Potem ko je Mestna občina Maribor leta 2021 pristopila k obnovi mostu na Mariborski otok, je (pre)potrebno obnovo dočakalo tudi kopališče na samem otoku.
Mestna občina Maribor je novembra predlani pričela s sanacijo mostu na Mariborski otok. Vsi pregledi jeklene, skoraj 90 let stare konstrukcije mostu so namreč pokazali, da je protikorizijska zaščita iztrošena, konstrukcija pa na več mestih korodirana. Poškodovana je bila tudi lesena pohodna površina, zato so pričeli z vzdrževalnimi deli, ki so obsegala predvsem obnovo protikorozijske zaščite, sanacijo poškodb in pomanjkljivosti, zamenjavo lesene krovne konstrukcije, sanacijo betonskih površin podporne konstrukcije, ter sanacijo ograje in namestitev razsvetljave.
Pri obnovi mostu se je zataknilo
Vzdrževalna dela naj bi bila zaključena do maja 2022, a se je obnova nekoliko zamaknila.
Ko se je obnova vendarle zaključila, pa je Mestna občina Maribor je prejela inšpekcijsko odločbo, v kateri je zapisano, kaj je na prenovljenem mostu potrebno nemudoma sanirati. Nekateri obiskovalci Mariborskega otoka so opozorili, da most še ni v celoti saniran. Tako so med drugim člani zasebne Facebook skupine opozorili na žičnato ograjo, ki naj bi bila na več mestih speta kar s plastičnimi vezicami, in na neenakomerno položene lesene deske. Izvajalec del je bil Senmed, d.o.o..
Sanacijo mostu je izvajalo podjetje SENMED d.o.o., vrednost del pa je znašala 537.130,470 evrov.
Mestna občina Maribor je takrat prejela tudi inšpekcijsko odločbo Inšpektorata RS za okolje in prostor za most na Mariborskem otoku, in sicer, da mora takoj po vročitvi odločbe fiksirati ograjo mostu na delih, kjer do sedaj ni bila izvedena na tak način. V odločbi je bilo prav tako zahtevano, da se nemudoma uredi tudi na določenih delih neravna pohodna lesena konstrukcija mostu. K sanaciji so na občini nemudoma pristopili. “Most bo po koncu kopalne sezone urejen dokončno, v skladu s projektno dokumentacijo,” so takrat zatrdili.
V istem obdobju pa bo Mestna občina Maribor začela tudi z ureditvijo samega kopališča Mariborski otok.
Začeli z urejanjem kopališča
V letošnjem letu, predvidoma jeseni pa naj bi stekla tudi prenova same infrastrukture na otoku. Namesto dosedanjega vhoda na otok, bo ta premaknjen v samo stavbo kopališča, otok pa bo tudi izven kopalne sezone omogočal sprehod v naravi po urejenih sprehajalnih poteh. “Skupaj z Zavodom Republike Slovenije za varstvo narave pa se načrtuje tudi umeščanje aktivacijskih točk na sprehajalni poti okoli otoka,˝ so v preteklosti pojasnili na mariborski občini.
Prenovili bodo tudi ploščadi ob bazenih, ki bodo v prihodnje še bolj estetske in in usklajene z naravno okolico, hkrati bo omogočen tudi dostop gibalno oviranim osebam. V sklopu prenove nameravajo urediti tudi toaletne prostore. V prihodnje naj bi poleg mostu na Mariborski otok dobili še brv, ki bo povezovala oba bregova, s tem pa sklenila t.i. Dravsko promenado, 13-kilometrski obroč, ki se razteza vse od Malečnika do hidroelektrarne Mariborski otok.
Sanacija bazenov je sicer predvidena v letih 2023 in 2024.
Nekoč eno najmodernejših in najlepših kopališč so odprli 15. junija 1930, slavnostnega dogodka se je takrat udeležilo deset tisoč navdušencev in navdušenk. Zaradi idilične podobe kopališča, je to k osvežitvi sredi neokrnjene narave privabljalo kopalce od blizu in daleč, skozi čas pa je postajalo celo mondeno in bilo tako za marsikoga zaradi previsoke vstopnine nedostopno. Mariborski otok je bil kot naravna znamenitost zavarovan leta 1951, leta 1991 pa je postal še naravni spomenik.