Zavetišče za živali Maribor je v teh dneh povsem zasedeno. Trenutno je namreč v njihovi oskrbi poleg “stalnih” gostov še ogromno mačjih in tudi pasjih mladičev. Ko se ti sčasoma osamosvojijo, je zanje zanimanja dovolj in večina jih najde svojo priložnost in nov dom. V zadnjem času pa zaposleni prejemajo veliko klicev, ko bi ljudje v zavetišče oddali kar svoje lastniške pse.
Pes naj bo premišljena odločitev
Mladički so resda očarljivi in velikokrat se bodoči lastniki zanje odločijo predvsem zaradi ljubkega izgleda in romantične predstave o složnem bivanju. Marsikdo pa se ob tem ne zaveda, da je skrb za mladička velik zalogaj. V vzgojo je potrebno vložiti ogromno časa in tudi truda, a je naložba za prihodnost.
V zadnjem času pa se oskrbniki v zavetišču srečujejo s posebno težavo: “Trenutno se v zavetišču srečujemo s problematiko oddaje lastniških psov. Vsakodnevno namreč sprejemamo klice, ljudje se zanimajo za oddajo svojih psov, ali psov, ki so jih imeli njihovi družinski člani in so zaradi težav (zdravstvene težave, selitev,…) ostali brez svojih skrbnikov, nihče v družini pa za njih ne more ali ne želi poskrbeti.“
Ob tem je potrebno izpostaviti, da po navadi ne gre za ljubke mladiče, temveč odrasle in starejše živali, ki so bile mnoga leta družinski član, potem pa so naenkrat postale odveč. Poleti, ko se družine odpravljajo na počitnice, je ta težava še posebej izrazita. Mnogi ocenijo, da njihov pes ni dober sopotnik za pot na počitnice in iščejo najlažji izhod. Prepustitev zavetišču se takrat mnogim zdi dobra ideja.
Vsakodnevno namreč sprejemamo klice, ljudje se zanimajo za oddajo svojih psov, ali psov, ki so jih imeli njihovi družinski člani.
“Po večini so to starejši psi, ali psi, ki potrebujejo veliko aktivnosti in so si jih ljudje nabavili, brez da bi se o določeni pasmi prej pozanimali in premislili ali imajo dovolj časa za psa primerno skrbeti. V zavetišču je zato res veliko psov, ki čakajo na svoj dom, po večini so torej to odrasli ali starejši psi, za katere je zanimanje zelo, zelo majhno,” pojasnijo.
“Takoj po sprostitvi ukrepov se je našlo veliko ljudi, ki bi lastniške pse oddali. Mislili smo, da gre za primere, ko so imeli med lockdownom veliko časa, zdaj pa jim je pes odveč. Ampak trenutno dogajanje je res čudno. Gre namreč za starejše pse, ki so pri svoji družini uživali mnogo let. Kadar gre za psa, ki je živel na verigi in se mu ni lepo godilo, stara leta v azilu zanj pomenijo življenje v hotelu. Strašno pa je, ko dobimo psa, ki je vse življenje bil član družine, živel v “naročju”, zdaj pa je za rešetkami s sotrpini in ne dobi iti pozornosti,” pove oskrbnica Katja Ferlič.
Ko prejmejo klic lastnika, ki bi oddal svojega psa, najprej predlagajo, da psu pomagajo poiskati nov dom pri sorodnikih, prijateljih,…, da mu prihranijo dodaten stres. Dokler kapacitete niso povsem polne, takega psa sprejmejo in se po najboljših močeh potrudijo, da najde nov dom.
Če se ob tem zavedamo, da so taki psi skoraj neposvojljivi, pa ne zaradi karakterja, temveč predvsem zato, ker so stari in zanje ni zanimanja, je zgodba še toliko bolj žalostna. “Zdi se, da smo včasih oskrbovali pse, medtem ko čakajo na novo življenje, danes pa bolj vodimo “pasji dom upokojencev”. Nastanjeni so predvsem tisti, ki novega doma skoraj zagotovo ne bodo dobili,” še pojasni zaskrbljena Ferličeva.
Pogosto se tudi zgodi, da želijo lastniki v zavetišče oddati psa, ki ga ne obvladajo. Morda so ga kupili ali posvojili “le z očmi”, torej na podlagi izgleda. O predstavniku določene pasme in njegovih potrebah se pred nakupom ali posvojitvijo niso dobro pozanimali, zato primerne oskrbe ne zmorejo. V Zavetišču za živali Maribor si prav zato preden oddajo psa vzamejo čas, se pozanimajo o izkušnjah posvojiteljev. Potem izpostavijo morebitne posebnosti pasjega kandidata in pustijo, da se z njim dodobra spoznate. Kljub temu se zgodi, da posvojitelji priznajo, da so svoje sposobnosti precenili in psa vrnejo v zavetišče. Le predstavljamo si lahko, kaj se takrat dogaja v kosmati pasji glavi, vsaka velika sprememba je slehernemu kosmatincu namreč tudi stresna.
Pasji hoteli, varstvo na domu ali prijazen sosed
Na spletu lahko najdete veliko ponudb za varstvo psa ali mačke v hotelu, če svojega najboljšega prijatelja ne morete vzeti s sabo na počitnice. Preden rezervirate počitnice, preverite, ali nastanitev sprejme tudi štirinožce in vseeno premislite, ali ga nemara ne bi vzeli s sabo. Včasih zahtevajo le manjše doplačilo v višini nekaj evrov na dan.
Zasedenost tako imenovanih pasjih hotelov je v poletnih mesecih res velika, zato mesto rezervirajte sočasno s svojim dopustom, priporočljivo je, da pes skrbnika v hotelu spozna že prej, da bo čas, ko ste ločeni, čim manj stresen zanj. Tudi sicer je na družbenih omrežjih mogoče najti kar nekaj skupin, kjer varstvo ponujajo zasebniki, morda pa se lahko z dobrim sosedom dogovorite, da popazi na vašega psa, vi pa mu na pomoč priskočite, ko bo to potreboval sam.
Pri mucah je situacija morda malo lažja, mogoče je namreč najti varstvo na vašem domu, nekateri zasebniki ob hranjenju muce in čiščenju stranišča nudijo še denimo zračenje stanovanja, zalivanje lončnic in praznjenje poštnega nabiralnika. Psi so bolj družabne živali, ki poleg hrane in nege potrebujejo tudi redne sprehode in družbo človeka.
Preden se torej odpravite na pot, se dobro prepričajte, da bo vašemu ljubljenčku tudi v času vašega dopusta prijetno v varstvu in ga nikakor ne podvrzite večjemu stresu, kot je nujno potrebno.
Sprejemajo le še poškodovane muce in mladičke
Trenutno se v zavetišču za živali Maribor srečujejo tudi z velikim številom mačk. Teh je res ogromno in ker so tudi druga zavetišča polna, prejemajo klice tudi z Območja Celja in Velenja, pojasni Ferličeva. “Mačk je trenutno toliko, da jih nameščamo tudi v pasje bokse, ker drugod enostavno ni prostora, pa to ni primerno bivališče zanje. Druga opcija je, da jih zapremo v transporter ali pustimo na ulici, tega pa seveda ne moremo.”
Rešitev mnogih tegob pri mačkah je pravočasna sterilizacija oziroma kastracija. Če ste morda mislili, da nesterilizirane lastniške muce živijo le še v revnih odmaknjenih predelih, ste se pošteno ušteli. Ponekod še vedno prevladuje miselnost, da bo “naravna selekcija” poskrbela za mačje mladičke, da se mačke že znajdejo po svoje in da zanje ni potrebno poskrbeti.
Kapacitete so popolnoma zasedene in sprejemajo le še poškodovane muce ter mladičke, ki še niso samostojni.
Zgodi se, da mačje mladičke najdejo tudi v košu za smeti. Velikokrat imajo hudo vnete oči in oslepijo, včasih niti ne preživijo. Vse kapacitete namenjene mačkam, so trenutno povsem zasedene: “Poleg psov je trenutno tudi sezona mačjih mladičkov, kapacitete za sprejem imamo zapolnjene, sprejemamo še samo poškodovane muce (sem spadajo tudi mačji mladički, ki še niso samostojni)”, pojasnijo.
Vse ostale muce sterilizirajo in kastrirajo, po okrevanju pa jih vrnejo na zunanje lokacije. Nekatere potem preživijo, druge končajo pod kolesi avtomobila, tu in tam se kateri nasmehne sreča in jo tudi zunaj ugledajo pravi ljudje, ki ji lahko ponudijo dom.