Mestna občina Maribor se pripravlja na sanacijo konstrukcije mostu na Mariborski otok. “Vsi pregledi jeklene, skoraj 90 let stare konstrukcije mostu so namreč pokazali, da je protikorizijska zaščita iztrošena, konstrukcija pa na več mestih korodirana. Poškodovana je tudi lesena pohodna površina,” pojasnjujejo na mariborski občini.
Pričetek obnove mostu v letošnjem ali prihodnjem letu
Vzdrževalna dela bodo obsegala predvsem obnovo protikorozijske zaščite, sanacijo poškodb in pomanjkljivosti, zamenjavo lesene krovne konstrukcije, sanacijo betonskih površin podporne konstrukcije, namestitev razsvetljave in javne komunalne infrastrukture.
Vsi pregledi jeklene, skoraj 90 let stare konstrukcije mostu so namreč pokazali, da je protikorizijska zaščita iztrošena, konstrukcija pa na več mestih korodirana. Poškodovana je tudi lesena pohodna površina.
“Pripravljen je načrt sanacije, izvajalca pa še nismo izbrali, oziroma javnega natečaja še nismo objavili. Prav tako še ni odločeno, ali bomo investicijo izvedli v tem ali prihodnjem letu,” pojasnjujejo na mariborski občini. Podžupan dr. Samo Peter Medved je sicer za Radio Maribor glede predvidene obnove dejal, da bi lahko prva sanacijska dela stekla že ob koncu letošnje kopalne sezone na Mariborskem otoku, ki se letos prične 25. junija in zaključi z zadnjim dnem šolskih počitnic.
Po sanaciji mostu Mestna občina Maribor načrtuje tudi obnovo Kopališča Mariborski otok, idejne rešitve za celovito obnovo so še v pripravi.
Zaenkrat vrednost obnove ni znana. Koliko bo celotna investicija težka, bo jasno, ko bodo na mariborski občini prejeli ponudbe oziroma izbrali izvajalca. Znano pa je tudi, da bo obnove deležno tudi dotrajano kopališče na Mariborskem otoku. “Po sanaciji mostu Mestna občina Maribor načrtuje tudi obnovo Kopališča Mariborski otok, idejne rešitve za celovito obnovo so še v pripravi,” še sporočajo z mariborske občine.
Nekoč eno najmodernejših in najlepših kopališč so odprli 15. junija 1930, slavnostnega dogodka se je takrat udeležilo deset tisoč navdušencev in navdušenk.
Nekoč eno najmodernejših in najlepših kopališč so odprli 15. junija 1930, slavnostnega dogodka se je takrat udeležilo deset tisoč navdušencev in navdušenk. Zaradi idilične podobe kopališča, je to k osvežitvi sredi neokrnjene narave privabljalo kopalce od blizu in daleč, skozi čas pa je postajalo celo mondeno in bilo tako za marsikoga zaradi previsoke vstopnine nedostopno. Mariborski otok je bil kot naravna znamenitost zavarovan leta 1951, leta 1991 pa je postal še naravni spomenik.