Na zdravstvene preglede, diagnostične storitve ali operacije po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje v Sloveniji trenutno čaka več kot 200.000 ljudi. Veliko pacientov čaka mesece in leta, tudi dlje, kot to dopušča veljavna zakonodaja.

Pravilnik o najdaljših dopustnih čakalnih dobah za posamezne zdravstvene storitve in o načinu vodenja čakalnih seznamov določa tri različne stopnje nujnosti zdravstvenih storitev: nujno, hitro in redno. Nujne storitve se izvedejo najkasneje v 24 urah, hitre v 3 mesecih in redne v 6 mesecih. Pri tem sicer velja nekaj izjem: pri izdelavi protetičnih nadomestkov po končni sanaciji zobovja in ortodontskem zdravljenju, na primer, so dopustne čakalne dobe lahko tudi daljše – do 18 mesecev.

Čakalne dobe za vse zdravstvene zavode in vse zdravstvene storitve so objavljene na portalu eZdravje. Preverite jih lahko na tej spletni povezavi.

V UKC Maribor se predolgo čaka za več sto storitev

V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor so čakalne dobe daljše od dopustnih za več sto različnih storitev. Največ teh storitev presega samo stopnjo nujnosti zelo hitro, nekatere pa tudi druge stopnje nujnosti. Seznam storitev s predolgimi čakalnimi dobami je tako dolg, da ga ne moremo objaviti v celoti.

To je samo nekaj storitev, za katere je v UKC Maribor treba čakati nedopustno dolgo: zdravljenje predrakavih sprememb materničnega vratu, prvi kardiološki pregled zaradi srčnega popuščanja, prvi ginekološki pregled zaradi patološke nosečnosti, prvi onkološki pregled, prvi ortopedski pregled otroka, prvi pregled ob neplodnosti, blokada živca, artroskopija kolka, CT kolena, kemoterapija, operacija nožnega palca, magnetna resonanca cervikalne hrbtenice, operacija na ščitnici, operacija sive mrene, ultrazvok sečil, prva psihiatrična obravnava …

operacija anestezija

Paciente za posege naročajo tudi za leto 2026

UKC Maribor smo zaprosili še za seznam storitev, za katere je treba čakati najdlje. Rekordno čakalno dobo ima trenutno operacija krčnih žil. Nanjo je z redno napotnico treba čakati 1.802 dni ali, povedano preprosteje, skoraj 5 let.

Če bi se s stopnjo napotnice redno na operacijo krčnih žil v UKC Maribor naročili 1. novembra letos, bi se na operacijski mizi znašli daljnega 8. oktobra leta 2026.

Po trajanj čakalne dobe sledijo operacija hrbtenice – spondilodeza (1.500 dni ali dobra 4 leta), operacija hrbtenice – dekompresija, posegi na mišičnoskeletnem sistemu na vratu in prsnem košu, operacija nožnega palca, odstranitev zrkla, operacija na ščitnici, druge ortopedske operacije gležnja in stopala, endoproteza kolena, aortokoronarni obvodi z menjavo srčne zaklopke, menjava srčne zaklopke, aortokoronarni obvodi in tako dalje.

Vir: Univerzitetni klinični center Maribor

Kaj, če je čakalna doba daljša od najdaljše dopustne?

V UKC Maribor so razložili: “Če medicinska sestra ob uvrščanju pacienta na čakalni seznam ugotovi, da čakalna doba za zdravstveno storitev (pregled, poseg …) v naši ustanovi presega najdaljšo dopustno čakalno dobo, pacientu predlaga izvedbo te zdravstvene storitve izven UKC Maribor oziroma pri izvajalcu z dopustno čakalno dobo.”

Če pacient izvedbo zdravstvene storitve pri drugem izvajalcu odkloni, ga medicinska sestra uvrsti na čakalni seznam in to zabeleži.

Epidemija je čakalne dobe še podaljšala

V mariborski bolnišnici so za zelo dolge čakalne dobe našteli štiri razloge. Prvi je staranje prebivalstva, kar letno povečuje priliv novih pacientov. Drugi je povečanje priliva pacientov s stopnjo nujnosti zelo hitro. “Primerjaje z letom 2019 je povečanja za 65 odstotkov,” so razložili. Tretji razlog za dolge čakalne dobe je prerazporeditev kadra na covid enote, četrti pa pomanjkanje kadra na splošno.

V UKC Maribor so opozorili, da so se čakalne dobe v času epidemije covida-19 še podaljšale: “Najbolj so se podaljšale čakalne dobe za elektivne – planirane operativne posege, predvsem za stopnji nujnosti hitro in redno, ter prve preglede, prav tako za stopnji nujnosti hitro in redno.”

Tako so se lotili krajšanja čakalnih dob

Bi se glede predolgih čakalnih dob vendarle dalo kaj ukreniti? V UKC Maribor so odgovorili: “V namen skrajševanja čakalnih dob se opravljajo razširjeni programi na področju radiologije, ortopedije in kardiologije izven rednega delovnega časa. Sodelujemo na nacionalnem razpisu za skrajševanje čakalnih dob, ki ga je pripravilo ministrstvo za zdravje. Izvaja se triaža napotnic oziroma ustrezna indikacija za napotitev in stopnjo nujnosti.”