Nedavno nazaj so pohodniki ob priljubljeni pohodniški poti nad Rušami v snegu zasledili odtise medvedjih šap, za katere so lovci kasneje potrdili, da gre za odtise medveda. V ta namen smo se pozanimali, kakšno nevarnost predstavljajo medvedi pohodnikom na Pohorju.

Pogovarjali smo se z Ivanom Žižkom iz Lovske družine Ruše, ki smo ga vprašali glede nedavnega videnja medvedovih odtisov v snegu in splošne nevarnosti srečanja z medvedom.

Žižek nam je dejal, da na Lovski zvezi že nekaj časa sledijo sledem medveda in da takšna opažanja niso nič novega: “Gre za en osebek, tako da nevarnosti za pohodnike ni, nevarno je takrat, zasledimo ali srečamo medvedko z mladiči, teh sledi pa nismo našli.”

Sledi v snegu pripadajo mladiču

Marjan Gselman, predsednik lovske zveze Maribor, je za portal 24ur.com dejal, da sodeč po posnetkih gre za mladiča, starega dve do tri leta, ki je težek med 80 in 100 kilogramov.

Mnoge je presenetilo dejstvo, da se je medved v času zimskega spanja potikal po gozdu. Na lovski zvezi so še pojasnili, da pri zimskem spanju ne gre za trden spanec. V primeru ugodnih vremenskih razmer pride medved iz svojega brloga in pogleda malo naokoli.

Evropski rjavi medved.

V Sloveniji imamo okoli 1200 medvedov

“Stanje medvedje populacije v Sloveniji je stabilno, groba ocena populacije je nekje okoli 1200 osebkov, kar je za Slovenijo občutno preveč”, je še povedal Žižek.

Medved je v Sloveniji zaščitena vrsta, porast medvedje populacije v Slovenije v zadnjih letih pa je po Žižkovih besedah posledica delovanja nevladnih organizacij, ki so vlagale tožbe proti Ministrstvu za kmetijstvo, ko je to odredilo odstrele presežnih medvedov.

Z Lovske zveze Maribor odgovarjajo, da je ocena medvedje populacije na Pohorju nemogoča.

Sogovornika smo vprašali tudi glede navzočnosti volkov v naši regiji. Volkovi so Pohorje naseljevali vse do 20. stoletja, a trenutno na Pohorju niso prisotni. Nedolgo tega so na avstrijskem Štajerskem opazili trop volkov, a je verjetnost njihove ponovne naselitve Pohorja skoraj ničelna. Na Pohorju je prisoten tudi šakal, ki pa za pohodnike in mimoidoče ne predstavlja nobene nevarnosti.

Kaj naredimo, če v gozdu srečamo medveda?

Predsednik Lovske zveze Maribor Marjan Gselman je pred časom za Maribor24.si že opozoril na previdnost pri morebitnem srečanju z medvedom. Ta srečanja so zelo redka, saj nas medved prej opazi in se umakne. Kot je pojasnil, je pomembno, da se ob srečanju z medvedom ne vedemo kot napadalec in ne prekoračimo tolerančne razdalje. Izogibati se je potrebno tudi hitrim gibom in nase opozoriti s hrupom. Zelo je priporočljivo imeti pse na povodcu.

Napadi medveda na človeka so zelo redki in so običajno sprovocirani s strani človeka ali psa. Medvedu človek predstavlja naravnega sovražnika, zato se mu bo umaknil. Težave nastopijo, kadar človek naredi poteze, ki jih medved lahko razume kot napad ali ogrožanje mladičev. Najbolj nevaren položaj je, če se znajdemo med medvedko in njenimi mladiči. Medvedka bo mladiče branila s svojim življenjem. Do napada pride tudi, kadar medveda presenetimo in se znajdemo v njegovi neposredni bližini, ko nas ne pričakuje in nima časa za umik. Problem predstavljajo tudi psi, ki niso na povodcu in napadejo medveda, ker želijo zaščititi lastnika.