoj, ko se bodo iz obstoječega objekta izselile zdravstvene ambulante, ki so jih nedavno umestili tja zaradi gradnje nove Zdravstvene postaje Magdalena.

Mariborska občina je v javno razgrnitev konec decembra poslala dopolnjen osnutek občinskega podrobnega prostorskega načrta za gradnjo najemniških stanovanj za mlade na Dvořakovi ulici, aktivna pa bo do 30. januarja. Minuli teden je tako potekala javna obravnava, kjer so bili tako poleg predstavnikov Mestne občine Maribor, Maje Reichenberg Heričko s Sektorja za urejanje prostora Mestne občine Maribor, Aleša Klinca, vodje Sektorja za komunalo in promet Mestne občine Maribor, Irene Španinger, direktorice Javnega medobčinskega stanovanjskega sklada Maribor, ter arhitekta Tomaža Kanclerja prisotni tudi predstavniki projektantske zmagovalne ekipe javnega natečaja ter predstavnici podjetja Urbis, ki pripravljajo OPPN. Na javi razgrnitvi se je zbralo tudi veliko število okoliških stanovalcev predvidene novogradnje, ki so v zvezi s projektom izrazili številne pomisleke in pripombe. Kot že pri nekaterih drugih gradbenih projektih v Mariboru je namreč tudi v tem primeru nastala civilna iniciativa, ki ima pomisleke med drugim glede višine objekta in dodatne prometne obremenitve območja.

Predvidenih 60 stanovanj za mlade in mlade družine

Na Dvořakovi ulici nedaleč od Trga revolucije, kjer sta bila nekoč center za socialno delo in banka, ekipa župana Andreja Fištravca pa je tja želela preseliti Mariborsko knjižnico, je predvidena gradnja dveh stanovanjskih blokov z okoli 60 stanovanji za mlade in mlade družine, investitor je Javni medobčinski stanovanjski sklad Maribor. Objekta sta načrtovana do višine treh oziroma pet nadstropij, novogradnja pa bo zajemala tudi zelene površine, skupnostne prostore in parkirna mesta za stanovalce pod zemljo.

Na Portalu javnih naročil je bil objavljen arhitekturni natečaj za izbiro strokovno najprimernejše rešitve za Večstanovanjski objekt Dvořakova, kjer bodo v prihodnje stanovanja za mlade in mlade družine, zmagovalna rešitev arhitekturnega natečaja pa bo izdelovalcu prostorskega načrta podlaga za pripravo odloka za predmetno območje. Komisijo, ki je obravnavala na natečaj prispele arhitekturne rešitve, so sestavljali Gregor Reichenberg, univ. dipl. inž. arh., podžupan MOM (predsednik ocenjevalne komisije), Vanja Gregorc Vrhovec, univ. dipl. inž. arh., dr. Andrej Šmid, univ. dipl. inž. arh., Irena Španinger, dipl. ekon., spec., Aleksander Lužnik, mag. inž. arh., mag. Tomaž Kancler, univ. dipl. inž. arh., Jure Hrovat, mag. inž. arh., mag. Špela Lesnik, univ. dipl. inž. arh., Igor Špolar, univ. dipl. inž. grad. in Dunja Šutanovac, univ. dipl. inž. arh.

Zmagovalno rešitev arhitekturnega natečaja so izdelali: prof.dr. Aleš Vodopivec, univ.dipl.inž.arh., Gašper Medvešek, univ.dipl.inž.arh., Rok Willenpart, abs.arh., Ana Jerman, abs.arh., Janja Šušnjar, mag.inž.arh., Grega Drobnič, mag.inž.arh., Tadej Bolta, univ.dipl.inž.arh. in Maruša Zorec, univ.dipl.inž.arh. Avtorja krajinske arhitekture: Luka Javornik, univ.dipl.inž.kraj.arh. in Tomislav Krnač, mag.inž.kraj.arh. Sodelujoči: dr. Bruno Dujič, CBD d.o.o. – konzultant za konstrukcijo, mag. Primož Praper, EUTRIP d.o.o. – konzultant za trajnostno gradnjo in Maša Hawlina, Zadrugator – konzultant za dostopnost stanovanj za mlade.

Kot so zapisali v komisiji, so kvaliteto urbanističnega dela elaborata prepoznali v navezavi objekta v širši kontekst Ulice Moša Pijade, ki posledično lahko preraste v nadgradnjo prostorske zaznave tega dela mesta. Zasnova sledi logiki robne zazidave kareja z ločenimi vzdolžnimi objekti, ki je značilna za območje med Dvořakova ulico, Ulico Moša Pijade in Ljubljansko ulico. V tem smislu je predvidena novogradnja deljena na dva objekta, ki oblikujeta »odprt« zahodni vogal z vmesnim prehodom v parkovno urejeno notranjost stanovanjskega območja. Višinsko se stanovanjski objekti dvigujejo od Verstovškove ulice (P + 3) do najvišje predpisane višine (P + 5) na urbanistično izpostavljenem zahodnem križišču. Elaborat smiselno predlaga premislek morebitne postavitve poudarjene vertikale (ev. P + 10) na izpostavljenem vogalu, kot odgovor obstoječi stanovanjski stolpnici, ki stoji zahodneje ob Ulici Moša Pijade.

Na vzhodni strani Dvořakove ulice je predviden nov drevored, ki dodatno ščiti stanovanja pred hrupom. Notranji prostor stanovanjskega območja ostane odprt, parkovno urejen z igrali za otroke. Motorni promet je le na obodu, obstoječa parkirna mesta se ukine in nadomesti s podzemno garažo pod novim stanovanjskim objektom. V skladu z razpisnim gradivom, je uvoz v garažo predviden z Verstovškove ulice, ob uvozu sta dve parkirni mesti z električnimi polnilnicami.

Arhitekturna rešitev predvideva, da se na streho objekta umestijo visoke grede, med njimi pa se izvedejo polja za fotovoltaične celice v obsegu, kot je pasovna poraba energije na stanovanjski stavbi, da se čim več elektrike porabi na stavbi in se čim manj obremenjuje omrežje. Predvidena je izgradnja kolesarnice, polnilnih mest za električne skiroje in kolesa ter prostor za popravilo koles z orodjem. Streha omogoča tudi umestitev prostora za vertikalno vzletanje električnih zračnih vozil (eVTOL).

Otroško igrišče je osrednji motiv nove ureditve – oblikovano je kot varen in pregleden prostor brez prometa. Igrišče je v neposredni povezavi z dnevnim centom za otroke in z večstanovanjskim objektom. Oblikovanje igrišča omogoča igro vseh starostnih skupin otrokov, ob igrišču pa je predvidena tudi večja tratna površina, ki ponuja neskončne možnosti za igro in druženje.

Arhitekturna zasnova elaborata predlaga bistvene lastnosti sodobnega bivanja za mlade in mlade družine. Elaborat omogoča in vzpodbuja druženje različnih starostnih skupin in na ta način krepi občutek pripadnosti in s tem oblikovanje skupnosti. Enako kot so stanovanja pomembna za kvaliteto družinskega življenja, so tudi skupni prostori pomembni za vsakodnevno življenje skupnosti. To so razširjeni hodniki / ganki pred stanovanji, ki so priložnost za naključna srečanja in igro otrok, ravne strehe z dvignjenimi gredami za druženje ob gojenju vrtnin, terasa nad pasažo med objektoma za razne prireditve na prostem, igrala za otroke na južni strani stanovanjskega objekta, manjši gostinski lokal s teraso na križišču, ki mu je priključen skupni prostor za najrazličnejše dejavnosti, druženja, praznovanja, sestanke in igro otrok v obdobjih, ko ni možno zadrževanje na prostem.

Tloris v veliki meri omogoča fleksibilnost in s tem preurejanje prostorov znotraj iste stanovanjske enote.

Skupaj je predvidenih 60 stanovanj, in sicer 6 enosobnih, 21 dvosobnih, 18, trisobnih, 10 štirisobnih in 5 petsobnih. Projekt bi po sedanjih načrtih izvedli v letih 2023 in 2024, čez dve leti pa bodo stanovanja predana v uporabo novim najemnikom. “Za oddajo predmetnih stanovanj bomo pred zaključkom izgradnje izvedli javni razpis, ki bo javno objavljen. Pogoji in kriteriji razpisa še niso natančno opredeljeni. Predvidoma bodo stanovanja oddana za določen čas 5 let z možnostjo podaljšanja in najemnino, ki bo določena v višini ocenjene vrednosti tržne najemnine s strani pooblaščenega ocenjevalca nepremičnin,” pojasnjujejo na javnem medobčinskem skladu (JMSS).

Ne nasprotujejo objektu s stanovanji za mlade

Predvidena gradnja pa ni edina novost, ki naj bi jo uvedla aktualna mestna oblast skupaj z JMSS, na Trgu revolucije naj bi v prihodnje zaživelo tudi enotno mobilnostno vozlišče, stari trg pa bi tako zaprli za promet, kar je že v lanskem letu razburili okoliške prebivalce, ki so bili v veliki meri prisotni tudi na javni obravnavi. Na Mestno občino Maribor so večkrat naslovili vprašanja in pomisleke v zvezi z bodočo gradnjo stanovanj, kar so pospremili svojimi podpisi, zbrali so se tudi v iniciativi in oblikovali civilno pobudo.

Nismo proti stanovanjem za mlade in mlade družine, a objekt, ki je v načrtu, je megalomanski. Že na razpisnih pogojih so naredili napako in projekt zasnovali preveč na veliko, kar pomeni 60 stanovanj, a v povprečju na stanovanje po načrtih ne pride niti 1,5 garaže. Celotna Magdalena je že sedaj prenaseljena, kot je dejal mag. Stare, na prebivalca znaša le 1,2 kvadratna metra zelene površine, kar je premalo,” povedo stanovalci. Obenem imajo pomisleke, da nova stavba pomeni več avtomobilov, kar bo dodaten zalogaj za vse “staroselce”, saj bo parkirnih mest še manj, hkrati pa bo s posegom v okolje manj tudi zelenega okoliša. Gabarit novogradnje naj bi namreč segal vse do roba cestišča. Stanovalci so zato mnenja, da namerava aktualna mestna oblast po njihovem mnenju “megalomanski objekt vsiliti v okolje, kamor ne sodi”, ter da gre za prenaseljenost.

Stanovalci so mnenja, da je objekt megalomanski.

V arhitekturnem biroju, kjer so pripravili zmagovalno idejno zasnovo projekta, so pojasnili, da zgoščanja v centru mesta enostavno ni mogoče doseči drugače, kot z višinskimi gabariti, da pa OPPN v nobenem pogledu ne presega določil prostorskega urejanja. “Gre za blok, ki je podoben ostalim blokom v okolici, spodbuja zelen trajnostni promet, ima veliko skupnih prostorov, naš namen pa je, da v Maribor, kot denimo na Dunaju, vnesemo tipologijo blokov, ki je na tem mestu ni, a bi lahko v prihodnje bila,” so še pojasnili v arhitekturnem biroju. Blok na Dvořakovi bi tako lahko v prihodnje služil torej kot nekakšna tipska zasnova za gradnjo podobnih objektov.

 

Objekta bosta imela lastne garaže, na občini pa pojasnjujejo, da načrtujejo obsežne prilagoditve okoliških prometnic. Po potrebi obljubljajo tudi nadgradnjo okoliške izobraževalne in zdravstvene ponudbe. Po mnenju snovalcev projekta je v luči zasledovanja zelene trajnostne usmerjenosti predvidenih tudi nekoliko manj parkirnih mest. Trenutni načrti kažejo, da bosta parkirnim mestom namenjeni dve etaži, torej bo eno parkirno mesto predvideno za stanovanje, v primeru, da se investitor odloči za manjše število, pa je lahko za stanovanje predvidenega tudi pol parkirnega mesta. Pomanjkanje parkirnih mest prav tako skrbi “staroselce”, ki so mnenja, da bodo novo naseljeni stanovalci avtomobile pač puščali tam, kjer bo prosto mesto.

Iniciativa opozarja še na domnevno sporno pridobitev nepremičnin, ki bi jih porušili zaradi gradnje. Objekt nekdanje banke naj bi odkupili za višjo ceno od sosednjega, večjega objekta, in to od zasebnega podjetja tudi z menjavami za stanovanja in zemljišča pod Pohorjem.

“V mestu je veliko primernejših lokacij”

Na razpravi je bil prisoten tudi Andrej Kocuvan, nekdaj direktor Javnega podjetja za gospodarjenje s stavbnimi zemljišči, ki je izpostavil predvsem, da je sporna lokacija predvidenih stanovanj, ko pa je v mestu še veliko nedokončanih in neizrabljenih lokacij, kjer bi bila omenjena novogradnja veliko primernejša. “Nobene razprave ni bilo o tej lokaciji. Projekt je nato poskušal nekaj reševati, a v osnovi gre za veliko ad hoc nedorečenih potez. Projekt je izsiljen, treba bi ga bilo zastaviti nekoliko širše,” je bil mnenja Kocuvan.

Po njegovem mnenju ima projekt številne tehnične pomanjkljivosti, posledice pa se bodo pokazale šele kasneje.

Predlog Kocuvana, s katerim se strinjajo tudi okoliški stanovalci, je, da se omenjen OPPN ne umesti na predvideno lokacijo, temveč se enak projekt izvede nekje drugje, Kocuvan je pri tem izpostavil Ribiško in Mlinsko ulico. Na pripombe se je odzval tudi mestni arhitekt Tomaž Kancler, ki je poudaril, da gre za projekt, ki je bil skrbno pripravljen ter izbran na podlagi strokovne komisije. “Nekateri očitki so primerni in upravičeni, a v tej fazi še ne moremo odgovoriti na vas vprašanja. Zmagovalci natečaja so nagrajeni in mednarodno priznani arhitekti, ki delujejo doma in v tujini,” je dejal Kancler.

Veliko okoliških prebivalcev je obenem mnenja, da bi večji gradbeni posegi vplivali tudi na del mesta, kjer se nahajajo spomeniško zaščitene zgradbe, stare tudi več desetletij. Med navzočimi na javni razgrnitvi je prisostvoval tudi mag. Niko Stare, krajinski arhitekt in sicer starosta urbanističnega načrtovanja v našem mestu. “Na desnem bregu potrebujemo 75 ha zelenih odprtih površin, torej igrišč in površin za pešce, ki pa jih bo s tem projektom še manj. Prav tako je zaskrbljujoče, da dokumentacija in natečaj nikjer ne omenjata dejstev krajinske arhitekture,” je dejal Stare. Navkljub dejstvu, da naj bi sredi novogradnje zaživelo otroško igrišče ter bi objekt služil kot medgeneracijska točka, kjer bi se lahko družili vsi stanovalci, je Stare poudaril, da ga vendarle skrbi pomanjkanje zelenih površin. “Zelenih površin ob novem objektu ni, posegate namreč na funkcijske površine sosednjega bloka, in sicer na Ulici moše pijade 12 in 14. V bližini je sicer še Magdalenski park, a v omenjenem prostoru so zelene površine res minimalne,” je dejal Stare.

Stare je opozoril, da bo park, ki naj bi bil umeščen v sredino novogradnje, pravzaprav umeščen na parcelo, ki je funkcijsko zemljišče sosednjega bloka. 

Nikakor ne nasprotujemo gradnjam stanovanj za mlade, vendar v bolj prijaznem okolju, kjer bo bivanje predvsem za mlade družine bolj svobodno. Otroci potrebujejo zelene površine in igrala. Prostor je že sedaj prenaseljen in izrazito neprimeren za mlade družine. Zgradba na Dvořakovi 5-7 nima svojega zunanjega prostora in je za tak tip bivanja vključno s hrupom neprijazna do novih stanovalcev. Stavba je namenjena mladim družinam, a otroci se ne bodo imeli kje igrati, ker pred stavbo ni dovolj zelenih površin,” razlagajo stanovalci.

Prav tako so po mnenju stanovalcev sporna tudi gradbena dela, saj bo z rušenjem stare zgradbe spet vprašljiva statika okoliških stavb. Na mestni občini so tako zagotovili, da bodo objekte pred gradnjo pregledali, prav tako pa bo zagotovljen nadzor v času gradnje. Prav tako so v arhitekturnem biroju poudarili, da bodo vse pripombe in očitke obravnavali ter preučili, obenem pa upoštevali pred končno izvedbo. “Projekt je arhitekturno in urbanistično premišljen in upam si trditi, da ne bo slabih posledic. Želimo si razumevanja. Ne trudimo se vam biti nasproti, ampak delati Maribor boljši,” pa je dejala Maja Reichenberg Heričko.

Gradivo bo do 30. januarja razgrnjeno na občinskem spletišču, v prostorih občinskega sektorja za urejanje prostora na Grajski ulici 7 in na sedežu mestne četrti Magdalena.